Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru Türkiyənin aparıcı universitetlərində elmi ezamiyyətdə olmuşdur
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, k.e.d., professor Əfsun Sucayev 23-27 noyabr 2024-cü il tarixlərində müştərək beynəlxalq əməkdaşlıq çərçivəsində Türkiyənin aparıcı universitetləri olan Orta Doğu Texnik və Bartin universitetlərində elmi ezamiyyətdə olmuşdur. Adıçəkilən universitetlərin kimya və biokimya bölümlərində keçirilən görüşlər zamanı indiyə qədər birgə aparılmış tədqiqatların mühüm nəticələri müzakirə olunmuş və növbəti ildə yerinə yetirilməsi nəzərdə tutulan perspektiv işlərin planı müəyyənləşdirilmişdir.
Ə.Sucayev ezamiyyət müddətində üzvi və biokimya elmi-tədqiqat laboratoriyalarında tətbiq olunan yeni sintez və analiz üsulları ilə yaxından tanış olmuşdur.

Исполнительный директор Института химии присадок находился в научной командировке в ведущих университетах Турции
151
23-27 ноября 2024 года исполнительный директор Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор химических наук, профессор Афсун Суджаев находился в научной командировке в ведущих университетах Турции — Ближневосточном техническом университете и Университета Бартина в рамках совместного международного сотрудничества. В ходе встреч, состоявшихся на кафедрах химии и биохимии указанных университетов, были обсуждены важные результаты проведенных совместных исследований, а также определен план перспективных работ на следующий год.
В ходе командировки А.Суджаев близко ознакомился с новыми методами синтеза и анализа, применяемыми в органических и биохимических исследовательских лабораториях.