COP29 elmi-tədqiqat institutları qarşısında yeni vəzifələr qoyacaq
AŞQARLAR KİMYASI İNSTİTUTU EKOLOJİ PROBLEMLƏRİN HƏLLİNƏ YÖNƏLƏN ELMİ FƏALİYYƏTƏ HƏMİŞƏ ÜSTÜNLÜK VERİR
Bu ilin 11-24 noyabr tarixlərində Bakı növbəti möhtəbər tədbirə ev sahibliyi edəcək. Söhbət “Conference of the Parties”, yəni Tərəflərin Konfransı adlanan və sayca 29-cu dəfə keçiriləcək COP29-dan gedir. Bu tədbir iqlim fəaliyyətini sürətləndirmək və Paris Sazişinin məqsədlərinə nail olmaq üçün keçirilən tarixi görüş hesab olunur.
COP tədbirlərinin məqsədi Paris Sazişinin tələbi olaraq dünyada karbon qazının miqdarını sənayeləşmədən əvvəlki dövrdə olduğu kimi 1,5 dərəcə Selsi ilə məhdudlaşdırmaq üzrə irəliləyişə nail olmaqdan ibarətdir.
COP29 Konfransı iştirakçı ölkələr üçün yeni öhdəliklər götürmək və iqlim böhranını həll etmək üçün konkret addımlar atmaq üçün bir fürsət kimi də dəyərləndirilir.
Azərbaycan zəngin neft və qaz ölkəsi olduğundan onun neft və qazçıxarma, neft və qaz emalı, neft kimyası və bütövlükdə kimya sənayeləri ölkə ərazisində həmişə ekoloji məsələlərə xüsusi diqqət tələb edib. Ancaq Sovet dövründə keçmiş SSRİ rəhbərliyi bu sahədə tamamilə yararsız texnologiyalar əsasında neft istehsalı həyata keçirir, nə olursa-olsun Azərbaycanın sahib olduğu “qara qızıl”ı tamamilə çıxarıb, tükəndirmək siyasəti yürüdürdü. Bu məqsədli siyasət yeraltı sərvətimizi tükəndirməklə yanaşı, ölkəmizin ekoloji mühitini korlayaraq, neftlə çirklənmiş ərazilərdə ekoloji böhran yaradır, orada çalışan insanların sağlamlığını da ciddi təhlükəyə atırdı.
Ümummilli Lider Heydər Əliyev hakimiyyətə gəldikdən sonra onun qətiyyəti və iradəsi sayəsində Azərbaycanın neft-qaz-kimya sənayesinin yenidən qurulması, müasirləşdirilməsilə ekoloji problemlərin də həlli istiqamətlərində əsaslı dönüş mərhələsi başlandı.
Müstəqillik illərində isə bu sektorlara sərmayə qoyan xarici və yerli şirkətlərin qarşısında qoyulan əsas tələblərdən biri də yaranan ətraf mühütə təsirlərin minimuma endirilməsi üçün gələn gəlirlərin müəyyən hissəsinin ekoloji layihələrin reallaşmasına xərclənməsidir.
Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2024-cü il ölkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi isə ölkə rəhbərliyinin ekoloji təhlükəsizlik məsələsinə nə qədər böyük həssaslıq nümayiş etdirməsinin məntiqi nəticəsidir.
Ölkəmizin ekoloji təhlükəsizliyinin təmin olunması məsələsində Nazirlər Kabineti tərəfindən müxtəlif tədbirlər planı hazırlanıb həyata keçirilir. Həmin planlarda nəzərdə tutulan məsələlərin vaxtında və operativ şəkildə yerinə yetirilməsində elmi-tədqiqat institutları da müəyyən rol oynayır. Həmin institutlardan biri də Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutudur (AKİ). İnstitut yarandığı vaxtdan indiyə qədər yerinə yetirdiyi elmi tədqiqatlarda ekoloji problemlərin həllinə yönələn elmi layihələrə həmişə üstünlük vermişdir. İnstitutun ekoloji problemlərin həllinə yönəlmiş elmi tədqiqat istiqamətlərinin aşağıdakı kimi xarakterizə etmək olar.
Məlum olduğu kimi, neft emalı məhsullarının əsas hissəsini motor və soba yanacaqları təşkil edir. Bu yanacaqların mühərriklərdə, su-elektrik stansiyalarında, eləcə də sənaye müəssisələrində yandırılması zamanı atmosferə karbon qazı, dəm qazı, yüngül karbohidrogenlər, kükürd və azot oksidləri kimi zəhərli qazlar atılır.
Hər hansı mühərrikin işi zamanı (xüsusilə dizel yanacağı) atmosferə bu qazlarla yanaşı, his hissəcikləri və nəzərə çarpacaq miqdarda aromatik birləşmələrdən alınan kanserogen birləşmələr (benzopiren və sair) də buraxılır.
Hal-hazırda dünyanın əksər ölkələrində dizel mühərriklərinə bir sıra çirkləndiricilər üçün emissiya meyarı təyin edilmişdir.
Böyük Britaniyanın Lester Universitetinin nəzdindəki Ağ Ciyərin Sağlamlığı İnstitutu və digər ölkələrin tibb mərkəzlərinin araşdırmalarının nəticələrinə görə, nəqliyyat mühərriklərindən çıxan his hissəcikləri insanların, xüsusilə kiçik uşaqların ağ ciyərində yığılır, ciddi fəsadlara yol açır.
Bu qlobal problemə qarşı AKİ-də atmosferin dizel mühərrikinin tullantı qazlarının əsas toksik komponenti olan tüstü ilə çirklənməsini azaltmaq üçün dizel yanacaqlarına tüstüyə qarşı effektiv aşqar yaradılmışdır. Belə ki, dizel mühərriklərinin işləməsi zamanı çıxan qazlarda tüstünün və kanserogen maddələrin miqdarını kəskin azaldan, təkcə ölkəmizdə deyil, keçmiş SSRİ-də dizel yanacağı üçün ilk tüstü əleyhinə aşqar olan ИХП-706 aşqarı məhz, AKİ-nin “Yanacaq kompozisiyaları” laboratoriyasında alınmış və tətbiq olunmuşdur (ИХП-AKİ-nin rusca adıdır – Институт химии присадок).
Bu aşqar əlçatan və ucuz xammaldan istifadə etməklə istehsal olunmuşdur. Onun istehsal prosesi texnoloji və texniki dizayn baxımından olduqca sadə idi və sənaye miqyasında asanlıqla həyata keçirilə bilirdi. Yanacağa 0,2 – 0,5% kütlə qatılıqda əlavə edilən tüstüyə qarşı bu aşqar dizel mühərrikinin növündən asılı olaraq, onun buraxdığı tüstünün 60-90% azalmasını təmin etmişdir.
Dizel mühərrikinin tərkibində tüstüyə qarşı aşqar olan yanacaqla işləməsi, beynəlxalq sanitariya standartları ilə müqayisədə tullantının atmosferə buraxılmasını nəzərə çarpacaq dərəcədə aşağı sala bilir.
Rusiya Federasiyası Tibb Elmləri Akademiyasının F.Fersman Təcrübə və Klinik Onkologiya İnstitutunda aparılan araşdırmalar göstərmişdir ki, Aşqarlar Kimyası İnstitutunda hazırlanmış tüstüyə qarşı aşqarın dizel yanacağına əlavə edilməsi işlənmiş qazların tərkibində olan kanserogen birləşmələrin miqdarını isə 45-50%-dək azaltmağa imkan verir.
ИХП-706 aşqarı dizel mühərriklərinin və yanacaq avadanlığının etibarlılığı və uzun müddət istismarına mənfi təsir göstərmir, aşağı temperaturda dizel yanacağının filtrasiya qabiliyyətini pozmur, az zəhərli maddədir və dizel yanacağına əlavə olunduqda onun toksikliyini artırmır.
AKİ-də hazırlanmış tüstüyə qarşı aşqarın müxtəlif texnikanın dizel mühərriklərində təkcə ölkəmizin deyil, həmçinin keçmiş bir çox sovet respublikalarının aparıcı elm mərkəzləri və zavodlarında uğurla sınaqlardan keçirilmiş və müsbət nəticələr vermişdir.
AKİ tərəfindən hazırlanmış tüstüyə qarşı aşqar dizel yanacağı kompozisiyasının Rusiya Federasiyası Kursk Maqnit Anomaliyası karxanalarında yükünü özü boşaldan böyük yük maşınlarında, “Moskva reka” Moskva Naviqasiyası Co katerlərində və Azərbaycan Nəqliyyat Nazirliyinin böyük «İkarus» avtobusları və digər təşkilatlarda uğurla tətbiq olunmuşdur.
Tövsiyə olunan tüstüyə qarşı aşqarın tətbiqi mədənlərdə, karxanalarda və işlənmiş qazlarla çox zəhərlənmə səbəbindən işlərin dayandırılması tələb olunan digər müəssisələrdə güclü dizel mühərrikli texnikanın işləməsində xüsusilə effektiv olmuşdur.
Təklif olunan tüstüyə qarşı aşqara Rusiya Federasiyası və Azərbaycan Respublikasının patentləri də alınmışdır.
AKİ alimlərinin ölkəmizin ekoloji təhlükəsizliyinə böyük töhfə verdiyi elmi layihələrdən biri də işlənmiş motor yağlarının regenerasiya texnologiyasının yaradılması və regenerasiya məhsulu əsasında müxtəlif təyinatlı sürtkü kompozisiyalarının yaradılması ilə bağlı olmuşdur.
Bildiyimiz kimi, ölkəmizdə avtomobil və digər texnika parkının ildən-ilə sürətlə genişləndirilməsi və bununla da istifadə olunan sürtkü yağlarının kənara atılması ətraf mühiti çirkləndirməklə ekoloji gərginlik yaradır. Ona görə də uzun müddət müasir neft kimyası elminin qarşısında duran əsas məsələlərdən biri həmin zərərin minimuma endirilməsi olmuşdur. Bu nöqteyi-nəzərdən ekoloji gərginliyi mümkün qədər azaltmaq üçün həm sürtkü yağlarının keyfiyyətini xüsusi əlavələrlə ̶ aşqarlarla yaxşılaşdıraraq, onların işləmə müddətini artırmaq, həm də işlənmiş yağları bərpa edib yenidən istifadə etmək lazım gəlirdi. Bu məqsədlə hələ bir neçə il əvvəl AKİ-də ekoloji gərginlik yaradan işlənmiş sürtkü yağlarının təkrar istifadəsi istiqamətində elmi tədqiqatlar aparılmış, işlənmiş yağların təkrar istifadəsini təmin etmək üçün yeni regenerasiya üsulu ̶ texnoloji proses işlənib hazırlanmışdı. Alınan məhsullar əsasında aşqar kompozisiyası ilə əmtəə yağının analoqu yaradılıb və müəyyən edilib ki, müxtəlif təyinatlı motor yağının yaradılmasında regenerasiya olunmuş yağlar baza yağı kimi istifadə edilə bilər.
Məlumat üçün onu da qeyd edək ki, AKİ-də 2014-2015-ci illərdə həyata keçirilən “Yerli bentonitlərdən istifadə etməklə işlənmiş yağların regenerasiya texnologiyasının yaradılması və regenerasiya olunmuş yağ əsasında sürtkü yağlarının işlənilməsi” adlı elmi layihə çərçivəsində “Pilot qurğu” inşa edilmiş, 2019-cu ilə kimi “Azərenerji” tərəfindən verilən işlənmiş sürtkü yağları regenrasiya edilmişdir. Burada yeni elmi yanaşma olduğundan tədqiqat işinə “Məxfi” qriflə patent alınmışdır.
Neftlə çirklənmiş torpaqların və su hövzələrinin mikrobioloji vasitələrlə təmizlənməsi də AKİ-nin ekoloji problemlərin aradan qaldırılmasına yönəlmiş əsas fundamental və tətbiqi xarakterli elmi işlərindən biri olmuşdur. Bu nöqteyi-nəzərdən institutun aparıcı alimləri Abşeron yarımadasının Suraxanı, Balaxanı, Binəqədi və Bibi-Heybət yataqları ətrafı müxtəlif karbohidrogen tərkibli torpaqların təmizlənməsi üçün torpağı yaxşılaşdıran əlavələr kompleksi ilə seçilmiş mikroorqanizm (bakteriya və maya) assosiasiyasını təmsil edən bioloji preparatların alınması üçün müasir texnologiya yaratmışlar. Neftlə çirklənmiş torpaqların “bioremediasiyası” adalanan bu texnologiya ilə adları çəkilən yataqların ərazisinə düşən torpaqlardan ayrılmış aktiv karbohidrogenoksidləşdirici mikroorqanizmlərin istifadəsi ilə bakteriya və mayaların effektiv assosiasiyası tərtib edilmiş, bunun əsasında neftlə çirklənmiş torpaqların rekultivasiyası üçün 4 müxtəlif biopreparat və tədqiq olunan bu yataqlar üçün tövsiyə olunan 1 ümumi biopreparat (“Universal”) hazırlanmış və sınaqdan keçirilmişdir.
Eyni zaman da müasir dövrdə neft çirklənmələri ilə mübarizə iqtisadiyyatının əsas hissəsini neft təşkil edən Azərbaycan üçün çox aktualdır. Çirklənmə nəticəsində respublikanın ərazisində məhsuldar torpaqların deqradasiyası prosesi baş verir, onların bioloji fəallığı azalır, erroziya prosesləri güclənir. Neft çirklənmələrinin təmizlənməsində iqtisadi və ekoloji cəhətdən səmərəli olan bioloji üsullar sırasında mikroorqanizm və bitkilərin birləşmiş metabolizm potensialından istifadəyə əsaslanan “fitoremediasiya” xüsusi yer tutur. Bu amili nəzərə alan AKİ alimləri neftlə çirklənmiş torpaqların bərpa və münbitləşdirilməsi üçün Azərbaycanın ekoloji-iqlim şəraitini nəzərə alan, bitkilər və destruktor mikroorqanizmlərin birgə təsirini təmin edən rasional fitoremediasiya texnologiyası hazırlamışlar.
AKİ-də ekoloji problemlərin həllinə yönələn ən son uğurlu tətbiqyönlü elmi işlərindən biri də Balaxanı ərazisində min tonlarla yığılmış və ekoloji problem yaradan “turş qudron”un emal prosesinin yaradılması və emal məhsulunun istifadəsi ilə əlaqəlidir.
Məsələnin problemli tərəfi ondan ibarətdir ki, Bakı Neft Emalı Zavodlarının uzun illər ərzində fəaliyyəti nəticəsində əmələ gəlmiş turş qudron min tonlarla Abşeronun Balaxanı qəsəbəsi ərazisinə tullanaraq həddindən artıq ekoloji gərginlik yaratmışdır. Tarixin təzadına bir baxın: dünyada ilk dəfə olaraq 1847-ci ildə ərazisində texnikanın tətbiqi ilə qazılan ilk neft quyuları ilə Balaxanının qara günlərinə start verilmiş, qəsəbə ekoloji problemlərin böhran həddinə çatdığı bir məkana çevrilmişdi. Ancaq son zamanlar orada bir-birinin ardınca icra olunan iri və orta həcmli ekoloji layihələr qəsəbəyə zövq oxşayan abadlıq gətirib. Bu proseslərdə AKİ alimlərinin də rolu məhz vaxt ilə ərazidə fəlakət yaşanmasında əsas pay sahibi olan turş qudronun emal məhsulundan istifadə edərək mazut əsasında alınan qalıq yanacaqların özlülük və aşağı temperatur xassələrini yaxşılaşdıran əlavə yaratmasından ibarət olmuşdur.
Turş qudronun emalı posesini həyata keçirərək və emal məhsulunu istifadə edərək həm mühüm texniki, həm də mühüm ekoloji problem həll olunmuş olur. Turş qudronun emal məhsulu artıq tətbiq edilir. Bu da həm ölkənin iqtisadi inkişafı, həm də ekoloji problemlərin həllini əhatə edir. Bu tətbiq xarakterli elmi nailiyyət patentləşdirilmişdir.
Yuxarıda qeyd olunanlardan göründüyü kimi, AKİ neft sənayesi üzrə ixtisaslaşmış elmi-tədqiqat institutu olsa da fəaliyyətinin mühüm aspektləri bu sənayenin yaratdığı ekoloji problemlərin aradan qaldırılmasının elmi əsaslarının yaradılmasına və onun uğurla tətbiqinə yönəlməkdədir. Təbii ki, bundan sonra da bu məsələlərə daha çox diqqət yönələcək və çoxşaxəli fəaliyyət genişlənəcək. Çünki ölkəmizdə baş tutacaq COP29 elmi-tədqiqat institutları, eləcə də kimyaçı alimlərimiz qarşısında yeni vəzifələr qoyacaq. Bu vəzifələri yerinə yetirmək respublikamıza iqtisadi inkişaf ilə yanaşı başqa ölkələrə nümunə göstəriləcək ekoloji təhlükəsizlik gətirəcək.

COP29 will pose new challenges for research institutions
THE INSTITUTE OF CHEMISTRY OF ADDITIVES ALWAYS GIVES PREFERENCE TO SCIENTIFIC ACTIVITIES DIRECTED TO SOLVING ENVIRONMENTAL PROBLEMS
Another important event will be held in Baku on November 11-24 this year. We are talking about COP29, which is called the “Conference of the Parties” and will be held for the 29th time. The event is considered a historic meeting aimed at accelerating climate action and achieving the goals of the Paris Agreement. The goal of COP activities is to make progress in limiting global carbon dioxide levels to 1.5 degrees Celsius, as required by the Paris Agreement. COP29 is also seen as an opportunity for participating countries to make new commitments and take concrete steps to address the climate crisis.
Since Azerbaijan is a rich oil and gas country, its oil and gas production, oil and gas refining, petrochemical and chemical industries in general have always required special attention to environmental problems in the country. However, during the Soviet period, the leadership of the former USSR carried out oil production based on technologies that were completely useless in this area and pursued a policy of complete extraction and depletion of the “black gold” that Azerbaijan has. This deliberate policy has not only depleted our underground resources, but has also damaged our country’s ecological environment, created an environmental crisis in oil-polluted areas, and seriously jeopardized the health of the people working there.
After national leader Heydar Aliyev came to power, thanks to his determination and will, a major turn began in the direction of restoration, modernization of the petrochemical industry of Azerbaijan and solving environmental problems.
During the years of independence, one of the main requirements for foreign and local companies investing in these industries was to allocate a certain part of the income to the implementation of environmental projects in order to minimize the impact on the environment. The declaration of 2024 as Green World Solidarity Year in the country by the Decree of the President of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, is a natural result of the great sensitivity of the country’s leadership to the issue of environmental safety.
The Cabinet of Ministers is preparing and implementing a plan for various measures to ensure the environmental safety of our country. Research institutes also play a certain role in the timely and efficient implementation of the tasks provided for by these plans. One of such institutions is the Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives (ICA) of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. Since its establishment, the institute has always given priority in its scientific research to scientific projects aimed at solving environmental problems. The topics of scientific research aimed at solving environmental problems of the institute can be characterized as follows.
As is known, the main part of petroleum products consists of motor and heating fuels. When these fuels are burned in engines, hydroelectric power plants, and industrial plants, toxic gases such as carbon dioxide, carbon monoxide, light hydrocarbons, sulfur and nitrogen oxides are released into the atmosphere. When any engine (especially diesel fuel) operates, soot particles and significant amounts of carcinogenic compounds, derivatives of aromatic compounds (benzopyrene, etc.) are released into the atmosphere along with these gases. Currently, in most countries around the world, diesel engines have emission criteria for a number of pollutants.
According to research from the Institute of Lung Health at the University of Leicester in the UK and medical centers in other countries, soot particles from transport engines accumulate in the lungs of people, especially young children, and lead to serious complications. To solve this global problem, an effective anti-smoke additive for diesel fuel was created to reduce air pollution by smoke, which is the main toxic component of diesel engine exhaust gases. Thus, the developed additive ИХП-706  sharply reduces the amount of smoke and carcinogenic substances in the gases released during the operation of diesel engines, and is the first anti-smoke additive for diesel fuel not only in our country, but also in the world. This additive was obtained in the Fuel Compositions laboratory  on the available and cheap raw materials. The process of its production was quite simple in terms of technological and technical design and could easily be implemented on an industrial scale. This anti-smoke additive, added to the fuel in a concentration of 0.2-0.5% by weight, depending on the type of diesel engine, ensured a reduction in the smoke emitted by it by 60-90%.
The anti-smoke additive developed at ICA was successfully tested in diesel engines of various equipment not only in our country, but also in leading scientific centers and factories in many republics of the former USSR and gave positive results.
The anti-smoke additive for diesel fuel developed at ICA is successfully used in large self-unloading trucks at the quarries of the Kursk Magnetic Anomaly of the Russian Federation, boats of the Moscow Shipping Enterprise “Moscow River” and large buses of the Ministry of Transport “Ikarus” of Azerbaijan and other organizations. The use of the recommended anti-smoke additive is especially effective when operating powerful diesel equipment in mines, quarries and other facilities. The proposed anti-smoke additive has also received patents from the Russian Federation and the Republic of Azerbaijan.
One of the scientific projects which became a great contribution to the environmental safety of our country was associated with the creation of technology for the regeneration of used motor oils and the creation of lubricant compositions for various purposes based on the regeneration product.
As you know, the rapid expansion of the fleet of cars and other equipment in our country every year, as well as the disposal of used lubricants, creates environmental tension, polluting the environment. Therefore, one of the main tasks facing modern petrochemical science has long been to minimize this damage. From this point of view, in order to minimize the burden on the environment, it was necessary to improve the quality of lubricating oils using special additives, increase their service life, and regenerate and reuse used oils.
To this end, several years ago, scientific research was carried out at ICA in the direction of reusing waste lubricants that created environmental stress, and a new regeneration method ( a technological process that ensures the reuse of used oils) was developed. Based on the obtained products, an analogue of commercial oil with additives was created and it was found that the regenerated oils could be used as a base oil in the creation of motor oils for various purposes.
For information, we also note that the “Pilot Plant” was built as part of the scientific project “Creation of technology for the regeneration of used oils using local bentonites and the processing of lubricants based on reclaimed oil”, carried out in 2014-2015. In 2019, lubricants provided by Azerenergy were regenerated by ICA. Since this was a new scientific approach, the research work was patented as “Confidential”.
Cleaning oil-contaminated soils and water using microbiological means is also one of the main fundamental and applied scientific works of ICA aimed at eliminating environmental problems. From this point of view, the leading scientists of the institute have created a modern technology for the production of biological preparations, which are associations of selected microorganisms (bacteria and yeast) with a complex of soil-improving additives for treating soils with different hydrocarbon contents around the Surakhany, Balakhany, Binagadi and Bibi-Heybat fields on the Absheron Peninsula. With the help of this technology, called bioremediation  of oil-contaminated soils, an effective association of bacteria and yeast was developed using active hydrocarbon-oxidizing microorganisms isolated from soils located on the territory of these fields, on the basis of which 4 different biological products were created. Biological products were developed and tested for the remediation of oil-contaminated soils and one of them (“Universal”) was recommended for these fields.
At the same time, preventing oil pollution is very relevant in our time for Azerbaijan, where oil is the main part of its economy. As a result of pollution on the territory of the republic, the process of degradation of fertile soils occurs, their biological activity decreases, and erosion processes intensify. Phytoremediation, based on the use of the joint metabolic potential of microorganisms and plants, occupies a special place among biological methods that are economically and environmentally effective in cleaning up oil pollution. Taking this factor into account, ICA scientists have developed a rational phytoremediation technology that takes into account the ecological and climatic conditions of Azerbaijan and ensures the joint influence of plants and microorganisms-destructors for the restoration and fertilization of oil-contaminated soils.
One of the latest successful applied scientific works of ICA, aimed at solving environmental problems, is associated with the creation of a processing process and the use of the processed product “acid resin”, which has accumulated thousands of tons in the area of ​​the city of Balakhany and creates an environmental problem. The problematic aspect of the issue is that the acidic resin formed as a result of the activities of the Baku Oil Refinery over many years, thousands of tons fell into the territory of the Balakhani village of Absheron and created extreme environmental tension.
Look at the contrast of history: for the first time in the world, in 1847, the dark days of Balakhany began with the first oil wells drilled on its territory, and the village became a place where environmental problems reached crisis levels. However, recently, large and medium-sized environmental projects implemented one after another have brought pleasant development to the village. In these processes, the role of ICA scientists was to create an additive that improves the viscosity and low-temperature properties of oil-based fossil fuels, using the product of acid tar, which has a major role in causing disasters in the area. By processing the acid resin and using the processed product, both an important technical and important environmental problem are solved. The acid resin processing product has already been applied. This includes both the economic development of the country and solving environmental problems. This applied scientific achievement is patented.
As can be seen from the above, although ICA  is a research institute specializing in the petroleum industry, important aspects of its activities are focused on creating a scientific basis for eliminating environmental problems caused by this industry and its successful application. Of course, more attention will be paid to these issues, and multifaceted activities will expand. Because COP29, which will be held in our country, will pose new challenges for our research institutes, as well as for chemical scientists. Solving these problems will bring economic development to our republic, as well as environmental safety, which will serve as an example for other countries.