Azərbaycan kimya elminə ağır itki üz verib
Azərbaycan kimya elminə ağır itki üz vermişdir. Uzun illər Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda çalışmış  kimya üzrə elmlər doktoru, professor, üzvi kimya sahəsində tanınmış alim, səmimi insan Mirzə Məmməd oğlu Mövsümzadə ömrünün 85-ci ilində vəfat etmişdir.
Əməkdar elm xadimi, kimya elmləri doktoru, professor Mövsümzadə Mirzə Məmməd oğlu 1939-cu il oktyabrın 17-də Bakı şəhərində ziyalı ailəsində anadan olub. Orta təhsilini Bakı şəhər 36 saylı məktəbdə aldıqdan sonra, 1958-ci ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasının kimya texnologiyası fakültəsinə qəbul olunub və 1963-cü ildə Azərbaycan Dövlət Neft Akademiyasını bitirdikdən sonra Azərbaycan Neft-Kimya Prosesləri İnstitutuna işə qəbul olunub. 1968-ci ildə “α-monoxlorhidrin qliserin efirləri törəmələrinin sintezi və yağlara aşqar və polimer materiallarına stabilizator kimi tədqiqi” mövzusunda namizədlik,1986-cı ildə “Elektrolit-karbohidrogen sistemləri üçün səmərəli metalların korroziyası inhibitorlarının sintezi və alınma texnologiyasının işlənilməsi” mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək kimya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsini almış, 1991-ci ildə isə professor elmi adına layiq görülmüşdür. 1967-1983-ci illər ərzində AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunda kiçik və böyük elmi işçi, 1984-2021-сi illərdə “Yanacaqlara aşqarlar” laboratoriyasının müdiri vəzifəsində və Aşqarlar Kimyası Institutunda elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsində fəaliyyət göstərmişdir.
Mirzə Mövsümzadə neft kimyası sahəsində tanınmış alimdir. Mirzə Mövsümzadə elmi fəaliyyəti bilavasitə AMEA-da akademik Ə.Quliyevin rəhbərlik etdiyi “Sürtkü yağları və aşqarlar” laboratoriyası və 1965-ci ildə onun əsasında təşkil edilmiş, keçmiş SSRİ-də yeganə ixtisaslaşmış elm mərkəz olan AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutu ilə bağlıdır. Onun elmi fəaliyyətinin əsas istiqamətini müxtəlif funksional təsirli və yüksək effektli korroziya inhibitorlarının məqsədyönlü sintezi, onlar əsasında inhibitor qarışıqlarının alınması və yanacaqların istismar xassələrini yaxşılaşdıran yüksək təsirli aşqarların yaradılmasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması təşkil edir. Onun rəhbərliyi və bilavasitə iştirakı ilə yaradılmış bir sıra inhibitorlar, aşqarlar və sürtkü yağları, o cümlədən xüsusi təyinatlı yağlar sənayedə tətbiq edilmişdir. Son illərdə onun elmi fəaliyyət istiqamətlərindən biri də bitki yağlarının transefriləşməsi reaksiyası nəticəsində alınan biodizel və onun törəmələri əsasında ekoloji təhlükəsiz yanacaq aşqarlarının işlənib hazırlanması olmuşdur.
Mirzə Məmməd oğlu Mövsümzadə 3 dəfə (1999, 2004, 2009) AMEA-nın Fəxri Fərmanları, 2005-ci ildə “Əməkdar elm xadimi” fəxri adı, 2015-ci ildə “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuşdur.
Kimya elmi sahəsində tanınmış alim, xeyirxah, mehriban və alicənab insan Mirzə Mövsümzadənin  parlaq xatirəsi onu tanıyanların qəlbində daima yaşayacaq.

Химическая наука Азербайджана понесла тяжелую утрату
Химическая наука Азербайджана понесла тяжелую утрату. На 85-м году жизни скончался Мирза Мамед оглу Мовсумзаде, доктор химических наук, профессор, известный ученый в области органической химии, работавший на протяжении многих лет в Институте химии присадок имени акад.А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики .
Заслуженный деятель науки, доктор химических наук, профессор Мовсумзаде Мирза Мамед оглы родился 17 октября 1939 года в городе Баку в интеллигентной семье. Получив среднее образование в школе №36 города Баку, в 1958 году он был принят на химико-технологический факультет Азербайджанской государственной нефтяной академии, а после окончания академии в 1963 году начал работать в Азербайджанском Институте нефтехимических процессов. В 1968 году он защитил  кандидатскую диссертацию на тему «Синтез производных эфиров α-монохлоргидрина  глицерина и исследования в качестве присадок к маслам и стабилизаторов для полимерных материалов», а в 1986 году  докторскую диссертацию на тему «Синтез эффективных  ингибиторов коррозии металлов для электролит-углеводородных систем и разработка технологии производства», получил учёную степень доктора химических наук, а в 1991 году ему было присвоено учёное звание профессора. В 1967-1983 годах работал младшим и старшим научным сотрудником Института химии присадок НАНА, в 1984-2021 годах работал заведующим лабораторией «Топливные присадки» и заместителем директора по научной работе Института химии присадок.
Мирза Мовсумзаде – известный учёный в области нефтехимии. Его научная деятельность напрямую связана с лабораторией «Смазочные материалы и присадки», возглавляемой академиком А.Кулиевым в НАНА, и Институтом химии присадок НАНА, единственным специализированным научным центром в бывшем СССР, организованным на ее базе в 1965 году. Основное направление его научной деятельности – целенаправленный синтез различных функционально действенных и высокоэффективных ингибиторов коррозии, приготовление смесей ингибиторов на их основе, а также разработка научных основ создания высокоэффективных присадок, улучшающих эксплуатационные свойства топлив. Ряд ингибиторов, присадок и смазок, в том числе масел специального назначения, созданных под его руководством и при непосредственном участии, нашли применение в промышленности. В последние годы одной из его научных работ является разработка экологически безопасных присадок к топливу на основе биодизельного топлива и его производных, полученных в результате реакции переэтерификации растительных масел.
Мирза Мамед оглу Мовсумзаде был награжден Почетными грамотами НАНА 3 раза (1999, 2004, 2009 годы), почетным званием «Заслуженный деятель науки» в 2005 году и Орденом Славы в 2015 году.
Светлая память о Мирзе Мовсумзаде, известном ученом в области химии, добром и благородном человеке всегда будет жить в сердцах тех, кто его знает.