Elm və təhsil sahəsində inteqrasiyanın rolu
Müasir universitet modeli necə olmalı, hansı inkişaf xüsusiyyətlərinə malik olmalıdır? Dövrün çağırışlarına necə cavab verməlidir? Bundan ötrü ölkənin  rəqabətqabiliyyətliliyinin gücləndirilməsi işinə töhfə verməyi özünə hədəf seçən elm və təhsil sahəsi hansı addımları atmalıdır?
AMEA-nın ötən həftə keçirilmiş iclasında  elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin çıxışında bu suallara cavab tapmaq olar. Əslində çıxışda elm və təhsil ictimaiyyətinə verilən mesajlar aktual, bir o qədər də düşündürücüdür. Biz elmi inkişafın hansı mərhələsindəyik? Elm və təhsili bir arada inkişaf etdirə, bu sahələrin canlı inteqrasiyasına nail ola və bundan ötrü zəruri təməllər yarada bilirikmi?
Konsolidasiya və rasionallaşdırma
Nazir Emin Əmrullayev çıxışında Azərbaycanda elmin təşkilindən danışanda  xüsusən mühüm məsələlərdən biri kimi konsolidasiya və rasionallaşdırma  məsələsinə diqqət yetirib və qeyd edib ki, bu sahədə artıq bir neçə addım atılıb: “Rasionallaşdırma və ya  konsolidasiya deyəndə, bəzən, təəssüflər olsun ki,  nəyisə birləşdirmək və ya ləğv etmək kimi başa düşülür. Ancaq söhbət elmi məhsulun konsolidasiyasından gedir. Biz qəbul etməliyik ki, Azərbaycan elminin dünyada görünməməsinin əsas səbəblərindən biri onun çox kiçik hissələrə bölünməsidir. Bu mənada bizim həm elm, həm də ali təhsil sahəsində təşəbbüslərdən biri konsolidasiya təşəbbüslərimiz davam etməlidir”.
E.Əmrullayev bu təşəbbüsün ən əyani nümunəsi kimi,  ötən ildən başlayaraq  bir neçə ali təhsil müəssisəsi ilə elmi-tədqiqat institutları arasında müqavilələrin imzalanmasını göstərib: “Bizim əsas məqsədimiz ölkəmizə məxsus elmi birləşdirmək və onu daha düzgün inteqrasiya etməkdir. Elm fərdi şəxslərə mənsub ola bilməz. Biz istəyiriksə, elmimiz dünyada görünsün, daxili əməkdaşlığı və konsolidasiyanı  bir az da güclədirməliyik. Elm əməkdaşlıq sevən bir sahədir. Əməkdaşlıq olmadan elm yoxdur. Elm və Təhsil Nazirliyi bu sahədə də təşəbbüslərə və irəliyə doğru addım atmağa dəstək olacaq”.
Elm sahəsində yeni maliyyələşmə
Qeyd olunub ki, mühüm məsələlərdən biri maliyyədir: “Biz elm sahəsində yeni maliyyələşmə, adambaşına maliyyələşmə sisteminə keçirik. Əsas odur ki, dəyişiklik baş verir, bu dəyişikliyə uyğun olaraq da ali təhsil sistemi fərqli bir istiqamətdə inkişaf edir”.
Nazir xüsusi olaraq vurğulayıb ki, adambaşına maliyyələşmə mexanizmləri nəticəsində 2012-ci illərə nisbətən ali təhsil müəssisələrində təhsilalanların sayı artıb: “Bu, şübhəsiz ki, maliyyənin artması ilə bağlıdır. Bu, həm də o deməkdir ki, ali məktəbin nə qədər çox tələbəsi varsa, bir o qədər büdcəsi var. Eyni zamanda bu, rəqabətliliyə gətirib çıxarır”.
Elmi bazalara çıxış
Elmin rəqabətliliyi mövzusundan danışarkən nazir qeyd edib ki,  bu istiqamətdə görülən ən mühüm işlərdən biri Azərbaycanda bütün elmi müəssisələrin, o cümlədən ali təhsil müəssisələrinin “Scopus” və “Wef of Sciense” məlumat bazalarına çıxış əldə etməsidir. E.Əmrullayev inandığını bildirib ki, bu, alimlərimizi  sevindirməklə yanaşı, praktik olaraq daha yaxşı fəaliyyət göstərmələrinə kömək edir. Nazir əlavə edib ki, ETN nəzdində olan ali təhsil müəssisələrində 2024-cü ildən həm elmi-tədqiqatların, həm də elmin yaxşılaşması üçün 8 milyon manat ayrılması  məsələsi artıq həll olunub. “Bu vəsaitin müqabilində hər hansı nəticə görürüksə, bu vəsaiti gələcəkdə artırmaq üçün bir zəmin yaratmış oluruq”.
Nazir qeyd edib ki,  “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda ali təhsil müəssisələrinin rəqabət qabiliyyətliliyinin artırılması üzrə konkret vəzifələr müəyyən edilib. 2026-cı il reytinqlərində  ölkəmizin 3 ali məktəbinin dünyanın 800 ən yaxşı universiteti arasına düşməsi nəzərdə tutulub. Hazırda ölkəmizin iki  universiteti ötən il təxminən 1100-1200, bir universiteti isə 1200-1400 arasında reytinqə düşüb.
E.Əmrullayev əlavə edib ki, ayrılan vəsaitlərin alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsinə xərclənməsinin, onların ali təhsil müəssisələrində çalışmasının  tərəfdarıyıq. Həmin alimlərin ali təhsil müəssisələrində işləməsi mütləq deyil.  Elm və təhsil müəssisələri arasında bağlanmış müqavilələr imkan verir ki,  həmin müəssisə alimin əməkhaqqısını maliyyələşdirə bilsin.
Nazir əlavə edib ki, biz “Məqalə yazsanız sizə mükafat verəcəyik”  modelindən “Maliyyə ayıraq ki, siz məqalə yazasınız” modelinə keçmək istəyirik. “Düşünürəm ki, bu, olduqca vacib dəyişiklikdir və bizim builki dəyişiklik etmək istədiyimiz istiqamətlərdən biridir”.
Nəşrlərlə bağlı  da fikirlərini bölüşən nazir qeyd edib ki, maliyyə çərçivəsində ayrı-ayrı  jurnalların, məqalələrin maliyyələşdirilməsini planlaşdırırıq. “Burada iki yanaşma var. Biz bir tərəfdən, ali məktəbin muxtariyyətini tanıyırıq, qərarlarına hörmətlə yanaşırıq.  Ali məktəbin qərarvermə səlahiyyətini tanıyırıq. Digər tərəfdən, ali məktəbin Elmi Şurası müəyyən etməlidir ki, əlində olan vəsaiti tədqiqata, yoxsa ikili diploma xərcləmək istəyir. Tədqiqata xərcləmək isəyirsə, bizim müəyyən etdiyimiz çərçivə və qaydalarda xərclənməsinə nəzarət edəcəyik”.
Elmdə Türkiyə yolu
Emin Əmrullayev  Azərbaycan elminin inkişafından danışarkən qeyd edib ki, Türkiyənin ali təhsil müəssisələrində  bir çox azərbaycanlı alimlər fəaliyyət göstərir. “Həmin alimlər vaxtilə məhz Azərbaycandan gedən insanlardır. Həm Türkiyədə, həm də digər ölkələrdə yaşayan alimlərimiz qayıdıb və ya qayıtmadan universitetlərimizə töhfə vermək istəklərini  bildirirlər. Bir çoxları  Azərbaycana gəlirlər. Azərbaycan elminin inkişafının ən qısa yollarından biri də həm məsafə, həm dil,  həm də orada azərbaycanlıların yaşaması, infrastruktur baxımından Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqdır. Qəbul etməliyik ki, Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının  (TÜBİTAK) elmi layihələrin maliyyələşdirilməsi mexanizmləri bizdə olan sistemlərdən bir neçə il irəlidədir. Hansısa nəticələr əldə etmək istəyiriksə, bir sistemə inteqrasiya olunmaq inkişaf üçün qısa yollardan biridir. TÜBİTAK-la bir yerdə ən qısa zamanda Azərbaycan ali təhsil,  elmi tədqiqat müəssisələrinin Türkiyədən  olan tədqiqat platformalarına inteqrasiyanı təmin edə bilərik.  Yəni qarşılıqlı əsasda maliyyələşmə olarsa, azərbaycanlı alim öz töhfəsini  verə bilsin.  Bu, əlavə maliyyə deməkdir. Elm və Təhsil Nazirliyi olaraq biz TÜBİTAK-la elmi layihələrin maliyyələşdirilməsini təmin etməyə hazırıq”.
Elmdə gəncləşmə
Emin Əmrullayevin çıxışında mühüm məqamlardan biri gənclərin elmə cəlb olunması ilə bağlı olub. Nazir qeyd edib ki, onlara vəd verməkdənsə, səlahiyyət və kifayət qədər maliyyə verməliyik ki, onlar nələrsə edə bilsinlər. Nazir bu nöqteyi-nəzərdən ölkə başçısının müvafiq sərəncamları ilə icra olunan xaricdə təhsil üzrə dövlət proqramlarını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, artıq bizim Proqram məzunlarımız, PhD məzunlarımız geriyə qayıtmağa başlayıb. “Əsas məsələ odur ki, qayıdanlar nə edir? Bu sualı özümüzə verməliyik və bu sualın praktiki əhəmiyyəti olmalıdır. Onların təhsilinə Dövlət Neft Fondundan müvafiq həcmdə investisiya qoyulub. Əgər tələbəni xaricə təhsil almağa göndərmişiksə, qayıdıb gələnlərə müvafiq işləri, vəzifələri verməliyik. Bu, artıq öz nəticələrini verməlidir”.
…sözdən əmələ
Çıxışının sonunda nazir bildirib ki, vacib məsələ sözdən əmələ keçməkdir. “İnanıram ki, bizim elmimiz məhz bu dövrdə  Azərbaycan tarixinin zəfər səhifəsində irəliyə doğru gedəcək. Və gənc  və ya yaşlı nəsil, fərqi yoxdur, Azərbaycanın qarşısında olan bütün qələbələri məhz insanların yaşından, mənsubiyyətindən asılı olmayaraq birlikdə və həmrəyliklə qazanıb. Elmimizdə də düşünürəm ki,  qazanacağımız zəfər məhz həmrəyliyin, birliyin, qarşlıqlı dialoq və anlaşmanın nəticəsi olacaq”.
***
AMEA-nın Ümumi iclasıında səslənən fikirlərlə bağlı gənc alimlərimizin münasibətini öyrəndik.
“Güclü tədqiqat qrupları yaratmalı, xaricdə təhsil almış gəncləri bu prosesə cəlb etməliyik”
Aygün Azadova, Böyük Britaniyanın Essex Universitetinin       doktorantı
– AMEA-nın Ümumi yığıncağında müzakirə edilən məsələlərlə tanışam. Düşünürəm ki, orada yüksək keyfiyyətli tədqiqat işlərinin aparılması, gənc alimlərin stimullaşdırılması və bu prosesə cəlb edilməsi məsələlərinin xüsusilə vurğulanması çox vacibdir. Çünki bunlar elmin inkişafına təkan verən mühüm məqamlardandır. Düşünürəm ki, universitetlərimizin tədqiqat yönümlü universitetə çevrilməsi prosesinə başlanılması, yeni yaradılacaq universitetlərin tədqiqat yönümlü olması vacib amillərdən biridir. Dünya praktikasında ali təhsil müəssisələrinə baxsaq bunları açıq görə bilərik.
Birincisi, ali təhsil müəssisələri sərbəst fəaliyyət göstərməli, orada azad tədqiqat aparmaq mühiti və şəraiti yaradılmalıdır. İkincisi, maliyyə məsələsidir. Maliyyə olmazsa, universitetlər çətinliklə üzləşəcək və bu da birbaşa təhsilə və aparılan tədqiqatlara təsir göstərəcək.
Burada maliyyə məsələsində bir məqamı qeyd etmək istərdim. Universitetlərə maliyyə ayrılmaqla yanaşı, universitetlər də maliyyə axtarmaq imkanı və bacarığına malik olmalıdır. Biz universitetlərimizdə belə imkan və bacarığı yaratmaq üçün düşünürəm ki, güclü tədqiqat qrupları yaratmalı, xaricdə təhsil almış gəncləri bu prosesə cəlb etməliyik. Məsələn, Essex Universitetinin tərkibində ayrıca tədqiqatlar aparan Sosial və İqtisadi Tədqiqat İnstitutu fəaliyyət göstərir, eyni zamanda hər departamentdə professor-müəllim heyəti öz tədqiqat layihələri üçün qrant layihələrinə müraciət etmək imkanına malikdir. Yəni, universitetlərin belə bacarığa malik olmasına da önəm verilməlidir.
“Elmlə təhsilin tam vəhdətinin yaradılmasına böyük ehtiyac yaranıb”
Könül Qəhrəmanova,  Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun doktorantı
– Son illər ölkəmizdə elm və təhsil sferasında dünya elminə inteqrasiya prosesinin sürətləndirilməsinə, elmlə təhsilin tam vəhdətinin yaradılmasına böyük ehtiyac və tələbat yaranıb və bu istiqamətdə müəyyən işlər görülməkdədir. Artıq bir çox elmi müəssisələrin, tədqiqat universitetlərinin, həm də alimlərin qlobal elmi bazalara, dünya elektron elmi kitabxanalarına çıxış imkanı təmin edilib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev AMEA-nın Ümumi yığıncağında çıxışı zamanı elmdə olan gənclərə hərtərəfli dəstək göstərilməli olduğunu vurğulayıb, xaricdə təhsil alaraq qayıdan məzunlara müvafiq səlahiyyətlərin, işlərin verilməsinin daha önəmli olduğunu qeyd edib. Elm-təhsil müəssisələrində tədqiqatların keyfiyyət və kəmiyyətinin artırılması məqsədilə yeni maliyyə sisteminin tətbiqi və elmdə fəaliyyəti ilə fərqlənən elm adamlarının daha yüksək əməkhaqqı almaları da bir növ elmə marağı artıran amillərdəndir.
Hesab edirəm ki, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını təmin etmək üçün tədqiqat institutlarında prioritet sahələr üzrə beynəlxalq laboratoriyaların yaradılması, gənc alimlərin müştərək beynəlxalq tədqiqat qruplarına cəlb olunmaları, xarici ölkələrdə olan tanınmış alimlərimizin yanına qısa və ortamüddətli təcrübə keçməyə göndərilməsi önəmlidir. Eyni zamanda, tədqiqat institutlarında mövcud laboratoriyalarda müasir cihaz və avadanlıqlarla yanaşı, o cihazları mükəmməl bilən mütəxəssis çatışmazlığı mövcuddur. Sözsüz ki, bütün bu çatışmazlıqların həlli üçün zaman və maddi dəstəyə ehtiyac vardır.
Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində işğaldan azad edilmiş torpaqlarda yeni məktəblərin tikilməsi, Xankəndidə Qarabağ Universitetinin yaradılması, elm və təhsilin inkişafına yönələn digər addımlar elmimizin xəyallarımızın önündə gedə bilməsi üçün əsaslı zəmin, böyük ümid yaradıb.
“Elmin inkişafı üçün beynəlxalq əməkdaşlıq çox önəmlidir”
Orxan Kərimzadə, ADA Universitetinin dosenti,  Dövlət Proqramı məzunu
– Dövlət Proqramı  sayəsində Azərbaycanın təhsil sistemi və elmi araşdırmaların səviyyəsi xarici təcrübələrlə zənginləşir, beynəlxalq standartlara uyğunlaşır. Proqramın məzunları ölkəyə qayıtdıqda müxtəlif sahələrdə yenilikləri tətbiq etməklə, Azərbaycanın sosial və iqtisadi inkişafına önəmli dərəcədə töhfə verirlər. Bu, həmçinin Azərbaycanın beynəlxalq arenada rəqabətqabiliyyətinin artmasına və elmi-texniki potensialının güclənməsinə yol açır.
Elmi-tədqiqatlara qrantların verilməsi, bilik və yenilikçiliyin təşviqi, elmi araşdırmaların stimullaşdırılması və ölkənin iqtisadi və sosial inkişafına töhfə verən innovasiyaların inkişafı ölkə üçün həyati əhəmiyyətə malikdir. Qrantlar alimlərə və tədqiqatçılara maliyyə dəstəyi təmin edərək, onların yeni fikirlərini, layihələrini həyata keçirmələrinə və elmi kəşflər etmələrinə imkan verəcək. Bu, ölkənin elmi potensialının artmasına, yenilikçi texnologiyaların və metodologiyaların tətbiq edilməsinə və nəticədə, beynəlxalq elmi icmalarda ölkənin nüfuzunun yüksəlməsinə gətirib çıxaracaq.
Elmin inkişafı üçün qrantlarla bərabər tədqiqatçıların inkişafina da önəm vermək lazımdır. Bunun üçün beynəlxalq əməkdaşlıq çox önəmlidir. Xaricdə yaşayan Azərbaycanlı alimlərin təşkilatlanması, elmi diasporanın gücünü və potensialını ölkənin inkişafına yönəltmək bu prosesdə mühüm bir addımdır. Fərqli ölkələrdəki azərbaycanlı mütəxəssislər bir araya gələrək, bilik və təcrübələrini paylaşmalı, elmi əməkdaşlıq layihələrini həyata keçirməlidirlər. Bununla da xaricdəki azərbaycanlı alimlər arasında şəbəkələşmə güclənəcək, onların Azərbaycanın tədqiqat institutları, universitetlər və elmi mərkəzlərlə əlaqələri asanlaşacaq. Bu əməkdaşlıq ölkədəki elmi tədqiqatlara yenilikçi yanaşmaların, xaricdə əldə edilmiş müasir metodologiyaların və texnologiyaların tətbiq edilməsinə yol açacaq. Nəticədə, Azərbaycanın elmi bazasının güclənməsi, elmi tədqiqatların beynəlxalq standartlara uyğunlaşması və ölkənin dünya elmi icması ilə inteqrasiyası sürətlənəcək. Bu təşkilatlanma, həmçinin ölkənin iqtisadi və sosial inkişafına töhfə verən elmi araşdırmaların stimullaşdırılmasında mühüm rol oynayacaq, innovasiya və texnoloji inkişafı qabaqcıl dünya təcrübəsi ilə zənginləşdirəcək.

Роль интеграции в сфере науки и образования
Какой должна быть современная модель университета, какие особенности развития она должна иметь? Как ему следует реагировать на вызовы времени? Итак, какие шаги должна предпринять сфера науки и образования, чтобы способствовать укреплению конкурентоспособности страны?
Ответы на эти вопросы можно найти в выступлении министра науки и образования Эмина Амруллаева на заседании НАНА, состоявшемся на прошлой неделе. На самом деле, послания, переданные научному и образовательному сообществу в выступлении, актуальны и заставляют задуматься. На каком этапе развития науки мы находимся? Сможем ли мы вместе развивать науку и образование, добиться живой интеграции этих сфер и создать для этого необходимые основы?
Консолидация и рационализация
Говоря об организации науки в Азербайджане, министр Эмин Амруллаев в своем выступлении уделил внимание вопросу консолидации и рационализации как одному из важнейших вопросов и отметил, что в этой области уже предпринято несколько шагов: «Когда мы говорим рационализация или под консолидацией иногда, к сожалению, имеется в виду объединение или отмена чего-либо. Однако речь идет о консолидации научного продукта. Надо признать, что одна из главных причин, почему азербайджанская наука не видна в мире, заключается в том, что она разделена на очень мелкие части. В этом смысле должна быть продолжена одна из наших инициатив в области как науки, так и высшего образования – наши инициативы по консолидации».
В качестве наиболее очевидного примера данной инициативы Э.Амруллаев указал на подписание договоров между несколькими высшими учебными заведениями и научно-исследовательскими институтами: «Наша главная цель – объединить науку нашей страны и более правильно ее интегрировать. Наука не может принадлежать индивидуумам. Если мы хотим, чтобы нашу науку увидели в мире, нам нужно немного усилить внутреннее сотрудничество и консолидацию. Наука – это область сотрудничества. Без сотрудничества нет науки. Министерство науки и образования также будет поддерживать инициативы и шаги в этой области».
Новое финансирование в науке
Было отмечено, что одним из важных вопросов является финансирование: «Мы переходим к новой системе финансирования в сфере науки, подушевому финансированию. Главное, что есть изменение, и в соответствии с этим изменением система высшего образования развивается в другом направлении».
Министр особо подчеркнул, что в результате механизмов подушевого финансирования число обучающихся в вузах по сравнению с 2012 годом увеличилось: «Это, несомненно, связано с увеличением финансирования. Это также означает, что чем больше студентов учится в университете, тем больше у него бюджета. В то же время это ведет к конкурентоспособности».
Доступ к научным базам
Говоря о конкурентоспособности науки, министр отметил, что одним из важнейших дел, сделанных в этом направлении, является то, что все научные учреждения Азербайджана, в том числе высшие учебные заведения, получили доступ к базам данных «Scopus» и «Wef of Science». Э.Амруллаев выразил уверенность, что это не только радует наших ученых, но и помогает им лучше работать на практике. Министр добавил, что вопрос о выделении 8 миллионов манатов на совершенствование как научных исследований, так и науки в вузах в рамках ЭТС с 2024 года уже решен. «Если мы увидим какие-то результаты в обмене на эти средства, мы создадим основу для увеличения этих средств в будущем».
Министр отметил, что конкретные задачи по повышению конкурентоспособности высших учебных заведений определены в «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы». В рейтинге 2026 года планируется, что 3 университета нашей страны войдут в число 800 лучших университетов мира. В настоящее время два университета нашей страны в прошлом году находились в рейтинге между 1100-1200 и один университет между 1200-1400.
Э.Амруллаев добавил, что мы выступаем за то, чтобы выделенные средства были направлены на оценку труда ученых и их работу в высших учебных заведениях. Этим ученым не обязательно работать в высших учебных заведениях. Соглашения, заключенные между научными и образовательными учреждениями, позволяют этому учреждению финансировать заработную плату ученого.
Министр добавил, что мы хотим перейти от модели «Мы вас вознаградим, если вы напишете статью» к модели «Давайте выделим средства, чтобы вы написали статью». «Я думаю, что это очень важное изменение и одна из областей, которые мы хотим изменить в этом году».
Делясь своим мнением по поводу публикаций, министр отметил, что мы планируем финансировать отдельные журналы и статьи в рамках финансовой системы. «Здесь есть два подхода. С одной стороны, мы признаем автономию высшей школы и уважаем ее решения. Мы признаем право принятия решений за высшей школой. С другой стороны, Ученый совет высшей школы должен определить, хочет ли она потратить имеющиеся средства на научные исследования или на двойной диплом. Если мы потратим деньги на исследования, мы будем контролировать их в рамках и по правилам, которые мы определили».
Турецкий путь в науке
Говоря о развитии азербайджанской науки, Эмин Амруллаев отметил, что многие азербайджанские ученые работают в высших учебных заведениях Турции. «Эти ученые — люди, которые когда-то покинули Азербайджан. И наши ученые, живущие в Турции и других странах, выражают желание внести свой вклад в наши университеты с возвращением или без него. В Азербайджан приезжает много людей. Одним из кратчайших путей развития азербайджанской науки является сотрудничество с турецкими высшими учебными заведениями с точки зрения расстояния, языка и проживания там азербайджанцев, а также инфраструктуры. Мы должны признать, что механизмы финансирования научных проектов Совета по научным и технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK) на несколько лет опережают существующие у нас системы. Интеграция в систему — один из кратчайших путей к развитию, если мы хотим добиться каких-то результатов. Вместе с TÜBITAK мы сможем в кратчайшие сроки обеспечить интеграцию азербайджанских высших учебных и научно-исследовательских учреждений в исследовательские платформы Турции. То есть, если будет финансирование на взаимной основе, азербайджанский учёный может внести свой вклад. Это означает дополнительное финансирование. Мы как Министерство науки и образования готовы обеспечить финансирование научных проектов с помощью TUBITAK».
Молодеем в науке
Один из важных моментов выступления Эмина Амруллаева был связан с вовлечением молодежи в науку. Министр отметил, что вместо того, чтобы давать обещания, мы должны дать им полномочия и достаточное финансирование, чтобы они могли что-то сделать. С этой точки зрения министр обратил внимание на государственные программы по образованию за рубежом, реализуемые соответствующими указами главы страны. Он отметил, что выпускники нашей программы и аспиранты уже начали возвращаться. «Главный вопрос в том, что делают вернувшиеся?» Мы должны задать себе этот вопрос, и этот вопрос должен иметь практическое значение. Соответствующий объем инвестиций в их образование был вложен из Государственного нефтяного фонда. Если мы отправили студента учиться за границу, мы должны предоставить соответствующую работу и обязанности тем, кто вернется. Это уже должно дать свои результаты».
…от слова к действию
В завершение своего выступления министр сказал, что главное – превратить слова в дела. «Я верю, что в этот период наша наука пойдет вперед на триумфальной странице истории Азербайджана. И не важно, молодое или старшее поколение, все победы перед Азербайджаном были одержаны сообща и солидарно, независимо от возраста и принадлежности народа. В нашей науке я думаю, что победа, которую мы одержим, станет результатом солидарности, единства, взаимного диалога и понимания».
***
Мы узнали отношение наших молодых ученых к мнениям, высказанным на Общем собрании НАНА.
«Нужно создать сильные исследовательские группы и привлечь к этому процессу молодых людей, получивших образование за рубежом»
Айгюн Азадова, докторант Университета Эссекса Великобритании
— Я знакома с вопросами, обсуждаемыми на Общем собрании НАНА. Считаю, что очень важно подчеркнуть вопросы проведения качественных исследований, стимулирования молодых ученых и вовлечения их в этот процесс. Потому что это важные моменты, которые стимулируют развитие науки. Я думаю, что одним из важных факторов является начало процесса превращения наших университетов в исследовательские университеты и придания исследовательской направленности вновь созданным университетам. Если мы посмотрим на высшие учебные заведения в мировой практике, мы их ясно увидим.
Во-первых, высшие учебные заведения должны работать свободно, и там должна быть создана среда и условия для проведения бесплатных исследований. Второе – финансовый вопрос. Без финансирования университеты столкнутся с трудностями, которые напрямую повлияют на образование и исследования.
Здесь хотелось бы отметить один момент в вопросе финансов. Помимо выделения финансирования университетам, университеты также должны иметь возможность и навыки изыскивать финансирование. Чтобы создать такие возможности и навыки в наших университетах, я считаю, что нам следует создать сильные исследовательские группы и привлечь к этому процессу молодых людей, получивших образование за рубежом. Например, в Университете Эссекса есть отдельный научно-исследовательский институт социальных и экономических исследований, а преподаватели каждого факультета имеют возможность подавать заявки на грантовые проекты для своих исследовательских проектов. Другими словами, следует подчеркнуть, что университеты обладают такими навыками.
«Существует большая необходимость создания полного единства науки и образования»
Конуль Кахраманова, докторант Института химии присадок имени академика Али Гулиева Министерства науки и образования
— В последние годы в сфере науки и образования в нашей стране возникла большая необходимость и потребность ускорить процесс интеграции в мировую науку, создать полное единство науки и образования, и проводятся определенные работы в этом направлении. Многим научным учреждениям, исследовательским университетам и ученым уже предоставлен доступ к глобальным научным базам данных и мировым электронным научным библиотекам.
Министр науки и образования Эмин Амруллаев в ходе выступления на Общем собрании НАНА подчеркнул, что молодым людям в науке должна быть оказана всесторонняя поддержка, и отметил, что более важно дать соответствующие полномочия и рабочие места выпускникам, которые учились за границей. В целях повышения качества и количества исследований в научных образовательных учреждениях факторами, повышающими интерес к науке, являются также введение новой финансовой системы и повышение заработной платы ученых, отличающихся своей активностью в науке.
Считаю, что для обеспечения интеграции азербайджанской науки в мировую науку важно создать в научно-исследовательских институтах международные лаборатории по приоритетным направлениям, привлечь молодых ученых в совместные международные исследовательские группы, направить их к нашим известным ученым за рубежом для краткосрочных и среднесрочных стажировок. В то же время в существующих лабораториях научно-исследовательских институтов наблюдается нехватка специалистов, в совершенстве владеющих современными приборами и оборудованием. Само собой разумеется, что для устранения всех этих недостатков необходимы время и финансовая поддержка.
Строительство новых школ на освобожденных от оккупации землях, создание Карабахского университета в Ханкенди и другие шаги, направленные на развитие науки и образования в рамках «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики», утвержденной Соответствующий Указ Президента страны господина Ильхама Алиева вселил надежду.
«Международное сотрудничество очень важно для развития науки»
Орхан Каримзаде, доцент Университета ADA, выпускник Госпрограммы
— Благодаря Государственной программе образовательная система Азербайджана и уровень научных исследований обогащаются зарубежным опытом и адаптируются к международным стандартам. Когда выпускники программы возвращаются в страну, они вносят свой вклад в социально-экономическое развитие Азербайджана, применяя инновации в различных областях. Это также открывает путь к повышению конкурентоспособности Азербайджана на международной арене и укреплению его научно-технического потенциала.
Предоставление исследовательских грантов, продвижение знаний и инноваций, стимулирование научных исследований и разработка инноваций, которые способствуют экономическому и социальному развитию страны, имеют жизненно важное значение для страны. Гранты обеспечат финансовую поддержку учёным и исследователям, предоставив им возможность реализовывать новые идеи, проекты и делать научные открытия. Это приведет к повышению научного потенциала страны, внедрению инновационных технологий и методологий и, как следствие, повышению репутации страны в международном научном сообществе.
Наряду с грантами на развитие науки необходимо придавать значение развитию исследователей. Для этого очень важно международное сотрудничество. Важным шагом в этом процессе является организация азербайджанских ученых, проживающих за рубежом, направление сил и потенциала научной диаспоры на развитие страны. Азербайджанские специалисты из разных стран должны собраться вместе, поделиться своими знаниями и опытом, реализовать проекты научного сотрудничества. Благодаря этому будут укрепляться связи среди азербайджанских ученых за рубежом, а также облегчаться их связи с научно-исследовательскими институтами, университетами и научными центрами Азербайджана. Данное сотрудничество откроет путь к применению инновационных подходов к научным исследованиям в стране, современных методологий и технологий, приобретенных за рубежом. В результате будет ускорено укрепление научной базы Азербайджана, адаптация научных исследований к международным стандартам и интеграция страны с мировым научным сообществом. Эта организация также будет играть важную роль в стимулировании научных исследований, которые способствуют экономическому и социальному развитию страны, обогащению инновационного и технологического развития передовым мировым опытом.