Gənc tədqiqatçı ingilis dilində akademik yazı bacarıqlarının yaxşılaşdırılması məqsədilə keçirilən kursu uğurla başa vurub
483
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun (AKİ) elmi işçisi İbadulla Mahmudov “Elmi nəşrlərlə bağlı beynəlxalq reytinq göstəricilərinin yaxşılaşdırılması ilə əlaqədar 2022-ci il üzrə Yol Xəritəsi” çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) təşkilatçılğı və Amerika Birləşmiş Ştatlarının (ABŞ) Azərbaycandakı səfirliyinin dəstəyi ilə gənc tədqiqatçıların ingilis dilində akademik yazı bacarıqlarının yaxşılaşdırılması məqsədilə təşkil edilmiş “Virtual EL Educator” proqramı üzrə kursu uğurla başa vurub və sertifikatla təltif edilib.
Amerikalı təlimçi Erin Karl tərəfindən onlayn kursun birinci semestri 2022-ci ilin oktyabr-dekabr aylarında, ikinci semestri 2023-cü ilin mart-may aylarında təşkil edilmişdir. Birinci semestrdə 90 gənc tədqiqatçı iştirak edib və onlardan daha yüksək nəticə göstərən 50 nəfər ikinci semestrə vəsiqə qazanıb. Kurs zamanı dinləmə, oxuma, danışma və yazma bacarıqları ilə yanaşı, akademik yazı, ünsiyyət, məlumat mübadiləsi və təqdimat bacarıqları üzrə təlimlər keçirilib.

Молодой исследователь успешно прошел курс, направленный на совершенствование навыков академического письма на английском языке
270
Научный сотрудник Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, Ибадулла Махмудов успешно завершил курс по программе «Виртуальный преподаватель английского языка», который был организован для улучшения навыков академического письма молодых исследователей на английском языке Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) и  Посольством Соединенных Штатов Америки в Азербайджане в рамках «Дорожной карты 2022 года по улучшению показателей международного рейтинга, связанных с научными публикациями» и был награжден сертификатом.
Первый семестр онлайн-курса был организован американским тренером Эрин Карл в октябре-декабре 2022 года, а второй семестр – в марте-мае 2023 года. В первом семестре приняли участие 90 молодых исследователей, а во второй семестр прошли отбор 50 человек, показавшие более высокие результаты. В ходе курса, помимо навыков аудирования, чтения, разговора и письма, обучались академическому письму, общению, обмену информацией и навыкам презентации.