Kimyaçı alimlər metabolik enzimlərin yeni nəsil inhibitorlarını yaradıblar
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Aşqarlar Kimyası İnstitutu və Polimer Materialları İnstitunun alimləri türk həmkarları ilə birgə apardıqları beynəlxalq müştərək tədqiqatlar nəticəsində metabolik enzimlərin yeni nəsil inhibitorları alınıb. Belə ki, sintez olunan yeni birləşmələrin bəzi metabolik fermentlər üzrə inhibitor fəallığı araşdırılmış və standart dərman maddələri ilə müqayisə edilmişdir.
Məlumatda deyilir ki, molekulyar dokinq simulyasiyaları vasitəsi ilə bioloji təsirləri incələnən yeni inhibitorların metaloenzimlərin standart birləşmə kimi akarboza ilə üstün keyfiyyət göstəricilərinə malik olduğu və gələcəkdə patoloji proseslərə qarşı potensial dərman maddəsi kimi istifadə edilə biləcəyi təsdiqlənib.
Alimlərimiz tərəfindən müfəssəl şəkildə aparılmış tədqiqatın nəticələri  “ChemistrySelect” jurnalında məqalə şəklində dərc edilib (https://doi.org/10.1002/slct.202300286).
Qeyd edək ki, nüfuzlu “Wiley” nəşriyyatının “Web of science” bazasında arxivləşən bu jurnalın impakt faktoru 2.307-dir.

Chemists have created a new generation of metabolic enzyme inhibitors
As a result of international joint research conducted by scientists from the Institute of Chemistry of Additives and the Institute of Polymer Materials of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan with their Turkish colleagues, a new generation of metabolic enzymes inhibitors were obtained. Thus, the inhibitory activity of the synthesized new compounds in relation to some metabolic enzymes was studied and compared with standard medicinal substances.
The report states that the new inhibitors, the biological effectiveness of which was clarified by molecular docking modeling, confirmed superior performance compared to acarbose as a standard compound of metalloenzymes and can be used as potential drug against pathological processes in the body. The results of the study, carried out in detail by our scientists, have been published as an article in the journal “ChemistrySelect” (https://doi.org/10.1002/slct.202300286).
It should be noted that the impact factor of this journal, archived in the Web of Science database of the prestigious Publishing House Wiley, is 2.307.