“Mərkəzi Asiya və Türkiyədə Pestisidlərin Həyat Dövrünün İdarə Edilməsi və Davamlı Üzvi Çirkləndirici Pestisidlərin İdarə Edilməsi” layihəsi digər məsələlərlə yanaşı, pestisidlərlə çirklənmiş ərazilərlə bağlı risklərin azaldılmasına və onların kənd təsərrüfatında istifadəsi üçün reabilitasiyasına yönəlib. Bu məqsədlə FAO (Food and Agriculture Organization of the Unated Nation (BMT-nin Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı)) Yaşıl Kənd Təsərrüfatı üçün Çirklənmiş Kənd Təsərrüfatı Torpaqları üçün Bio- və Fitoremediasiya Texnologiyaları üzrə Beynəlxalq Konfransı təşkil etmişdir.
ARETN Aşqarlar Kimyası İnstitutunun doktorantı Könül Qəhrəmanova 16-18 aprel 2024-cü il tarixində Qazaxıstanın Almatı şəhərində keçirilən bu konfransa “Çirklənmiş torpaqların idarə olunmasında beynəlxalq təcrübələr” sessiyasında konfrans məruzəçisi kimi dəvət dəvət almış və “Xlor orqanik pestisidlərlə çirklənmiş torpaqların mikrobioloji remediasiyası” mövzusunda çıxış etmişdir.  O, Azərbaycanda bu sahədə görülən işlərin təcrübəsini paylaşaraq, xüsusilə Aşqarlar Kimyası İnstitutunda artıq neçə illərdir müxtəlif üzvi çirkləndiricilərlə çirklənmiş torpaq və su ərzilərinin bioremediasiyası üzrə tədqiqatların aparıldığını və bu sahədə yüksək nəticələr əldə olunduğunu vurğulamışdır.
Konfransın məqsədi kənd təsərrüfatı torpaqlarının çirklənməsi barədə məlumatlılığı artırmaq, təhlükəsiz istehsal üçün kənd təsərrüfatı torpaqlarının rekultivasiyası üçün sərfəli texnologiyalar haqqında məlumat mübadiləsi, bu texnologiyaların imkanlarını və məhdudiyyətlərini başa düşmək və yaradılmasına başlamaqdır.
Konfransın ikinci günü, 17 aprel 2024-cü ildə Almatı yaxınlığındakı Saymasay kəndində pilot meliorasiya sahəsinə səfər edilmişdir. Pestisid anbarının yanında yerləşən və 2023-cü ildə effektiv fito və bio-əsaslı məhsulların seçilməsi üçün sınaqlar aparılan bu sahədə Bitki Biologiyası və Biotexnologiyaları İnstitutunun mütəxəssisləri öz işlərinin xüsusiyyətləri və əldə olunan aralıq nəticələr haqqında məruzə etdilər.
Bundan sonra, inteqrasiya edilmiş zərərvericilərlə mübarizənin (IZM) təşviqi üzrə fəaliyyətləri nümayiş etdirmək üçün layihə Almatı vilayətinin Baydıbey kəndində IZM-nin sınaq alma bağlarına səfər təşkil edilmişdir. 2023-cü ildə başlanmış bu sınaqlar pestisidlərdən və alternativ, qeyri-kimyəvi üsullardan minimal istifadəyə əsaslanan davamlı kənd təsərrüfatı təcrübələrinin praktiki nümayişi kimi xidmət edir. Meyvə bağlarına səfərləri zamanı iştirakçılar müxtəlif ekoloji cəhətdən təmiz və yüksək effektiv İZM üsulları ilə tanış olmuş, bu üsullardan istifadə etmiş yerli fermerlər İZM metodlarının praktikliyi haqqında öz təcrübələrini və fikirlərini bölüşmüşlər. Karantin və Bitki Mühafizəsi İnstitutuna planlı səfər iştirakçılara fitosanitar laboratoriyanın sınaq mərkəzi, bitkilərin bioloji mühafizəsi, kompleks bitki mühafizəsi, pestisidlərin qeydiyyatı, bitki karantini, eləcə də introduksiya və kommersiyalaşdırılması şöbələri ilə yaxından tanış olmaq imkanı vermişdir.

Докторант Института химии присадок приняла участие в конференции
Проект «Управление жизненным циклом пестицидов и управление пестицидами, содержащими стойкие органические загрязнители в Центральной Азии и Турции» направлен, среди прочего, на снижение рисков, связанных с территориями, загрязненными пестицидами, и восстановление их для сельскохозяйственного использования. С этой целью ФАО (Продовольственная и сельскохозяйственная организация Объединенных Наций) организовала Международную конференцию по технологиям био- и фиторемедиации загрязненных сельскохозяйственных земель для зеленого сельского хозяйства.
Конуль Кахраманова, диссертант Института  химии присадок МНО АР, была приглашена на эту конференцию, проходившую 16-18 апреля 2024 года в Алматы, Казахстан, в качестве спикера конференции на сессии «Международный опыт управления загрязненными почвами» и выступила с презентацией на тему «Микробиологическая реабилитация почв, загрязненных хлорорганическими пестицидами». Она поделилась опытом работ, проводимых в этой области в Азербайджане, и подчеркнула, что в Институте химии присадок уже несколько лет проводятся исследования по биоремедиации почв и водных объектов, загрязненных различными органическими загрязнителями, и достигнуты высокие результаты.
Целью конференции было повышение осведомленности о загрязнении сельскохозяйственных земель, распространение информации об экономически эффективных технологиях рекультивации сельскохозяйственных земель для безопасного производства, понимание возможности и ограничения этих технологий, а также инициирование разработки.
Во второй день конференции, 17 апреля 2024 года, состоялось посещение пилотной мелиоративной территории в селе Саймасай под Алматы. Специалисты Института биологии растений и биотехнологий в этой области, который расположен рядом со складом пестицидов и где проводятся испытания по выбору эффективных фито- и биопрепаратов в 2023 году, выступили с докладом об особенностях своей работы и полученных промежуточных результатах.
После этого было организовано посещение опытных яблоневых садов ИПМ в селе Байдибей Алматинской области для демонстрации мероприятий по продвижению комплексной борьбы с вредителями (ИПМ). Испытания, начавшиеся в 2023 году, служат практической демонстрацией устойчивых методов ведения сельского хозяйства, основанных на минимальном использовании пестицидов и альтернативных нехимических методах. В ходе посещения садов участники ознакомились с различными экологически чистыми и высокоэффективными методами ИЗМ, а местные фермеры, применявшие эти методы, поделились своим опытом и мнением о практичности методов ИЗМ.
Плановое посещение Института карантина и защиты растений дало участникам возможность познакомиться с испытательным центром фитосанитарной лаборатории, биологической защиты растений, комплексной защиты растений, регистрации пестицидов, карантина растений, а также отделами интродукции и коммерциализации.