Türkiyədə nəşr olunan kitaba Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimlərinin müştərək beynəlxalq tədqiqatlarının nəticələri daxil edilib
389
Türkiyənin dünyaca məşhur İKSAD Beynəlxalq Akademik Nəşriyyat Evi Cümhuriyyətinin 100 illiyinə həsr edilən “Elmi tədqiqatlarda son inkişaflar II” (Recent developments in scientific research II) adlı kitab çap ediblər. Zərif üzvi kimya, biokimya və fiziki kimyaya aid beş fəsildən ibarət olan kitabın dördüncü fəslində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun alimləri – akademik Vaqif Fərzəliyev və kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayevin Türkiyənin Atatürk və Bartin Universitetindən olan həmkarları ilə beynəlxalq səviyyədə apardıqları tədqiqatların nəticələrindən bəhs edir. “N-əvəzli tiokarbamid və feniltiokarbamidin N-əvəzolunmuş yeni tsiklik törəmələrinin bioloji fəallıqları: sadədən mürəkkəbə doğru” adlanan icmal məqalədə (V.Fərzəliyev, P.Taslimi, Ə.Sucayev, N.Sadeghian, Z.Karaoglan, İ.Gülçin, Bioactivity of N-substituted cyclic derivatives of thiourea and phenylthiourea: from simplicity to complexity, Recent developments in scientific research II, book, Iksad Publications – 2024, Ankara/Turkey, p.57-81; https://iksadyayinevi.com/home/recent-developments-in-scientific-research-ii/ ) kimyaçı alimlər tərəfindən son 10 ildə zərif üzvi sintezin və nəzəri hesablamalar kimyasının imkanlarından istifadə etməklə kimyəvi reaksiyaların sadədən mürəkkəbə doğru təsir mexanizminin fundamental elmi əsaslarının yaradılması istiqaməti üzrə aparılan tədqiqatların müqayisəli nəticələri verilmişdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki, peşəkar akademik açıq nəşriyyatçı olan İKSAD Beynəlxalq Nəşriyyat Evi 2014-cü ildə Türkiyədə İqtisadi İnkişaf və Sosial Araşdırmalar İnstitutu tərəfindən təsis edilmişdir. Adıçəkilən nəşriyyat CrossRef (Publishers International Linking Association) üzvüdür.

The book published in Turkey included the results of joint international research by scientists of the Institute of Chemistry of Additives
311
The world-famous International Academic Publishing House “IKSAD” published the book “Recent Achievements of Scientific Research II”, dedicated to the 100th anniversary of the Turkish Republic. In the fourth chapter of the book, consisting of five chapters on fine organic chemistry, biochemistry and physical chemistry, scientists from the Institute of Additive Chemistry named after Academician Ali Guliyev of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, Academician Vagif Farzaliyev and Doctor of Chemical Sciences, Professor Afsun Sujayev with their colleagues from the Turkish University Atatürk and Bartina talk about the results of research they conducted at the international level. In the review article “Bioactivity of N-substituted cyclic derivatives of thiourea and phenylthiourea: from simple to complex” (V. Farzaliev, P. Taslimi, A. Suchaev, N. Sadeghyan, Z. Karaoglan, I. Gulchin, Bioactivity of N-substituted cyclic derivatives thiourea and phenylthiourea: from simple to complex, Recent advances in scientific research II, book, Iksad Publications – 2024, Ankara/Turkey, pp.57-81; https://iksadyayinevi.com/home /recent -developments-in-scientific- research-ii/) presents the comparative results of research conducted by chemists over the past 10 years in the direction of creating fundamental scientific foundations for the mechanism of action of chemical reactions from simple to complex using the possibility of fine organic synthesis and theoretical computational chemistry.
For information: International Publishing House IKSAD – a professional academic open publishing house – was founded in 2014 by the Institute of Economic Development and Social Research of Turkey. The publisher mentioned is a member of CrossRef (International Association of Publishers).