Kimyaçı alimlər metabolik enzimlərin yeni nəsil inhibitorlarını yaradıblar
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi Aşqarlar Kimyası İnstitutu və Polimer Materialları İnstitunun alimləri türk həmkarları ilə birgə apardıqları beynəlxalq müştərək tədqiqatlar nəticəsində metabolik enzimlərin yeni nəsil inhibitorları alınıb. Belə ki, sintez olunan yeni birləşmələrin bəzi metabolik fermentlər üzrə inhibitor fəallığı araşdırılmış və standart dərman maddələri ilə müqayisə edilmişdir.
Məlumatda deyilir ki, molekulyar dokinq simulyasiyaları vasitəsi ilə bioloji təsirləri incələnən yeni inhibitorların metaloenzimlərin standart birləşmə kimi akarboza ilə üstün keyfiyyət göstəricilərinə malik olduğu və gələcəkdə patoloji proseslərə qarşı potensial dərman maddəsi kimi istifadə edilə biləcəyi təsdiqlənib.
Alimlərimiz tərəfindən müfəssəl şəkildə aparılmış tədqiqatın nəticələri  “ChemistrySelect” jurnalında məqalə şəklində dərc edilib (https://doi.org/10.1002/slct.202300286).
Qeyd edək ki, nüfuzlu “Wiley” nəşriyyatının “Web of science” bazasında arxivləşən bu jurnalın impakt faktoru 2.307-dir.

Химики создали новое поколение ингибиторов метаболических ферментов
В результате международных совместных исследований, проведенных учеными Института химии присадок и Института полимерных материалов Министерства науки и образования Азербайджанской Республики с их турецкими коллегами, были получены ингибиторы метаболических ферментов нового поколения. Таким образом, была исследована ингибирующая активность синтезированных новых соединений в отношении некоторых ферментов метаболизма и проведено сравнение со стандартными лекарственными веществами.
В сообщении указано, что новые ингибиторы, биологическая эффективность которых была уточнена путем моделирования молекулярного докинга, подтвердили превосходные показатели качества по сравнению с акарбозой в качестве стандартного соединения металлоферментов и могут быть использованы в качестве потенциального лекарственного средства против патологических процессов в организме. Результаты исследования, проведенного подробно нашими учеными, были опубликованы в виде статьи в журнале «ChemistrySelect» (https://doi.org/10.1002/slct.202300286).
Следует отметить, что импакт-фактор этого журнала, архивированного в базе данных «Web of Science» престижного издательства «Wiley», составляет 2,307.