Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində gənclərin elmi müsabiqəsi keçiriləcək
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında” 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda silsilə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub.
İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, hər il institutda çalışan gənc alim, mütəxəssislərin elmə daha da həvəslənməsi üçün ənənəvi olaraq  “Ən yaxşı elmi məruzə” müsabiqəsi keçiririk. Bu ilki müsabiqə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr edilib: “Gənclərimizin ətraf mühütün ekoloji sağlamlaşdırılması və problemlərinin həllini əhatə edən, konkret olaraq neftlə çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi, kənara atılan yağların regenrasiyası, turş qudronun emalı və sair istiqamətdə apardıqları tədqiqatların nəticələri ilə bağlı məruzələri dinləniləcək. Seçilən alimləri diplom və pulla mükafatlandıracağıq”.
Ə.Sucayev qeyd edib ki, eyni zamanda iyun ayında “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində müştərək beynəlxalq tədqiqatlar apardığımız Türkiyənin universitetləri ilə birlikdə ”Yaşıl kimya” fundamental və tətbiqyönlü kimya elminin vacib bir istiqaməti” adlı gənc alim və mütəxəssislərin beynəlxalq onlayn elmi seminarını keçirməyi planlaşdırırıq.

A scientific competition for young people will be held at the Institute of Chemistry of Additives within the framework of the Green World Solidarity Year
264
In connection with the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev “On declaring 2024 as Green World Solidarity Year in the Republic of Azerbaijan” dated December 25, 2023, it is planned to hold a series of events at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education.
The executive director of the institute, doctor of chemical sciences, professor Afsun Sujayev said that every year the institute traditionally held the competition “Best scientific report” in order to further encourage young scientists and specialists. This year’s competition is devoted to the Green World Solidarity Year: “Reports of our youth on the results of their research in the field of environmental improvement and problem solving, in particular, on the cleaning of oil-contaminated territories, the regeneration of waste oils, the processing of acid tar and other areas will be listened to. Selected young scientists will be awarded with diplomas and a cash prize.”
A.Sujayev noted that at the same time in June, as part of the Green World Solidarity Year, together with the universities of Turkey, where the institute implemented joint international research, an international online scientific seminar of young scientists and specialists entitled “Green chemistry – an important direction of fundamental and applied chemistry» would be held.