Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru, kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev dünyaca məşhur “Wiley” nəşriyyatının “Kimya və biomüxtəliflik” (Chemistry & Biodiversity) jurnalının redaksiya heyəti tərəfindən növbəti beynəlxalq rəyçi sertifikatına layiq görülüb.
İnstitutdan bildirilib ki, o, 2022-ci ildə təqdim olunan hər bir əlyazmanı dəqiq və dürüst araşdıraraq, onun dərc olunması üçün uyğunluğu barədə obyektiv rəy verməklə sözügüdən jurnalın nüfuzlu beynəlxalq bazalarda mövqeyinin möhkəmlənməsi, nüfuzunun artırılması və elmmetrik göstəricilərinin yüksəldilməsinə verdiyi töhfələrə görə sertifikatla təltif olunub.
“ Chemistry & Biodiversity” təbiətin molekulyar səviyyədə necə işlədiyinə dair anlayışımızı genişləndirmək məqsədi ilə kimya və biologiya elmləri arasında sərhəddə yerləşən bütün tədqiqat sahələrini əhatə edir. Nəşr tədqiqat məqalələri, dəvət olunmuş rəylər və perspektivlər şəklində həm sahəyə, həm də fənlərarası töhfələri dərc edir, kimyanın bütün sahələrini və ona bitişik sahələri əhatə edən resenziyalı elmi jurnaldır.

Ученый-химик награжден сертификатом рецензента журнала «Chemistry & Biodiversity”
Исполнительный директор Института химии присадок Министерства науки и образования Азербайджанской Республики, доктор химических наук Афсун Суджаев  награжден редакцией журнала известного издательства Wiley «Chemistry & Biodiversity” (Химия и биоразнообразие) очередным международным сертификатом рецензента.
В институте сообщили, что в 2022 году он был награжден грамотой за вклад в укрепление позиций указанного журнала в престижных международных базах, повышение его репутации и  научных показателей путем точного и честного изучения каждой представленной в 2022 году рукописи и предоставления объективной оценки. заключение о его пригодности для публикации.
«Chemistry & Biodiversity” охватывает все области исследований на стыке химии и биологии с целью расширения нашего понимания того, как природа работает на молекулярном уровне. В журнале публикуются как целевые, так и междисциплинарные материалы в виде исследовательских статей и обзоров, и этот рецензируемый научный журнал охватывает все области химии и смежные области. Журнал индексируется в Science Citation Index Expanded и Scopus. По данным Journal Citation Reports, импакт-фактор журнала равен 2,745.