Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində gənclərin elmi müsabiqəsi keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında” 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda silsilə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, hər il institutda çalışan gənc alim, mütəxəssislərin elmə daha da həvəslənməsi üçün ənənəvi olaraq  “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsi keçiririk. Bu ilki müsabiqə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr edilib: “Gənclərimizin ətraf mühütün ekoloji sağlamlaşdırılması və problemlərinin həllini əhatə edən, konkret olaraq neftlə çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi, kənara atılan yağların regenrasiyası, turş qudronun emalı və sair istiqamətdə apardıqları tədqiqatların nəticələri ilə bağlı məruzələri dinləniləcək. Seçilən alimləri diplom və pulla mükafatlandıracağıq”.
Ə.Sucayev qeyd edib ki, eyni zamanda iyun ayında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində müştərək beynəlxalq tədqiqatlar apardığımız Türkiyənin universitetləri ilə birlikdə ”Yaşıl kimya” fundamental və tətbiqyönlü kimya elminin vacib bir istiqaməti” adlı gənc alim və mütəxəssislərin beynəlxalq onlayn elmi seminarını keçirməyi planlaşdırırıq.

В Институте химии присадок в рамках «Года солидарности во имя зеленого мира» пройдет научный конкурс для молодежи
113
В связи с реализацией Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «Об объявлении 2024 года «Годом солидарности зеленого мира» в Азербайджанской Республике» от 25 декабря 2023 года планируется провести серию мероприятий в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования.
Исполнительный директор института, доктор химических наук, профессор Афсун Суджаев рассказал, что каждый год институт традиционно проводит конкурс «Лучший научный доклад» в целях дальнейшего поощрения молодых ученых и специалистов. Конкурс этого года посвящен «Году солидарности за зеленый мир»: «Доклады нашей молодежи о результатах своих исследований в области оздоровления окружающей среды и решения проблем, в частности, по очистке нефтезагрязненных территорий, регенерации отработанных масел, обработке кислого гудрона и в др.областях будут прослушаны. Отобранные молодые ученые будут награждены дипломами и денежной премией».
А.Суджаев отметил, что одновременно в июне в рамках «Года солидарности за зеленый мир» совместно с университетами Турции, где институт реализует  совместные международные исследования, будет проведен международный онлайн-научный семинар молодых ученых и специалистов под названием «Зеленая химия – важное направление фундаментальной и прикладной химии».