Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimi elmlər doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Patent tədqiqatları, innovasiyalar və üzvi kimya sahəsində aparılan elmi tədqiqat işlərinin proqnozlaşdırılması” laboratoriyasının müdiri Ramazanova Yulduz Böyük Ağa qızı “2314.01 – Neft kimyası” ixtisasında elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Müxtəlif təyinatlı dizel mühərrikləri üçün Bakı və müasir baza yağları əsasında yüksək keyfiyyətli motor yağlarının yaradılması” mövzusunda dissertasiya işini müvəffəqiyyətlə müdafiə edib, elmlər doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
İddiaçının elmi məsləhətçiləri Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev və professor Həqiqət Cavadova olmuşdur.
Məlumat üçün bildirək ki, Y.Ramazanova işlənmiş motor yağının regenerasiyası, yaradılmış və regenerasiya olunmuş yağ məhsulları əsasında müxtəlif sürtkü kompozisiyalarının yaradılması sahəsində elmi tədqiqatlar aparıb.

The Institute scientist was awarded the scientific degree of Doctor of Sciences
Ramazanova Yulduz Boyuk Aga gizi, head of the laboratory “Forecasting research work in the field of patent research, innovation and organic chemistry” of  academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan successfully defended her dissertation on the topic “Creation of high-quality motor oils based on Baku and modern base oils for various purpose diesel engines” to obtain the degree of Doctor of Science in the specialty “2314.01 – Petrochemistry” and was awarded the scientific degree of Doctor of Science.
The scientific supervisors of the applicant were Director General of the Institute of Chemistry of Additives, Academician Vagif Farzaliyev and Professor Hagigat Javadova.
It should be noted that Y.Ramazanova conducted scientific research in the field of regeneration of used motor oils, the creation of various lubricant compositions based on created and regenerated petroleum products.
The dissertation work was carried out in the laboratory “Lubricating Compositions” of the Institute of Chemistry of Additives.