Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimlərinin Portuqaliyanın Lissabon Universitetindən olan həmkarları ilə birgə məqaləsi nüfuzlu jurnalda dərc olunub
336
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimlərinin Portuqaliyanın Lissabon Universiteti ilə elmi əlaqələri  genişlənməkdədir. Belə ki, İnstitutun elmi işçisi İbadulla Mahmudovun adıçəkilən Universitetdən olan həmkarları ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirdikləri müştərək tədqiqatlar zamanı əldə olunan mühüm nəticələrlə bağlı növbəti məqaləsi “New Journal of Chemistry” adlı nüfuzlu xarici jurnalda dərc olunub (https://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2023/NJ/D3NJ01120H). Tədqiqat işi pirazol funksiyalı 1,3,5-triazopentadien ilə Co(II/III), Ni(II) və Cu(II) komplekslərinin sintezu, quruluşları və stirolun benzaldehidə oksidləşməsində tətbiqi imkanlarının araşdırılmasına həsr olunub. Tədqiqat nəticəsində yeni metal kompleksləri alınmış, onların rentgen quruluşu müfəssəl tədqiq edilmiş və bütün komplekslər stirolun benzaldehidə qədər peroksidləşdirici oksidləşməsi üçün katalizator kimi sınaqdan keçirilmişdir.
Kimyanın yeni istiqamətləri ilə bağlı dünya alimlərinin apardığı tədqiqatlar zamanı əldə edilən fundamental və təcrübi yenilikləri yayımlayan bu jurnal “Web of Science” bazasında arixləşmiş, impakt faktoru 3.925-ə bərabərdir.
Məlumat üçün bildirək ki, İ.Mahmudov Portuqaliyanın Lissabon Universitetində həmin elm mərkəzinin Azərbaycandan olan tanınmış alimləri k.e.d. Kamran Mahmudov və k.ü.f.d. Ataş Qurbanovun rəhbərliyi altında təcrübə keçib. İndiyə qədər o, pirazol, N-benzil-, N-allilanilin əsaslı fizioloji fəallığa malik birləşmələr və onların metal komplekslərinin sintezi, tədqiqi ilə bağlı elmi-təcrübi araşdırmalar aparıb. Əldə etdiyi nəticələrdən bəhs edən 3 məqalə impakt faktoru yüksək olan nüfuzlu xarici jurnalda çap olunub, 2 məqalə hazırda çapdadır.

В престижном журнале опубликована совместная статья ученых Института химии присадок с коллегами из Лиссабонского университета в Португалии
285
Расширяются научные связи ученых Института химии присадок им.академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики с Лиссабонским университетом в Португалии. Так, очередная статья научного сотрудника института Ибадуллы Махмудова, связанная с важными результатами, полученными в ходе  исследований, проведенных в рамках международного сотрудничества с коллегами из вышеназванных университетов напечатана  в престижном зарубежном журнале “New Journal of Chemistry”(Новый химический  журнал) (https://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2023/NJ/D3NJ01120H).
Научная работа посвящена синтезу, изучению строения и применению комплексов Co(II/III), Ni(II) и Cu(II) с пиразол-функциональным 1,3,5-триазопентадиеном в реакции окисления стирола до бензальдегида. В результате исследований получены новые металлокомплексы, детально изучена их рентгеноструктура, все комплексы испытаны в качестве катализаторов перекисного окисления стирола в бензальдегид.
Этот журнал, в котором публикуются фундаментальные и экспериментальные инновации, полученные в ходе исследований, проводимых мировыми учеными в новых направлениях химии, архивируется в базе данных «Web of Science» и его импакт-фактор равен 3,925.
Для сведения сообщаем, что И.Махмудов практиковался в Университете Лиссабона, Португалия, под руководством известных ученых этого научного центра из Азербайджана, д.х.н. Камрана Махмудова и д.ф.п.х.  Аташа Гурбанова. До сих пор он проводил научно-экспериментальные исследования по синтезу и исследованию физиологически активных соединений на основе пиразолов, N-бензил-, N-аллиланилинов и их металлокомплексов. По его результатам опубликовано 3 статьи в престижном зарубежном журнале с высоким импакт-фактором, 2 статьи находятся в печати.