Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimi elmlər doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Patent tədqiqatları, innovasiyalar və üzvi kimya sahəsində aparılan elmi tədqiqat işlərinin proqnozlaşdırılması” laboratoriyasının müdiri Ramazanova Yulduz Böyük Ağa qızı “2314.01 – Neft kimyası” ixtisasında elmlər doktoru elmi dərəcəsi almaq üçün “Müxtəlif təyinatlı dizel mühərrikləri üçün Bakı və müasir baza yağları əsasında yüksək keyfiyyətli motor yağlarının yaradılması” mövzusunda dissertasiya işini müvəffəqiyyətlə müdafiə edib, elmlər doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülüb.
İddiaçının elmi məsləhətçiləri Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev və professor Həqiqət Cavadova olmuşdur.
Məlumat üçün bildirək ki, Y.Ramazanova işlənmiş motor yağının regenerasiyası, yaradılmış və regenerasiya olunmuş yağ məhsulları əsasında müxtəlif sürtkü kompozisiyalarının yaradılması sahəsində elmi tədqiqatlar aparıb.

Ученому Института химии присадок присвоена ученая степень доктора наук
Рамазанова Юлдуз Боюк Ага кызы, заведующая лабораторией «Прогнозирование научно-исследовательских работ в области патентных исследований, инноваций и органической химии» Института химии присадок имени академика А.Кулиева Министерства науки и образования республики Азербайджана успешно защитила диссертацию на тему «Создание высококачественных моторных масел на основе бакинских и современных базовых масел для дизельных двигателей различного назначения» для получения степени доктора наук по специальности «2314.01 – Нефтехимия» и была удостоена научной степени доктора наук.
Научными руководителями соискателя выступили генеральный директор Института химии присадок  академик Вагиф Фарзалиев и профессор Хагигат Джавадова.
Следует отметить, что Ю.Рамазановой проводились научные исследования в области регенерации отработанных моторных масел, создания различных смазочных композиций на основе созданных и регенерированных нефтепродуктов.