Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimləri antidiyabetik dərman təsirinə malik fermentlərin selektiv inhibitorlarını sintez ediblər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun aparıcı alimlərinin Türkiyənin Atatürk və Bartin Universitetindən olan həmkarları ilə ““Bəzi qlobal xəstəliklərlə əlaqəli metabolik fermentləri inhibə edən yeni nəsil inhibitorların müqayisəli təsiri” mövzusunda apardıqları beynəlxalq səviyyəli müştərək tədqiqatlarını getdikcə genişləndirirlər.
İnstitutun İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsindən verilən məlumata görə, əldə olunan mühüm nəticələr “Web of Science” bazasında arxivləşdirilən Q2 kateqoriyalı impakt faktoru 4.06 olan dünyaca məşhur “Elsevier” nəşriyyatının  “Journal Molecular Structure” jurnalında müfəssəl araşdırma məqaləsi kimi (Ibadullah Mahmudov, Beyim Ibrahimova, Parham Taslimi, Nastaran Sadeghian, Zeynep Karaoglan, Tugba Taskin-Tok, Yusif Abdullayev, Vagif Farzaliyev, Afsun Sujayev, Saleh H. Alwasel, Ilhami Gulcin, Synthesis, Characterization, Crystal Structure, Molecular Docking, and Biological Studies of Cu, Ni and Co Metal Complexes of Pyrazole, Journal of Molecular Structure (2024), doi: https://doi.org/10.1016/j.molstruc.2024.138205) dərc olunub.
Məlumatda qeyd edilir ki, məqalə pirazol əsasında yeni metal komplekslərin sintezi və onların bioloji tədqiqinə həsr olunub. Molekulyar dokinq çalışmaları nəticəsində məlum olmuşdur ki, bu yeni komplekslərdən ibarət enzim-izoenzim inhibitorları klinik diabetin müalicəsində antidiyabetik dərman təsirinə malik fermentlərin selektiv inhibitorlarıdır.

Scientists of the Institute of Chemistry of Additives have synthesized selective enzyme inhibitors with antidiabetic drug effect
322
Leading scientists of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan are gradually expanding the international level of joint research conducted by their colleagues from Ataturk and Bartin University (Turkey) on the topic “Comparative effect of new generation inhibitors that inhibit metabolic enzymes associated with some global diseases.”
According to information provided by the institute’s public relations department, the important results obtained are archived in the Web of Science database in the form of a detailed research article in the Journal of Molecular Structure of the world famous Publishing House Elsevier with Q2 impact factor of 4.06 (Ibadulla Mahmudov, Beyim Ibragimova, Parham Taslimi, Nastaran Sadeghyan, Zeynep Karaoglan, Tugba Taskin-Tok, Yusif Abdullayev, Vagif Farzaliyev, Afsun Sujaev, Saleh H. Alvasel, Ilhami Gulcin, Synthesis, Characterization, Crystal structure, molecular docking and biological research metal complexes of pyrazole Cu, Ni and Co, Journal of Molecular Structure (2024), doi: https://doi.org/10.1016/j.molstruc.2024.138205).
The information notes that the article is devoted to the synthesis of new metal complexes based on pyrazole and their biological studies. As a result of molecular docking studies, it was found that enzyme-isoenzyme inhibitors consisting of these new complexes are selective enzyme inhibitors with antidiabetic drug effects in the treatment of clinical diabetes.