Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimlərinin Portuqaliyanın Lissabon Universitetindən olan həmkarları ilə birgə məqaləsi nüfuzlu jurnalda dərc olunub
336
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimlərinin Portuqaliyanın Lissabon Universiteti ilə elmi əlaqələri  genişlənməkdədir. Belə ki, İnstitutun elmi işçisi İbadulla Mahmudovun adıçəkilən Universitetdən olan həmkarları ilə beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində həyata keçirdikləri müştərək tədqiqatlar zamanı əldə olunan mühüm nəticələrlə bağlı növbəti məqaləsi “New Journal of Chemistry” adlı nüfuzlu xarici jurnalda dərc olunub (https://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2023/NJ/D3NJ01120H). Tədqiqat işi pirazol funksiyalı 1,3,5-triazopentadien ilə Co(II/III), Ni(II) və Cu(II) komplekslərinin sintezu, quruluşları və stirolun benzaldehidə oksidləşməsində tətbiqi imkanlarının araşdırılmasına həsr olunub. Tədqiqat nəticəsində yeni metal kompleksləri alınmış, onların rentgen quruluşu müfəssəl tədqiq edilmiş və bütün komplekslər stirolun benzaldehidə qədər peroksidləşdirici oksidləşməsi üçün katalizator kimi sınaqdan keçirilmişdir.
Kimyanın yeni istiqamətləri ilə bağlı dünya alimlərinin apardığı tədqiqatlar zamanı əldə edilən fundamental və təcrübi yenilikləri yayımlayan bu jurnal “Web of Science” bazasında arixləşmiş, impakt faktoru 3.925-ə bərabərdir.
Məlumat üçün bildirək ki, İ.Mahmudov Portuqaliyanın Lissabon Universitetində həmin elm mərkəzinin Azərbaycandan olan tanınmış alimləri k.e.d. Kamran Mahmudov və k.ü.f.d. Ataş Qurbanovun rəhbərliyi altında təcrübə keçib. İndiyə qədər o, pirazol, N-benzil-, N-allilanilin əsaslı fizioloji fəallığa malik birləşmələr və onların metal komplekslərinin sintezi, tədqiqi ilə bağlı elmi-təcrübi araşdırmalar aparıb. Əldə etdiyi nəticələrdən bəhs edən 3 məqalə impakt faktoru yüksək olan nüfuzlu xarici jurnalda çap olunub, 2 məqalə hazırda çapdadır.

A joint paper by scientists from the Institute of Chemistry of Additives with colleagues from the University of Lisbon in Portugal has been published in a prestigious journal
345
Scientific relations of scientists of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan with the University of Lisbon in Portugal are expanding. Thus, another article by the researcher of the Institute Ibadulla Mahmudov, related to the important results obtained in the course of research conducted in the framework of international cooperation with colleagues from the above universities, was published in the prestigious foreign journal “New Journal of Chemistry” (New Chemical Journal) (https://pubs.rsc.org/en/Content/ArticleLanding/2023/NJ/D3NJ01120H).
The scientific work is devoted to the synthesis, study of the structure and application of Co(II/III), Ni(II) and Cu(II) complexes with pyrazole-functional 1,3,5-triazopentadiene in the oxidation of styrene to benzaldehyde. As a result of the research, new metal complexes were obtained, their X-ray structure was studied in detail, all complexes were tested as catalysts for the peroxidation of styrene to benzaldehyde.
The journal which publishes fundamental and experimental innovations resulting from research conducted by world scientists in new areas of chemistry, is archived in the Web of Science database and has an impact factor of 3.925.
For information,  I.Mahmudov practiced at the University of Lisbon, Portugal, under the guidance of well-known scientists of this scientific center from Azerbaijan, Doctor of Chemical Sciences Kamran Makhmudov and Ph.D. Atash Gurbanov. Until now, he has been conducting scientific and experimental research on the synthesis and study of physiologically active compounds based on pyrazoles, N-benzyl-, N-allylanilines and their metal complexes. Based on his results, 3 articles were published in a prestigious foreign journal with a high impact factor, 2 articles are in print.