Türkiyədə nəşr olunan kitaba Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimlərinin müştərək beynəlxalq tədqiqatlarının nəticələri daxil edilib
389
Türkiyənin dünyaca məşhur İKSAD Beynəlxalq Akademik Nəşriyyat Evi Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilən “Elmi tədqiqatlarda son inkişaflar II” (Recent developments in scientific research II) adlı kitab çap ediblər. Zərif üzvi kimya, biokimya və fiziki kimyaya aid beş fəsildən ibarət olan kitabın dördüncü fəslində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimləri – akademik Vaqif Fərzəliyev və kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayevin Türkiyənin Atatürk və Bartin Universitetindən olan həmkarları ilə beynəlxalq səviyyədə apardıqları tədqiqatların nəticələrindən bəhs edir. “N-əvəzli tiokarbamid və feniltiokarbamidin N-əvəzolunmuş yeni tsiklik törəmələrinin bioloji fəallıqları: sadədən mürəkkəbə doğru” adlanan icmal məqalədə (V.Fərzəliyev, P.Taslimi, Ə.Sucayev, N.Sadeghian, Z.Karaoglan, İ.Gülçin, Bioactivity of N-substituted cyclic derivatives of thiourea and phenylthiourea: from simplicity to complexity, Recent developments in scientific research II, book, Iksad Publications – 2024, Ankara/Turkey, p.57-81; https://iksadyayinevi.com/home/recent-developments-in-scientific-research-ii/ ) kimyaçı alimlər tərəfindən son 10 ildə zərif üzvi sintezin və nəzəri hesablamalar kimyasının imkanlarından istifadə etməklə kimyəvi reaksiyaların sadədən mürəkkəbə doğru təsir mexanizminin fundamental elmi əsaslarının yaradılması istiqaməti üzrə aparılan tədqiqatların müqayisəli nəticələri verilmişdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, peşəkar akademik açıq nəşriyyatçı olan İKSAD Beynəlxalq Nəşriyyat Evi 2014-cü ildə Türkiyədə İqtisadi İnkişaf və Sosial Araşdırmalar İnstitutu tərəfindən təsis edilmişdir. Adıçəkilən nəşriyyat CrossRef (Publishers International Linking Association) üzvüdür.

В книгу, изданную в Турции, вошли результаты совместных международных исследований ученых Института химии присадок
315
Всемирно известным Международным академическим издательством  «IKSAD» выпущена книга «Последние достижения научных исследований II», посвященная 100-летию Турецкой Республики. В четвертой главе книги, состоящей из пяти глав по тонкой органической химии, биохимии и физической химии, ученые Института химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики академик Вагиф Фарзалиев и доктор химических наук, профессор Афсун Суджаев со своими коллегами из турецкого Университета Ататюрка и Бартина рассказывают о результатах исследований, проведенных ими на международном уровне. В обзорной статье «Биоактивность N-замещенных циклических производных тиомочевины и фенилтиомочевины: от простого к сложному» (В.Фарзалиев, П.Таслими, А.Сучаев, Н.Садегян, З.Караоглан, И.Гульчин, Биоактивность N-замещенных циклических производных тиомочевины и фенилтиомочевины: от простого к сложному, Последние достижения научных исследований II, книга, Iksad Publications – 2024, Анкара/Турция, стр.57-81; https://iksadyayinevi.com/home /recent -developments-in-scientific-research-ii/ ) приведены сравнительные результаты исследований, проведенных учеными-химиками за последние 10 лет в направлении создания фундаментальных научных основ механизма действия химических реакций от простого к сложному с использованием возможности тонкого органического синтеза и теоретической вычислительной химии.
Для информации: Международный издательский дом IKSAD – профессиональное академическое открытое издательство – основано в 2014 году Институтом экономического развития и социальных исследований Турции. Упомянутый издатель является членом CrossRef (Международной ассоциации издателей).