Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 08 dekabr 2023-cü il tarixli qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev kimya elm sahəsi üzrə 2306.01- Üzvi kimya ixtisasından professor elmi adına layiq görülmüşdür.
Ona diplom AAK Rəyasət Heyətinin 22 dekabr 2023-cü il tarixli iclasında Komissiyanın sədri professor Famil Mustafayev tərəfindən təqdim edilmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, Ə. Sucayev 2008-ci ildə “Üzvi kimya” ixtisası üzrə kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 2018-ci ildə kimya elmləri doktoru elmi dərəcəsinə, 2017-ci ildə isə dosent elmi adına layiq görülmüşdür.
2005-ci ildən Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Aşqarlarin sintezi və təsir mexanizminin nəzəri əsasları” laboratoriyasında kiçik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi, laboratoriya müdiri və İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində işləmişdir. 2021-ci ildən isə icraçı direktor vəzifəsində çalışır.
O, 5 mart 2021-ci il Yeni Azərbaycan Partiyasının VII qurultayında YAP İdarə Heyətinin üzvü seçilmişdir.
Ümumilikdə 150 elmi əsəri çap olunmuşdur, onlardan 2 monoqrafiya, 8 Azərbaycan Respublikası Patenti, 80 məqalə, qalanları isə konfrans materialı ‒ tezisdir. Qlobal elmi informasiya şəbəkələrindən götürülən məlumatlara görə, tədqiqat sahəsi üzrə 60 elmi əsəri müxtəlif beynəlxalq elektron sistemlərinə daxil olmuş və onlara dünya alimləri tərəfindən 1572 istinad edilmişdir, H-indexi 22-dir.

Ученому-химику присвоено ученое звание профессора
Согласно решению Высшей аттестационной комиссии при Президенте Азербайджанской Республики от 8 декабря 2023 года исполнительный директор Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики доктору химических наук Афсуну Суджаеву присвоено ученое звание профессора в области химических наук по специальности 2306.01-Органическая химия. Диплом ему вручил председатель комиссии, профессор Фамиль Мустафаев на заседании президиума ААК 22 декабря 2023 года.
Для информации сообщаем, что в 2008 году А.Суджаеву была присвоена степень доктора философии по химии по специальности «Органическая химия», в 2018 году ученая степень доктора химических наук, а в 2017 году ему присвоено ученое звание доцента.
Начиная с 2005 года он работал младшим научным сотрудником, научным сотрудником, старшим научным сотрудником, ведущим научным сотрудником, заведующим лабораторией и заместителем директора Института по научной работе в лаборатории «Теоретические основы синтеза и механизм действия присадок» Института химии присадок. С 2021 года он работает исполнительным директором.
5 марта 2021 года на VII съезде партии «Ени Азербайджан» он был избран членом совета директоров ПЕА.
Всего опубликовано 150 научных работ, в том числе 2 монографии, 8 патентов Азербайджанской Республики, 80 статей, остальное — материалы конференций и тезисы. По данным глобальных сетей научной информации, 60 научных работ в области исследований включены в различные международные электронные системы и цитировались учеными мира 1572 раза, индекс Хирша равен 22.