“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə əlaqədar Aşqarlar Kimyası İnstitutuna yaradıcı gənclərin ekskursiyası təşkil olunub
374
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında” 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı silsilə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Belə tədbirlərdən biri də məktəblilərin Aşqarlar Kimyası İnstitutuna ekskursiyasının təşkili, onları bu elmi tədqiqat institutunda ekoloji problemlərin həlli və ətraf mühitin sağlamlaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən elmi işlərlə tanış etməkdir.
Bu dəfə Bakı şəhər “3 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi” Publik Hüquqi Şəxsin  “Multi Elm” dərnəyinin üzvləri Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutuna ekskursiya ediblər.
İlk öncə şagirdlər institutun “Heydər Əliyev Guşəsi” qarşısında ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edib və xatirə şəkli çəkdiriblər.
Sonra İnstitut rəhbərliyi institutun akt zalında şagirdlərlə  görüş keçirib. Görüşdə qonaqları salamlayan institutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, Azərbaycan bu ilin 11-24 noyabr tarixlərində COP29 (Conference of the Parties) adlı möhtəbər tədbirə ev sahibliyi edəcək. Eyni zamanda  Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2024-cü il ölkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunub. Çünki bu qeyd olunan qlobal tədbir və respublika miqyaslı yaşıllıq hərəkatının əsas məqsədi ekoloji problemlərin minimuma endirilməsi, ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasıdır: “Biz də İnstitutda bu illə əlaqədar Tədbirlər Planı hazırlamışıq. Həmin planda nəzərdə tutulan tədbirlərdən biri də ekoloji problemlərin həllinə yönələn elmi layihələrlə Sizi tanış etməkdir”.
Ə.Sucayev İnstitut alimlərinin neftlə çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi, işlənmiş yağların regenerasiya texnologiyaların yaradılması, Bakı Neft Emalı Zavodu tərəfindən Balaxanıda böyük ərazilərə atılmış turş qudrunun emalı üçün yaradılan əlavələrlə bağlı həyata keçirdiyi elmi tədqiqatların əsas nəticələri haqqında ətraflı məlumat verib, şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Məktəbli gənclər İnstitutda çalışmış və hazırda çalışan Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimləri – akademik Əli Quliyev, akademik İzzət Orucova, akademik Vaqif Fərzəliyev və Kamil Sadıxov haqqında hazırlanmış videoçarxı izləyiblər.
Şagirdlər İnstitutun laboratoriyalarına baş çəkib və müasir fiziki-kimyəvi cihaz və avadanlıqlarla tanış olublar, bəzi elmi təcrübələri izləyiblər.

В связи с «Годом солидарности во имя зеленого мира» была организована экскурсия творческой молодежи в Институт химии присадок
315
В Институте химии присадок имени Академика Али Кулиева Министерства Науки и Образования Азербайджанской Республики планируется ряд мероприятий, связанных с реализацией Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева от 25 декабря 2023 года «Об объявлении 2024 года «Годом солидарности во имя зеленого мира» в Азербайджанской Республике. Одним из таких мероприятий является организация экскурсии школьников в Институт химии присадок, для ознакомления их с научной работой, проводимой в этом НИИ в направлении решения экологических проблем и улучшения окружающей среды.
На этот раз члены ассоциации «Мульти Наука» Государственно-Юридического Лица «Центр развития детей и молодежи №3» города Баку посетили Институт химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования  Азербайджанской Республики.
Вначала студенты минутой молчания почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева перед «Уголком Гейдара Алиева» института и сделали памятное фото.
Затем руководство института провело встречу со студентами в актовом зале института. Приветствуя гостей на встрече, исполнительный директор института, доктор химических наук, профессор Афсун Суджаев сообщил, что 11-24 ноября этого года в Азербайджане пройдет престижное мероприятие COP29 (Конференция Сторон). Вместе с тем, по распоряжению президента Азербайджана господина Ильхама Алиева 2024 год объявлен в стране «Годом солидарности во имя зеленого мира». Потому что основная цель упомянутого глобального мероприятия и общереспубликанского зеленого движения – минимизация экологических проблем и оздоровление окружающей среды: «Мы в институте также подготовили План мероприятий на этот год. Одним из них является ознакомление вас с научными проектами, направленными на решение экологических проблем».
А.Суджаев дал подробную информацию об основных результатах научных исследований, проведенных учеными института, связанных с очисткой нефтезагрязненных территорий, созданием технологий регенерации отработанных масел и присадками, созданными Бакинской нефтеперерабатывающим заводом по переработке кислого гудрона, занимающего большие площади в Балаханах и ответил на вопросы школьников. Школьники посмотрели видеоролик о выдающихся ученых-химиках Азербайджана, работавших в институте и работающих в настоящее время — академиках Али Кулиеве, Иззате Оруджевой, Вагифе Фарзалиеве и Камиле Садыхове.
Школьники посетили лаборатории института, ознакомились с современными физико-химическими приборами и оборудованием, провели научные эксперименты.