Elm və təhsil sahəsində inteqrasiyanın rolu
Müasir universitet modeli necə olmalı, hansı inkişaf xüsusiyyətlərinə malik olmalıdır? Dövrün çağırışlarına necə cavab verməlidir? Bundan ötrü ölkənin  rəqabətqabiliyyətliliyinin gücləndirilməsi işinə töhfə verməyi özünə hədəf seçən elm və təhsil sahəsi hansı addımları atmalıdır?
AMEA-nın ötən həftə keçirilmiş iclasında  elm və təhsil naziri Emin Əmrullayevin çıxışında bu suallara cavab tapmaq olar. Əslində çıxışda elm və təhsil ictimaiyyətinə verilən mesajlar aktual, bir o qədər də düşündürücüdür. Biz elmi inkişafın hansı mərhələsindəyik? Elm və təhsili bir arada inkişaf etdirə, bu sahələrin canlı inteqrasiyasına nail ola və bundan ötrü zəruri təməllər yarada bilirikmi?
Konsolidasiya və rasionallaşdırma
Nazir Emin Əmrullayev çıxışında Azərbaycanda elmin təşkilindən danışanda  xüsusən mühüm məsələlərdən biri kimi konsolidasiya və rasionallaşdırma  məsələsinə diqqət yetirib və qeyd edib ki, bu sahədə artıq bir neçə addım atılıb: “Rasionallaşdırma və ya  konsolidasiya deyəndə, bəzən, təəssüflər olsun ki,  nəyisə birləşdirmək və ya ləğv etmək kimi başa düşülür. Ancaq söhbət elmi məhsulun konsolidasiyasından gedir. Biz qəbul etməliyik ki, Azərbaycan elminin dünyada görünməməsinin əsas səbəblərindən biri onun çox kiçik hissələrə bölünməsidir. Bu mənada bizim həm elm, həm də ali təhsil sahəsində təşəbbüslərdən biri konsolidasiya təşəbbüslərimiz davam etməlidir”.
E.Əmrullayev bu təşəbbüsün ən əyani nümunəsi kimi,  ötən ildən başlayaraq  bir neçə ali təhsil müəssisəsi ilə elmi-tədqiqat institutları arasında müqavilələrin imzalanmasını göstərib: “Bizim əsas məqsədimiz ölkəmizə məxsus elmi birləşdirmək və onu daha düzgün inteqrasiya etməkdir. Elm fərdi şəxslərə mənsub ola bilməz. Biz istəyiriksə, elmimiz dünyada görünsün, daxili əməkdaşlığı və konsolidasiyanı  bir az da güclədirməliyik. Elm əməkdaşlıq sevən bir sahədir. Əməkdaşlıq olmadan elm yoxdur. Elm və Təhsil Nazirliyi bu sahədə də təşəbbüslərə və irəliyə doğru addım atmağa dəstək olacaq”.
Elm sahəsində yeni maliyyələşmə
Qeyd olunub ki, mühüm məsələlərdən biri maliyyədir: “Biz elm sahəsində yeni maliyyələşmə, adambaşına maliyyələşmə sisteminə keçirik. Əsas odur ki, dəyişiklik baş verir, bu dəyişikliyə uyğun olaraq da ali təhsil sistemi fərqli bir istiqamətdə inkişaf edir”.
Nazir xüsusi olaraq vurğulayıb ki, adambaşına maliyyələşmə mexanizmləri nəticəsində 2012-ci illərə nisbətən ali təhsil müəssisələrində təhsilalanların sayı artıb: “Bu, şübhəsiz ki, maliyyənin artması ilə bağlıdır. Bu, həm də o deməkdir ki, ali məktəbin nə qədər çox tələbəsi varsa, bir o qədər büdcəsi var. Eyni zamanda bu, rəqabətliliyə gətirib çıxarır”.
Elmi bazalara çıxış
Elmin rəqabətliliyi mövzusundan danışarkən nazir qeyd edib ki,  bu istiqamətdə görülən ən mühüm işlərdən biri Azərbaycanda bütün elmi müəssisələrin, o cümlədən ali təhsil müəssisələrinin “Scopus” və “Wef of Sciense” məlumat bazalarına çıxış əldə etməsidir. E.Əmrullayev inandığını bildirib ki, bu, alimlərimizi  sevindirməklə yanaşı, praktik olaraq daha yaxşı fəaliyyət göstərmələrinə kömək edir. Nazir əlavə edib ki, ETN nəzdində olan ali təhsil müəssisələrində 2024-cü ildən həm elmi-tədqiqatların, həm də elmin yaxşılaşması üçün 8 milyon manat ayrılması  məsələsi artıq həll olunub. “Bu vəsaitin müqabilində hər hansı nəticə görürüksə, bu vəsaiti gələcəkdə artırmaq üçün bir zəmin yaratmış oluruq”.
Nazir qeyd edib ki,  “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda ali təhsil müəssisələrinin rəqabət qabiliyyətliliyinin artırılması üzrə konkret vəzifələr müəyyən edilib. 2026-cı il reytinqlərində  ölkəmizin 3 ali məktəbinin dünyanın 800 ən yaxşı universiteti arasına düşməsi nəzərdə tutulub. Hazırda ölkəmizin iki  universiteti ötən il təxminən 1100-1200, bir universiteti isə 1200-1400 arasında reytinqə düşüb.
E.Əmrullayev əlavə edib ki, ayrılan vəsaitlərin alimlərin əməyinin qiymətləndirilməsinə xərclənməsinin, onların ali təhsil müəssisələrində çalışmasının  tərəfdarıyıq. Həmin alimlərin ali təhsil müəssisələrində işləməsi mütləq deyil.  Elm və təhsil müəssisələri arasında bağlanmış müqavilələr imkan verir ki,  həmin müəssisə alimin əməkhaqqısını maliyyələşdirə bilsin.
Nazir əlavə edib ki, biz “Məqalə yazsanız sizə mükafat verəcəyik”  modelindən “Maliyyə ayıraq ki, siz məqalə yazasınız” modelinə keçmək istəyirik. “Düşünürəm ki, bu, olduqca vacib dəyişiklikdir və bizim builki dəyişiklik etmək istədiyimiz istiqamətlərdən biridir”.
Nəşrlərlə bağlı  da fikirlərini bölüşən nazir qeyd edib ki, maliyyə çərçivəsində ayrı-ayrı  jurnalların, məqalələrin maliyyələşdirilməsini planlaşdırırıq. “Burada iki yanaşma var. Biz bir tərəfdən, ali məktəbin muxtariyyətini tanıyırıq, qərarlarına hörmətlə yanaşırıq.  Ali məktəbin qərarvermə səlahiyyətini tanıyırıq. Digər tərəfdən, ali məktəbin Elmi Şurası müəyyən etməlidir ki, əlində olan vəsaiti tədqiqata, yoxsa ikili diploma xərcləmək istəyir. Tədqiqata xərcləmək isəyirsə, bizim müəyyən etdiyimiz çərçivə və qaydalarda xərclənməsinə nəzarət edəcəyik”.
Elmdə Türkiyə yolu
Emin Əmrullayev  Azərbaycan elminin inkişafından danışarkən qeyd edib ki, Türkiyənin ali təhsil müəssisələrində  bir çox azərbaycanlı alimlər fəaliyyət göstərir. “Həmin alimlər vaxtilə məhz Azərbaycandan gedən insanlardır. Həm Türkiyədə, həm də digər ölkələrdə yaşayan alimlərimiz qayıdıb və ya qayıtmadan universitetlərimizə töhfə vermək istəklərini  bildirirlər. Bir çoxları  Azərbaycana gəlirlər. Azərbaycan elminin inkişafının ən qısa yollarından biri də həm məsafə, həm dil,  həm də orada azərbaycanlıların yaşaması, infrastruktur baxımından Türkiyə ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlıqdır. Qəbul etməliyik ki, Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının  (TÜBİTAK) elmi layihələrin maliyyələşdirilməsi mexanizmləri bizdə olan sistemlərdən bir neçə il irəlidədir. Hansısa nəticələr əldə etmək istəyiriksə, bir sistemə inteqrasiya olunmaq inkişaf üçün qısa yollardan biridir. TÜBİTAK-la bir yerdə ən qısa zamanda Azərbaycan ali təhsil,  elmi tədqiqat müəssisələrinin Türkiyədən  olan tədqiqat platformalarına inteqrasiyanı təmin edə bilərik.  Yəni qarşılıqlı əsasda maliyyələşmə olarsa, azərbaycanlı alim öz töhfəsini  verə bilsin.  Bu, əlavə maliyyə deməkdir. Elm və Təhsil Nazirliyi olaraq biz TÜBİTAK-la elmi layihələrin maliyyələşdirilməsini təmin etməyə hazırıq”.
Elmdə gəncləşmə
Emin Əmrullayevin çıxışında mühüm məqamlardan biri gənclərin elmə cəlb olunması ilə bağlı olub. Nazir qeyd edib ki, onlara vəd verməkdənsə, səlahiyyət və kifayət qədər maliyyə verməliyik ki, onlar nələrsə edə bilsinlər. Nazir bu nöqteyi-nəzərdən ölkə başçısının müvafiq sərəncamları ilə icra olunan xaricdə təhsil üzrə dövlət proqramlarını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, artıq bizim Proqram məzunlarımız, PhD məzunlarımız geriyə qayıtmağa başlayıb. “Əsas məsələ odur ki, qayıdanlar nə edir? Bu sualı özümüzə verməliyik və bu sualın praktiki əhəmiyyəti olmalıdır. Onların təhsilinə Dövlət Neft Fondundan müvafiq həcmdə investisiya qoyulub. Əgər tələbəni xaricə təhsil almağa göndərmişiksə, qayıdıb gələnlərə müvafiq işləri, vəzifələri verməliyik. Bu, artıq öz nəticələrini verməlidir”.
…sözdən əmələ
Çıxışının sonunda nazir bildirib ki, vacib məsələ sözdən əmələ keçməkdir. “İnanıram ki, bizim elmimiz məhz bu dövrdə  Azərbaycan tarixinin zəfər səhifəsində irəliyə doğru gedəcək. Və gənc  və ya yaşlı nəsil, fərqi yoxdur, Azərbaycanın qarşısında olan bütün qələbələri məhz insanların yaşından, mənsubiyyətindən asılı olmayaraq birlikdə və həmrəyliklə qazanıb. Elmimizdə də düşünürəm ki,  qazanacağımız zəfər məhz həmrəyliyin, birliyin, qarşlıqlı dialoq və anlaşmanın nəticəsi olacaq”.
***
AMEA-nın Ümumi iclasıında səslənən fikirlərlə bağlı gənc alimlərimizin münasibətini öyrəndik.
“Güclü tədqiqat qrupları yaratmalı, xaricdə təhsil almış gəncləri bu prosesə cəlb etməliyik”
Aygün Azadova, Böyük Britaniyanın Essex Universitetinin       doktorantı
– AMEA-nın Ümumi yığıncağında müzakirə edilən məsələlərlə tanışam. Düşünürəm ki, orada yüksək keyfiyyətli tədqiqat işlərinin aparılması, gənc alimlərin stimullaşdırılması və bu prosesə cəlb edilməsi məsələlərinin xüsusilə vurğulanması çox vacibdir. Çünki bunlar elmin inkişafına təkan verən mühüm məqamlardandır. Düşünürəm ki, universitetlərimizin tədqiqat yönümlü universitetə çevrilməsi prosesinə başlanılması, yeni yaradılacaq universitetlərin tədqiqat yönümlü olması vacib amillərdən biridir. Dünya praktikasında ali təhsil müəssisələrinə baxsaq bunları açıq görə bilərik.
Birincisi, ali təhsil müəssisələri sərbəst fəaliyyət göstərməli, orada azad tədqiqat aparmaq mühiti və şəraiti yaradılmalıdır. İkincisi, maliyyə məsələsidir. Maliyyə olmazsa, universitetlər çətinliklə üzləşəcək və bu da birbaşa təhsilə və aparılan tədqiqatlara təsir göstərəcək.
Burada maliyyə məsələsində bir məqamı qeyd etmək istərdim. Universitetlərə maliyyə ayrılmaqla yanaşı, universitetlər də maliyyə axtarmaq imkanı və bacarığına malik olmalıdır. Biz universitetlərimizdə belə imkan və bacarığı yaratmaq üçün düşünürəm ki, güclü tədqiqat qrupları yaratmalı, xaricdə təhsil almış gəncləri bu prosesə cəlb etməliyik. Məsələn, Essex Universitetinin tərkibində ayrıca tədqiqatlar aparan Sosial və İqtisadi Tədqiqat İnstitutu fəaliyyət göstərir, eyni zamanda hər departamentdə professor-müəllim heyəti öz tədqiqat layihələri üçün qrant layihələrinə müraciət etmək imkanına malikdir. Yəni, universitetlərin belə bacarığa malik olmasına da önəm verilməlidir.
“Elmlə təhsilin tam vəhdətinin yaradılmasına böyük ehtiyac yaranıb”
Könül Qəhrəmanova,  Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun doktorantı
– Son illər ölkəmizdə elm və təhsil sferasında dünya elminə inteqrasiya prosesinin sürətləndirilməsinə, elmlə təhsilin tam vəhdətinin yaradılmasına böyük ehtiyac və tələbat yaranıb və bu istiqamətdə müəyyən işlər görülməkdədir. Artıq bir çox elmi müəssisələrin, tədqiqat universitetlərinin, həm də alimlərin qlobal elmi bazalara, dünya elektron elmi kitabxanalarına çıxış imkanı təmin edilib.
Elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev AMEA-nın Ümumi yığıncağında çıxışı zamanı elmdə olan gənclərə hərtərəfli dəstək göstərilməli olduğunu vurğulayıb, xaricdə təhsil alaraq qayıdan məzunlara müvafiq səlahiyyətlərin, işlərin verilməsinin daha önəmli olduğunu qeyd edib. Elm-təhsil müəssisələrində tədqiqatların keyfiyyət və kəmiyyətinin artırılması məqsədilə yeni maliyyə sisteminin tətbiqi və elmdə fəaliyyəti ilə fərqlənən elm adamlarının daha yüksək əməkhaqqı almaları da bir növ elmə marağı artıran amillərdəndir.
Hesab edirəm ki, Azərbaycan elminin dünya elminə inteqrasiyasını təmin etmək üçün tədqiqat institutlarında prioritet sahələr üzrə beynəlxalq laboratoriyaların yaradılması, gənc alimlərin müştərək beynəlxalq tədqiqat qruplarına cəlb olunmaları, xarici ölkələrdə olan tanınmış alimlərimizin yanına qısa və ortamüddətli təcrübə keçməyə göndərilməsi önəmlidir. Eyni zamanda, tədqiqat institutlarında mövcud laboratoriyalarda müasir cihaz və avadanlıqlarla yanaşı, o cihazları mükəmməl bilən mütəxəssis çatışmazlığı mövcuddur. Sözsüz ki, bütün bu çatışmazlıqların həlli üçün zaman və maddi dəstəyə ehtiyac vardır.
Ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası” çərçivəsində işğaldan azad edilmiş torpaqlarda yeni məktəblərin tikilməsi, Xankəndidə Qarabağ Universitetinin yaradılması, elm və təhsilin inkişafına yönələn digər addımlar elmimizin xəyallarımızın önündə gedə bilməsi üçün əsaslı zəmin, böyük ümid yaradıb.
“Elmin inkişafı üçün beynəlxalq əməkdaşlıq çox önəmlidir”
Orxan Kərimzadə, ADA Universitetinin dosenti,  Dövlət Proqramı məzunu
– Dövlət Proqramı  sayəsində Azərbaycanın təhsil sistemi və elmi araşdırmaların səviyyəsi xarici təcrübələrlə zənginləşir, beynəlxalq standartlara uyğunlaşır. Proqramın məzunları ölkəyə qayıtdıqda müxtəlif sahələrdə yenilikləri tətbiq etməklə, Azərbaycanın sosial və iqtisadi inkişafına önəmli dərəcədə töhfə verirlər. Bu, həmçinin Azərbaycanın beynəlxalq arenada rəqabətqabiliyyətinin artmasına və elmi-texniki potensialının güclənməsinə yol açır.
Elmi-tədqiqatlara qrantların verilməsi, bilik və yenilikçiliyin təşviqi, elmi araşdırmaların stimullaşdırılması və ölkənin iqtisadi və sosial inkişafına töhfə verən innovasiyaların inkişafı ölkə üçün həyati əhəmiyyətə malikdir. Qrantlar alimlərə və tədqiqatçılara maliyyə dəstəyi təmin edərək, onların yeni fikirlərini, layihələrini həyata keçirmələrinə və elmi kəşflər etmələrinə imkan verəcək. Bu, ölkənin elmi potensialının artmasına, yenilikçi texnologiyaların və metodologiyaların tətbiq edilməsinə və nəticədə, beynəlxalq elmi icmalarda ölkənin nüfuzunun yüksəlməsinə gətirib çıxaracaq.
Elmin inkişafı üçün qrantlarla bərabər tədqiqatçıların inkişafina da önəm vermək lazımdır. Bunun üçün beynəlxalq əməkdaşlıq çox önəmlidir. Xaricdə yaşayan Azərbaycanlı alimlərin təşkilatlanması, elmi diasporanın gücünü və potensialını ölkənin inkişafına yönəltmək bu prosesdə mühüm bir addımdır. Fərqli ölkələrdəki azərbaycanlı mütəxəssislər bir araya gələrək, bilik və təcrübələrini paylaşmalı, elmi əməkdaşlıq layihələrini həyata keçirməlidirlər. Bununla da xaricdəki azərbaycanlı alimlər arasında şəbəkələşmə güclənəcək, onların Azərbaycanın tədqiqat institutları, universitetlər və elmi mərkəzlərlə əlaqələri asanlaşacaq. Bu əməkdaşlıq ölkədəki elmi tədqiqatlara yenilikçi yanaşmaların, xaricdə əldə edilmiş müasir metodologiyaların və texnologiyaların tətbiq edilməsinə yol açacaq. Nəticədə, Azərbaycanın elmi bazasının güclənməsi, elmi tədqiqatların beynəlxalq standartlara uyğunlaşması və ölkənin dünya elmi icması ilə inteqrasiyası sürətlənəcək. Bu təşkilatlanma, həmçinin ölkənin iqtisadi və sosial inkişafına töhfə verən elmi araşdırmaların stimullaşdırılmasında mühüm rol oynayacaq, innovasiya və texnoloji inkişafı qabaqcıl dünya təcrübəsi ilə zənginləşdirəcək.

The role of integration in the field of science and education
What should be the modern model of the university, what features of development should it have? How should it  react to the challenges of time? So, what steps should the sphere of science and education take in order to contribute to the strengthening of the country’s competitiveness?
Answers to these questions can be found in the speech of the Minister of Science and Education, Emin Amrullayev, at  ANAS meeting last week. In fact, the messages conveyed to the scientific and educational community in the speech are relevant and thought-provoking. At what stage of the development of science are we? Will we be able to develop science and education together, achieve a lively integration of these spheres and create the necessary foundations for this?
Consolidation and rationalization
Speaking about the organization of science in Azerbaijan, Minister Emin Amrullaev in his speech paid attention to the issue of consolidation and rationalization as one of the most important issues and noted that several steps had already been taken in this area: “When we talk about rationalization or under consolidation, sometimes, unfortunately, there is in the sense of combining or canceling something. However, we are talking about the consolidation of the scientific product. We must admit that one of the main reasons why Azerbaijani science is not visible in the world is that it is divided into very small parts. In this sense, one of our initiatives in the field of both science and higher education – our consolidation initiatives should be continued».
As the most obvious example of this initiative, E.Amrullaev pointed to the signing of agreements between several higher education institutions and research institutes: “Our main goal is to unite the science of our country and integrate it more correctly. Science cannot belong to individuals. If we want our science to be seen in the world, we need to strengthen internal cooperation and consolidation a little. Science is the area of cooperation. There is no science without cooperation. The Ministry of Science and Education will also support initiatives and steps in this area”.
New financing in science
It was noted that one of the important issues was financing: “We are moving to a new system of financing in the field of science, personal financing. The main thing is that there is a change, and in accordance with this change, the system of higher education is developing in another direction».
The minister especially emphasized that as a result of capitation financing mechanisms, the number of students in universities increased compared to 2012: “This is undoubtedly due to the increase in financing. It also means that the more students study at the university, the bigger its budget. At the same time, this leads to competitiveness”.
Access to scientific bases
Speaking about the competitiveness of science, the minister noted that one of the most important things done in this direction was that all scientific institutions of Azerbaijan, including higher educational institutions, had  gained access to Scopus  and  Web of Science databases. E.Amrullaev expressed confidence that this not only pleased our students, but also helped  them work better in practice. The minister added that the issue of allocating 8 million manats to improve both scientific research and science in universities within the framework of the MSE from 2024 had already been decided. “If we see any results in exchange for these funds, we will create basis for increasing these funds in the future.”
The Minister noted that specific tasks for increasing the competitiveness of higher educational institutions are defined in the “Strategy of social and economic development of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026”. It is planned that 3 universities of our country will be among the 800 best universities in the world in the ranking of 2026. Currently, two universities in our country were ranked between 1100-1200 and one university between 1200-1400 last year.
E.Amrullaev added: “ We are in favor of the fact that the allocated funds will be aimed at evaluating the work of scientists and their work in higher educational institutions. These scientists don’t have to work in higher education institutions. Agreements concluded between scientific and educational institutions allow this institution to finance the scientist’s salary”.
The minister also added: “We want to move from the “We will reward you if you write an article” model to the “Let’s allocate funds so that you write an article” model. “I think  this is a very important change and one of the areas that we want to change this year.”
Sharing his opinion about publications, the minister noted : “We plan to finance separate journals and articles within the financial system. There are two approaches here. On the one hand, we recognize the autonomy of the higher school and respect its decisions. We recognize the right to make decisions for the higher school. On the other hand, the academic council of the higher school must determine whether it wants to spend the available funds on scientific research or on a double diploma. If we spend money on research, we will control it within the framework and according to the rules that we have determined».
The Turkish path in science
Speaking about the development of Azerbaijani science, Emin Amrullaev noted that many Azerbaijani scientists worked  in higher educational institutions in Turkey. “These scientists are people who once left Azerbaijan. And our scientists, living in Turkey and other countries, express their desire to contribute to our universities with or without returning. Many people come to Azerbaijan. One of the shortest paths to the development of the Azerbaijani science is cooperation with Turkish higher education institutions from the point of view of distance, language and the residence of Azerbaijanis there, as well as infrastructure. We must admit that the funding mechanisms for scientific projects by the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TÜBİTAK) are several years ahead of our existing systems.Integration into the system is one of the shortest paths to development if we want to achieve any results. Together with TUBITAK, we will be able to ensure the integration of Azerbaijani higher education and research institutions into Turkish research platforms in the shortest possible time. That is, if there is funding  on a mutual basis, an Azerbaijani scholar can contribute his efforts. This means additional financing. We, as the Ministry of Science and Education, are ready to provide funding for scientific projects with the help of TUBITAK”.
The rejuvenescence of scince
One of the important moments of Emin Amrullaeva’s speech was connected with the involvement of youth in science. The minister noted that instead of making promises, we should had given them the authority and sufficient funding so that they could do something. From this point of view, the minister draw attention to the state programs for education abroad, implemented by the corresponding decrees of the head of the country. He noted that graduates of our program and postgraduates had already started returning. “The main question is what are the returnees doing? We must ask ourselves this question, and this question must have a practical meaning. The corresponding amount of investment in their education was invested from the State Oil Fund. If we sent a student to study abroad, we must provide appropriate work and responsibilities to those who return. This should already give its results».
…from word to action
At the end of his speech, the minister said that the main thing was to turn words into deeds. “I believe that during this period our science will go forward on the triumphal page of the history of Azerbaijan. It doesn’t matter whether it is the young or the older generation, all the victories before Azerbaijan were won together and in solidarity, regardless of the age and affiliation of the people. In our science, I think that the victory we will get will be the result of solidarity, unity, mutual dialogue and understanding”.
***
We learned the attitude of our young scientists to the opinions expressed at the ANAS  General Meeting.
“It is necessary to create strong research groups and attract young people who have received education abroad to this process”
Aygun Azadova, doctoral student of University of Essex of UK
-I am familiar with the issues discussed at the General Meeting  of ANAS. I believe that it is very important to emphasize the issues of conducting quality research, stimulating young scientists and involving them in this process. Because these are important moments that stimulate the development of science. I think that one of the important factors is the beginning of the process of turning our universities into research universities and giving a research focus to the newly created universities. If we look at higher education institutions in world practice, we will see them clearly.
Firstly, higher education institutions must work freely, and there must be an environment and conditions for conducting free studies. Second – financial question. Without financing, the university will face difficulties that directly affect education and research.
Here I would like to note one point in the matter of finance. In addition to allocating funding to universities, universities should also be able to seek funding. In order to create such opportunities and skills in our universities, I believe that we should create strong research groups and attract young people who have received education abroad to this process. For example, the University of Essex has a separate research institute for social and economic studies, and the teachers of each faculty have the opportunity to apply for grant projects for their research. In other words, it should be emphasized that universities have such skills.
“There is a greater need to create a complete unity of science and education”
Konul Kahramanova, doctoral student of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives, Ministry of Science and Education
– In recent years, in the field of science and education in our country, there has been a greater need  to speed up the process of integration into world science, to create a complete unity of science and education, and certain works are being carried out  in this direction. Many scientific institutions, research universities and scientists have already been granted access to global scientific databases and world electronic scientific libraries.
Minister of Science and Education, Emin Amrullayev, during his speech at the General Meeting of ANAS, emphasized that all-round support should be given to young people in science, and noted that it was more important to give appropriate powers and jobs to graduates who had studied abroad. In order to improve the quality and quantity of research in scientific educational institutions, the factors that increase interest in science are also the introduction of a new financial system and an increase in the salary of scientists who are distinguished by their activity in science.
I believe that in order to ensure the integration of Azerbaijani science into world science, it is important to create international laboratories in research institutes in priority directions, to attract young scientists to joint international research groups, to direct them to our famous scientists abroad, countries for short-term and medium-term internships. At the same time, there is a shortage of specialists in the existing laboratories of scientific research institutes who are well versed in modern devices and equipment. It goes without saying that time and financial support  are necessary to eliminate all these shortcomings.
The construction of new schools on the lands liberated from occupation, the establishment of the Karabakh University in Khankendi and other steps aimed at the development of science and education within the framework of the “Strategy of Social and Economic Development of the Republic of Azerbaijan”, approved by the Corresponding Decree of the President of the country, gave hope.
“International cooperation is very important for the development of science”
Orhan Karimzadeh, Associate Professor of ADA University, graduate of the State Program
– Thanks to the State Program, the educational system of Azerbaijan and the level of scientific research are enriched by foreign experience and adapted to international standards. When the graduates of the program return to the country, they contribute to the social and economic development of Azerbaijan, applying innovations in various areas. This also opens the way to increasing the competitiveness of Azerbaijan on the international arena and strengthening its scientific and technical potential.
Providing research grants, promoting knowledge and innovations, stimulating scientific research and developing innovations that contribute to the economic and social development of the country are vitally important to the country. Grants will provide financial support to scientists and researchers, giving them the opportunity to implement new ideas, projects and make scientific discoveries. This will lead to an increase in the country’s scientific potential, the introduction of innovative technologies and methodologies, and, as a result, an increase in the country’s reputation in the international scientific community.
Along with grants for the development of science, it is necessary to give importance to the development of researchers. International cooperation is very important for this. An important step in this process is the organization of Azerbaijani scientists living abroad, the direction of the forces and potential of the scientific diaspora for the development of the country. Azerbaijani specialists from different countries should gather together, share their knowledge and experience, and implement projects of scientific cooperation. Thanks to this, connections among Azerbaijani scientists abroad will be strengthened, and their connections with scientific research institutes, universities and scientific centers of Azerbaijan will be facilitated. This cooperation will open the way to the application of innovative approaches to scientific research in the country, modern methodologies and technologies acquired abroad. As a result, the strengthening of the scientific base of Azerbaijan, the adaptation of scientific research to international standards and the integration of the country with the world scientific community will be accelerated. This organization will also play an important role in stimulating scientific research that contributes to the economic and social development of the country, the enrichment of innovative and technological development with advanced world experience.