Şəkərli diabet əleyhinə daha təsirli dərmanların axtarışı davam edir
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimlərinin Türkiyənin Atatürk və Bartin Universitetlərindən olan həmkarları ilə birgə beynəlxalq elmi əməkdaşlıq çərçivəsində “Şəkərli diabet əleyhinə potensial dərman maddələri təsirinə malik enzim-izoenzim inhibitorların tapılması” istiqamətində apardıqları tədqiqatların mühüm nəticələri növbəti məqalə şəklində Q2 kateqoriyalı “Web of Science” bazasında impakt faktoru 3.2 olan dünyaca məşhur “Elsevier” nəşriyyatının  “Journal of the Indian Chemical Society” jurnalında (Kamala Askarova, Sevgili Mammadova, Vagif Farzaliyev, Afsun Sujayev, Nastaran Sadeghian, Parham Taslimi, Namık Kılınç, Musa Akkuş, Arslan Recep Şahin, Saleh Alwasel, İlhami Gulçin, Novel Regioselective Sulfamidomethylation of Phenols: Synthesis, Characterization, Biological Effects, and Molecular Docking study, 2024, https://doi.org/10.1016/j.jics.2024.101318) dərc olunub.
İnstitutdan bildirilib ki, müfəssəl araşdırma zamanı yeni regioselektiv sulfamid birləşmələri sintez olunmuşdur. Onların arasında farmakofor qrupları olan regioselektiv sulfamid birləşmələrinin dörd nümayəndəsinin bioloji aktivliyi ətraflı öyrənilmişdir. Bu işdə istifadə edilən birləşmələr α-amilaza, AR və α-qlikozidaza fermentlərinə qarşı təsirli inhibitor xüsusiyyətlər nümayiş etdirmiş və həmin fermentlərin güclü inhibitorları olmaq potensialına malikdir. Sonda regioselektiv sulfamid birləşmələrin şəkərli diabetin ağırlaşmalarının müalicəsində və ya qarşısının alınmasında faydalı ola biləcəyi çoxsaylı analizlərlə müəyyənləşdirilmişdir.

Поиск более эффективных противодиабетических препаратов продолжается
Важные результаты исследований, проведенных учеными Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики совместно с коллегами из университетов Ататюрка и Бартина Турции в рамках международного научного сотрудничества по теме «Поиск фермент-изоферментных ингибиторов, обладающих действием потенциального лекарства  против диабета» опубликованы в виде очередной статьи в журнале «Журнал Индийского химического общества» всемирно известного издательства Elsevier с импакт фактором  3,2 в базе данных «Web of Science» в категории Q2 (Камала Аскарова, Севгили Мамедова, Вагиф Фарзалиев, Афсун Суджаев, Настаран Садегян, Пархам Таслими, Намик Кылынч, Муса Аккуша, Арслан Реджеп Шахин, Салех Алвасель, Ильхами Гюльчин, Novel Regioselective «Сульфамидометилирование фенолов: исследование синтеза, свойств, биологической активности и молекулярного докинга, 2024 г., https://doi.org/10.1016/j.jics.2024.101318).
В институте сообщили, что в ходе детальных исследований были синтезированы новые региоселективные сульфамидные соединения. Среди них детально изучена биологическая активность четырех представителей региоселективных сульфамидных соединений с фармакофорными группами. Соединения, использованные в этом исследовании, продемонстрировали эффективные ингибирующие свойства в отношении ферментов α-амилазы, AR и α-гликозидазы и потенциально могут быть мощными ингибиторами этих ферментов. В заключение, многочисленные анализы установили, что региоселективные сульфонамидные соединения могут быть полезны при лечении или профилактике осложнений диабета.