Gənc tədqiqatçı ingilis dilində akademik yazı bacarıqlarının yaxşılaşdırılması məqsədilə keçirilən kursu uğurla başa vurub
483
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) elmi işçisi İbadulla Mahmudov “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar 2022-ci il üzrə Yol Xəritəsi” çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) təşkilatçılğı və Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Azərbaycandakı səfirliyinin dəstəyi ilə gənc tədqiqatçıların ingilis dilində akademik yazı bacarıqlarının yaxşılaşdırılması məqsədilə təşkil edilmiş “Virtual EL Educator” proqramı üzrə kursu uğurla başa vurub və sertifikatla təltif edilib.
Amerikalı təlimçi Erin Karl tərəfindən onlayn kursun birinci semestri 2022-ci ilin oktyabr-dekabr aylarında, ikinci semestri 2023-cü ilin mart-may aylarında təşkil edilmişdir. Birinci semestrdə 90 gənc tədqiqatçı iştirak edib və onlardan daha yüksək nəticə göstərən 50 nəfər ikinci semestrə vəsiqə qazanıb. Kurs zamanı dinləmə, oxuma, danışma və yazma bacarıqları ilə yanaşı, akademik yazı, ünsiyyət, məlumat mübadiləsi və təqdimat bacarıqları üzrə təlimlər keçirilib.

A young researcher has successfully completed a course aimed at improving academic writing skills in English
292
Researcher at academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Ibadulla Mahmudov successfully completed the course on the “Virtual English Teacher” program, which was organized to improve the academic writing skills of young researchers in English by Azerbaijan National Academy of Sciences  (ANAS) and  the Embassy of the United States of America in Azerbaijan as a part of the 2022 Roadmap to Improve International Ranking Performance Related to Scientific Publications and was awarded a certificate.
The first semester of the online course was organized by American trainer Erin Karl in October-December 2022, and the second semester in March-May 2023. In the first semester, 90 young researchers took part, and in the second semester, 50 people with better results were selected. During the course, in addition to listening, reading, speaking and writing skills, academic writing, communication, information exchange and presentation skills were taught.