Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Ali Attestasiya Komissiyasının 08 dekabr 2023-cü il tarixli qərarı ilə Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev kimya elm sahəsi üzrə 2306.01- Üzvi kimya ixtisasından professor elmi adına layiq görülmüşdür.
Ona diplom AAK Rəyasət Heyətinin 22 dekabr 2023-cü il tarixli iclasında Komissiyanın sədri professor Famil Mustafayev tərəfindən təqdim edilmişdir.
Məlumat üçün bildirək ki, Ə. Sucayev 2008-ci ildə “Üzvi kimya” ixtisası üzrə kimya üzrə fəlsəfə doktoru, 2018-ci ildə kimya elmləri doktoru elmi dərəcəsinə, 2017-ci ildə isə dosent elmi adına layiq görülmüşdür.
2005-ci ildən Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Aşqarlarin sintezi və təsir mexanizminin nəzəri əsasları” laboratoriyasında kiçik elmi işçi, elmi işçi, böyük elmi işçi, aparıcı elmi işçi, laboratoriya müdiri və İnstitutun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində işləmişdir. 2021-ci ildən isə icraçı direktor vəzifəsində çalışır.
O, 5 mart 2021-ci il Yeni Azərbaycan Partiyasının VII qurultayında YAP İdarə Heyətinin üzvü seçilmişdir.
Ümumilikdə 150 elmi əsəri çap olunmuşdur, onlardan 2 monoqrafiya, 8 Azərbaycan Respublikası Patenti, 80 məqalə, qalanları isə konfrans materialı ‒ tezisdir. Qlobal elmi informasiya şəbəkələrindən götürülən məlumatlara görə, tədqiqat sahəsi üzrə 60 elmi əsəri müxtəlif beynəlxalq elektron sistemlərinə daxil olmuş və onlara dünya alimləri tərəfindən 1572 istinad edilmişdir, H-indexi 22-dir.

The chemist scientist was awarded the scientific title of professor
According to the decision of the Higher Certification Commission under the President of the Republic of Azerbaijan dated December 8, 2023, the executive director of academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Doctor of Chemical Sciences Afsun Sujayev was awarded the academic title of professor in the field of chemical sciences in specialty 2306.01-Organic chemistry. The diploma was presented to him by the chairman of the commission, Professor Famil Mustafayev, at the meeting of the Presidium of the HCC on December 22, 2023.
For information, in 2008 A.Sujayev was awarded the Ph.D. in Chemistry with specialization in “Organic Chemistry”, in 2018 – Doctor of Chemical Sciences, and in 2017 he gained the academic title of Associate Professor.
Since 2005, he has worked as a junior researcher, researcher, senior researcher, leading researcher, head of the laboratory “Theoretical foundations of synthesis and mechanism of action of additives” and executive director of the Institute of Chemistry of Additives. Since 2021, he has been serving as executive director.
On March 5, 2021, at the VII Congress of the New Azerbaijan Party, he was elected a member of the NAP board of directors.
In general 150 scientific works were published, including 2 monographs, 8 patents of the Republic of Azerbaijan, 80 articles, the rest were conference materials and theses. According to global networks of scientific information, 60 scientific papers in the field of research were included in various international electronic systems and by scientists around the world 1572 times. His H-index is 22.