Bu gün Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib. İnstitutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev ilk öncə İnstitutun “Yanacaq kompozisiyaları” laboratoriyasının baş elmi işçisi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Nüsrət Əliyevi və “Korroziya inhibitorları” laboratoriyasının baş elmi işçisi k.e.d., professor Fikrət Məmmədovu 85 illik yubileyləri münasibətilə AMEA Azad Həmkarlar Təşkilatının Fəxri Fərmanı ilə təltif edildiklərinə görə təbrik edib və işlərində uğurlar arzulayıb.
İnstitutun Azad Həmkarlar Təşkilatının sədri Elxan İsakov  hər iki yubiliyara Fəxri Fərmanı təqdim edib.
“Patent tədqiqatları, innovasiyalar və üzvi kimya sahəsində elmi işlərin proqnozlaşdırıl­ması” laboratoriyasına vakant olan laboratoriya müdiri vəzifəsinə seçkilər keçirilib. Bu vəzifəyə İnstitutun “Sürtkü kompozisiyaları” laboratoriyasının aparıcı elmi işçişi kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramazanova Yulduz Böyükağa qızının namizədliyi irəli sürülüb.
V.Fərzəliyev Yulduz xanım haqqında məlumat verərək bildirib ki, o bu yaxınlarda texnika üzrə elmlər doktoru dissertasiya işinin müvəffəqiyyətlə müdafiə etdiyini və bunun İnstitutun yüksək ixtisaslı kadrlara olan tələbatının ödənilməsi, eləcə də gənc elmi işçilər, doktorant, dissertantların elmə həvəsləndirilməsi üçün mühüm addım olacaq. Sonda gizli səsvermə ilə Y.Ramazanova laboratoriya müdirliyi vəzifəsinə təsdiq edilib.
Elmi Şurada 2023-cü il üzrə labortatoriya və şöbələrin yekun illik hesabatlarına hazırlıq məsələləri müzakirə olunub, müvafiq tapşırıqlar verilib.

Состоялось очередное заседание Ученого совета Института химии присадок
Сегодня состоялось очередное заседание Ученого совета Института химии присадок им.академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики. Директор института, академик Вагиф Фарзалиев прежде всего поздравил доктора философии по химии, ведущего научного сотрудника лаборатории «Топливные композиции» Нусрату Алиеву и доктора химических наук, главного научного сотрудника лаборатории «Ингибиторы коррозии» института, профессора Фикрета Мамедова с награждением Почетной грамотой Свободной профсоюзной организации НАНА по случаю их 85-летия, их с достижениями и пожелал успехов в работе.Почетную грамоту обоим юбилярам вручил председатель Свободной профсоюзной организации института Эльхан Исаков.
Состоялись выборы на вакантную должность заведующего лабораторией «Патентные исследования, инновации и прогнозирование научных работ в области органической химии». На эту должность номинирована доктор философских наук по химии, доцент Рамазанова Юлдуз Буюкага кызы, ведущий научный сотрудник лаборатории «Смазочные композиции» института. В.Фарзалиев предоставил информацию о Юлдуз ханум и сообщил, что недавно она успешно защитила докторскую диссертацию по техническим наукам и что это станет важным шагом для удовлетворения потребности института в высококвалифицированных кадрах, а также поощрения молодых исследователей, докторантов, и диссертантов в заинтересованности в науке.
В итоге тайным голосованием на должность заведующего лабораторией была утверждена Ю.Рамазанова.
На Ученом совете также были обсуждены вопросы подготовки итоговых годовых отчетов лабораторий и отделов за 2023 год и даны соответствующие поручения.