Azərbaycan kimya elminə ağır itki üz verib
Azərbaycan kimya elminə ağır itki üz vermişdir. Uzun illər Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda çalışmış  kimya üzrə elmlər doktoru, professor, üzvi kimya sahəsində tanınmış alim, səmimi insan Mirzə Məmməd oğlu Mövsümzadə ömrünün 85-ci ilində vəfat etmişdir.
Əməkdar elm xadimi, kimya elmləri doktoru, professor Mövsümzadə Mirzə Məmməd oğlu 1939-cu il oktyabrın 17-də Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. Orta təhsilini Bakı şəhər 36 saylı məktəbdə aldıqdan sonra, 1958-ci ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının kimya texnologiyası fakültəsinə qəbul olunub və 1963-cü ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasını bitirdikdən sonra Azərbaycan Neft-Kimya Prosesləri İnstitutuna işə qəbul olunub. 1968-ci ildə “α-monoxlorhidrin qliserin efirləri törəmələrinin sintezi və yağlara aşqar və polimer materiallarına stabilizator kimi tədqiqi” mövzusunda namizədlik,1986-cı ildə “Elektrolit-karbohidrogen sistemləri üçün səmərəli metalların korroziyası inhibitorlarının sintezi və alınma texnologiyasının işlənilməsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almış, 1991-ci ildə isə professor elmi adına layiq görülmüşdür. 1967-1983-ci illər ərzində AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda kiçik və böyük elmi işçi, 1984-2021-сi illərdə “Yanacaqlara aşqarlar” laboratoriyasının müdiri vəzifəsində və Aşqarlar Kimyası Institutunda elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində fəaliyyət göstərmişdir.
Mirzə Mövsümzadə neft kimyası sahəsində tanınmış alimdir. Mirzə Mövsümzadə elmi fəaliyyəti bilavasitə AMEA-da akademik Ə.Quliyevin rəhbərlik etdiyi “Sürtkü yağları və aşqarlar” laboratoriyası və 1965-ci ildə onun əsasında təşkil edilmiş, keçmiş SSRİ-də yeganə ixtisaslaşmış elm mərkəz olan AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə bağlıdır. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini müxtəlif funksional təsirli və yüksək effektli korroziya inhibitorlarının məqsədyönlü sintezi, onlar əsasında inhibitor qarışıqlarının alınması və yanacaqların istismar xassələrini yaxşılaşdıran yüksək təsirli aşqarların yaradılmasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması təşkil edir. Onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə yaradılmış bir sıra inhibitorlar, aşqarlar və sürtkü yağları, o cümlədən xüsusi təyinatlı yağlar sənayedə tətbiq edilmişdir. Son illərdə onun elmi fəaliyyət istiqamətlərindən biri də bitki yağlarının transefriləşməsi reaksiyası nəticəsində alınan biodizel və onun törəmələri əsasında ekoloji təhlükəsiz yanacaq aşqarlarının işlənib hazırlanması olmuşdur.
Mirzə Məmməd oğlu Mövsümzadə 3 dəfə (1999, 2004, 2009) AMEA-nın Fəxri Fərmanları, 2005-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adı, 2015-ci ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuşdur.
Kimya elmi sahəsində tanınmış alim, xeyirxah, mehriban və alicənab insan Mirzə Mövsümzadənin  parlaq xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daima yaşayacaq.

Azerbaijan chemical science has suffered a loss. At the age of 85, Mirza Mammad oglu Movsumzadeh, Doctor of Chemical Sciences, professor, a famous scientist in the field of organic chemistry, who worked for many years at Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, died.
Honored Scientist, Doctor of Chemical Sciences, Professor Movsumzadeh Mirza Mammad oglu was born on October 17, 1939 in the city of Baku in an intelligent family. Having received secondary education at school No.36 in Baku, in 1958 he was admitted to the chemical technology department of the Azerbaijan State Oil Academy, and after graduating from the academy in 1963 he began working at the Azerbaijan Institute of Petrochemical Processes. In 1968, he defended his PhD thesis on the topic “Synthesis of derivatives of α-monochlorohydrin glycerol esters and studies as additives for oils and stabilizers for polymer materials”, and in 1986 he defended his doctoral dissertation on the topic “Synthesis of effective metal corrosion inhibitors for electrolyte-hydrocarbon systems and development of production technology,” received the degree of Doctor of Chemical Sciences, and in 1991 he was awarded the academic title of professor. In 1967-1983 he worked as a junior and senior researcher at the Institute of Chemistry of Additives of ANAS, in 1984-2021 he worked as the head of the laboratory “Fuel Additives” and deputy director for scientific work of the Institute of Chemistry of Additives.
Mirza Movsumzadeh is a famous scientist in the field of petrochemistry. His scientific activities are directly related to the laboratory “Lubricants and Additives”, headed by academician A.Guliyev at ANAS, and the Institute of Chemistry of Additives of ANAS, the only specialized scientific center in the former USSR, organized on its basis in 1965. The main direction of his scientific activity is the targeted synthesis of various functionally  highly effective corrosion inhibitors, the preparation of mixtures of inhibitors based on them, as well as the development of the scientific basis for the creation of highly effective additives that improve the performance properties of fuels. A number of inhibitors, additives and lubricants, including special-purpose oils, created under his leadership and with direct participation, have found application in industry. In recent years, one of his scientific works has been the development of environmentally friendly fuel additives based on biodiesel fuel and its derivatives obtained as a result of the transesterification reaction of vegetable oils.
Mirza Mammad oglu Movsumzadeh was awarded Certificates of Honor of ANAS 3 times (1999, 2004, 2009), the honorary title “Honored Scientist” in 2005 and the Order of Glory in 2015.
The bright memory of Mirza Movsumzadeh, a famous scientist in the field of chemistry, a kind and noble person, will always live in the hearts of those who know him.