Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev dünyaca məşhur “Wiley” nəşriyyatının “Kimya və biomüxtəliflik” (Chemistry & Biodiversity) jurnalının redaksiya heyəti tərəfindən növbəti beynəlxalq rəyçi sertifikatına layiq görülüb.
İnstitutdan bildirilib ki, o, 2022-ci ildə təqdim olunan hər bir əlyazmanı dəqiq və dürüst araşdıraraq, onun dərc olunması üçün uyğunluğu barədə obyektiv rəy verməklə sözügüdən jurnalın nüfuzlu beynəlxalq bazalarda mövqeyinin möhkəmlənməsi, nüfuzunun artırılması və elmmetrik göstəricilərinin yüksəldilməsinə verdiyi töhfələrə görə sertifikatla təltif olunub.
“ Chemistry & Biodiversity” təbiətin molekulyar səviyyədə necə işlədiyinə dair anlayışımızı genişləndirmək məqsədi ilə kimya və biologiya elmləri arasında sərhəddə yerləşən bütün tədqiqat sahələrini əhatə edir. Nəşr tədqiqat məqalələri, dəvət olunmuş rəylər və perspektivlər şəklində həm sahəyə, həm də fənlərarası töhfələri dərc edir, kimyanın bütün sahələrini və ona bitişik sahələri əhatə edən resenziyalı elmi jurnaldır.

The chemist-scientist was awarded the reviewer certificate of “Chemistry & Biodiversity” journal
The Executive Director of the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev was awarded another international reviewer certificate by the editors of the well-known Wiley Publishing House “Chemistry & Biodiversity”.
The institute reported that in 2022 he was awarded a diploma for his contribution to strengthening the position of the specified journal in prestigious international databases, increasing its reputation and scientific performance by accurately and honestly studying each manuscript submitted in 2022 and providing an objective assessment, conclusion about its suitability for publication.
“Chemistry & Biodiversity” covers all areas of research at the intersection of chemistry and biology with the aim of expanding our understanding of how nature works at the molecular level. The journal publishes both targeted and interdisciplinary materials in the form of research articles and reviews, and this peer-reviewed scientific journal covers all fields of chemistry and related fields.
The journal is indexed in the Science Citation Index Expanded and Scopus. According to Journal Citation Reports, the impact factor of the journal is 2.745.