Aşqarlar Kimyası İnstitutunun magistrantları elmi konfranslarda məruzə ediblər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun I kurs magistrantları respublikda keçirilən bir sıra konfranslarda iştirak ediblər. Belə ki, Şahanə Nəzərli Bakı Ali Neft Məktəbində Ümummilli lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Dayanıqlı kimya və Kimya mühəndisliyinə doğru: Daha yaxşı bir dünya qurmaq üçün yeniliklər” Tələbə və Gənc Tədqiqatçıların IV Beynəlxalq Elmi Konfransında iştirak edib və “Sulfaminometilfenolların sintezinin bəzi xüsusiyyətləri” mövzusunda məruzə edib.
Bəyim İbrahimova Bakı Mühəndislik Universiteti və Dövlət Gömrük Komitəsinin Akademiyasının birgə təşkilatçılığı ilə ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunmuş “Gənc tədqiqatçıların VII beynəlxalq elmi konfransı”nda “Zn-liqand kompleksinin sintezi və bioloji fəallığının tədqiqi” mövzusunda təqdimat edib.
Afaq Sadıqova isə Bakı Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsinin təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş doktorant, magistr və gənc tədqiqatçıların “Kimya və kimya texnologiyası” adlı II Respublika elmi konfransında ”1,1-bis-(karboksimetiltio)-1-feniletanın etilen xlorohidrin ilə efirləşməsi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib.

Магистранты Института химии присадок выступили с докладами на научных конференциях
Магистранты-первокурсники Института химии присадок им.академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики приняли участие в ряде конференций, проводимых в республике.
Так, Шахана Назарли выступила с докладом на тему «Некоторые особенности синтеза сульфаминометилфенолов» на IV Международной научной конференции студентов и молодых ученых, посвященной 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева «На пути к устойчивой химии и химическому машиностроению: инновации для построения лучшего мира», организованной в Бакинской Высшей Школе Нефти.
Бейим Ибрагимова выступила с докладом на тему «Синтез и биологическая активность комплекса Zn-лиганд» на VII Международной научной конференции молодых ученых, посвященной 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева, организованной Бакинским инженерным университетом совместно с Академией Государственного таможенного комитета.
Афаг Садыгова выступила с докладом «Этерификация 1,1-бис-(карбоксиметилтио)-1-фенилэтана этилен хлоргидрином» на II Республиканской научной конференции докторантов, магистров и молодых ученых «Химия и химическая технология», посвященный 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и организованный химическим факультетом Бакинского государственного университета.