Azərbaycan və Türkiyə alimləri apardıqları müştərək beynəlxalq tədqiqatları genişləndiriblər
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu Türkiyənin Atatürk və Bartin Universitetləri ilə beynəlxalq elmi əməkdaşlığını ildən-ilə genişləndirir. 2014-cü ildən başlanılan müştərək beynəlxalq tədqiqatlar yeni mərhələdə davam etməkdədir. “Canlı orqanizmin bəzi patoloji proseslərin yeni nəsil inhibitorları”nın yaradılması istiqamətində bioüzvi kimyəvi tədqiqatlar nəticəsində onlarla mühüm nəticələr əldə olunmuş və həmin nəticələr indiyə qədər dünyanın nüfuzlu elmi bazalarında arxivləşən yüksək impakt faktorlu jurnallarında 50-dən çox məqalə şəklində dərc olunmuşdur.
İnstitutun aparıcı alimlərinin Türkiyənin Atatürk Universitetindən olan həmkarları ilə birlikdə apardıqları müştərək elmi tədqiqatların mühüm nəticələri növbəti məqalə şəklində Q2 kateqoriyalı “Web of Science” bazasında impakt faktoru 2.9, Scopus bazasında impakt faktoru 3.9 olan dünyaca məşhur “Wiley” nəşriyyatının  “Chemistry & Biodiversity” jurnalında (Vagif Farzaliyev,  Adem Ertük,  Malahat Abbasova,  Oruj Nabiyev,  Yeliz Demir,  Hatice Kızıltaş,  Afsun Sujayev,  ilhami Gülçin, Synthesis and Inhibitor Effect Novel Alkoxymethyl Derivatives of Dihetero Cycloalkanes on Carbonic Anhydrase and Acetylcholinesterase, 2024, e202400296https://doi.org/10.1002/cbdv.202400296) dərc olunub.
İnstitutdan bildirilib ki, məqalə sənaye, tibb, biotexnologiya və kimya texnologiyası kimi müxtəlif sahələrdə geniş istifadə oluna bilən 1,3-Diheterotsiklikoalkanların yeni alkoksimetil törəmələrinin sintezi və karbonik anhidraz və asetilkolinesteraza ferment-izofermentlər üzrə inhibitor təsirlərinin öyrənilməsinə həsr olunmuşdur. Alimlərin müfəssəl araşdırmaları nəticəsində məlum olmuşdur ki, yeni törəmələr canlı orqanizmlərdə gedən bir çox patoloji proseslərdə effektiv inhibə təsiri göstərirlər.

Azerbaijani and Turkish scientists have expanded their joint international research
Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan annually expands international scientific cooperation with the Ataturk and Bartin Universities in Turkiye. Joint international research which begun in 2014 continues at a new stage. As a result of bioorganochemical research towards the creation of “new generation inhibitors of some pathological processes of a living organism”, dozens of important results were obtained, published in the form of more than 50 articles in journals with a high impact factor, stored in prestigious scientific databases around the world.
Important results of joint scientific research conducted by leading scientists of the institute together with colleagues from Ataturk University in Turkey are presented in the next article in the journal “Chemistry and Biodiversity” of the world famous Wiley Publishing House with impact factor of 2.9 (category Q2) in the Web of Science database and impact factor 3.9 in the Scopus database (Vagif Farzaliyev, Adem Ertyuk, Malahat Abbasova, Oruj Nabiyev, Eliz Demir, Hatice Kyzyltash, Afsun Sujaev, Ilhami Gulchin, “Synthesis and inhibitory effect of new alkoxymethyl derivatives of diheterocycloalkanes on carbonic anhydrase and acetylcholinesterase”, 2024, e202400296, https://doi org/10.1002/cbdv.202400296).
According to the institute information the article is devoted to the synthesis of new alkoxymethyl derivatives of 1,3-diheterocycloalkanes, which can find wide application in various fields, such as industry, medicine, biotechnology and chemical technology, as well as the study of their inhibitory effect on carbonic anhydrase and acetylcholinesterase enzyme isoenzymes. As a result of detailed research by scientists  it has been found that new derivatives have an effective inhibitory effect on many pathological processes in living organisms.