“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə əlaqədar Aşqarlar Kimyası İnstitutuna yaradıcı gənclərin ekskursiyası təşkil olunub
374
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin “Azərbaycan Respublikasında 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında” 25 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı silsilə tədbirlərin keçirilməsi nəzərdə tutulub. Belə tədbirlərdən biri də məktəblilərin Aşqarlar Kimyası İnstitutuna ekskursiyasının təşkili, onları bu elmi tədqiqat institutunda ekoloji problemlərin həlli və ətraf mühitin sağlamlaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən elmi işlərlə tanış etməkdir.
Bu dəfə Bakı şəhər “3 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi” Publik Hüquqi Şəxsin  “Multi Elm” dərnəyinin üzvləri Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutuna ekskursiya ediblər.
İlk öncə şagirdlər institutun “Heydər Əliyev Guşəsi” qarşısında ümummilli lider Heydər Əliyevin xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edib və xatirə şəkli çəkdiriblər.
Sonra İnstitut rəhbərliyi institutun akt zalında şagirdlərlə  görüş keçirib. Görüşdə qonaqları salamlayan institutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru, professor Əfsun Sucayev bildirib ki, Azərbaycan bu ilin 11-24 noyabr tarixlərində COP29 (Conference of the Parties) adlı möhtəbər tədbirə ev sahibliyi edəcək. Eyni zamanda  Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin sərəncamı ilə 2024-cü il ölkədə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunub. Çünki bu qeyd olunan qlobal tədbir və respublika miqyaslı yaşıllıq hərəkatının əsas məqsədi ekoloji problemlərin minimuma endirilməsi, ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasıdır: “Biz də İnstitutda bu illə əlaqədar Tədbirlər Planı hazırlamışıq. Həmin planda nəzərdə tutulan tədbirlərdən biri də ekoloji problemlərin həllinə yönələn elmi layihələrlə Sizi tanış etməkdir”.
Ə.Sucayev İnstitut alimlərinin neftlə çirklənmiş ərazilərin təmizlənməsi, işlənmiş yağların regenerasiya texnologiyaların yaradılması, Bakı Neft Emalı Zavodu tərəfindən Balaxanıda böyük ərazilərə atılmış turş qudrunun emalı üçün yaradılan əlavələrlə bağlı həyata keçirdiyi elmi tədqiqatların əsas nəticələri haqqında ətraflı məlumat verib, şagirdləri maraqlandıran sualları cavablandırıb.
Məktəbli gənclər İnstitutda çalışmış və hazırda çalışan Azərbaycanın görkəmli kimyaçı alimləri – akademik Əli Quliyev, akademik İzzət Orucova, akademik Vaqif Fərzəliyev və Kamil Sadıxov haqqında hazırlanmış videoçarxı izləyiblər.
Şagirdlər İnstitutun laboratoriyalarına baş çəkib və müasir fiziki-kimyəvi cihaz və avadanlıqlarla tanış olublar, bəzi elmi təcrübələri izləyiblər.

In connection with the Green World Solidarity Year an excursion of creative young people to the Institute of Chemistry of Additives was organized
121
A number of events related to the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev dated December 25, 2023 “On declaring 2024 as the Green World Solidarity Year ” in the Republic of Azerbaijan are planned at Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. One of such events is the organization of schoolchildren’s excursion to the Institute of Chemistry of Additives to acquaint them with the scientific work carried out in this research institute in the direction of solving environmental problems and improving the environment.
This time, the members of the “Multi Science” Association of the State-Legal Entity “Center for the Development of Children and Youth No.3” of the city of Baku visited academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
First, the schoolchildren honored the memory of national leader Heydar Aliyev with a minute of silence in front of the “Heydar Aliyev Corner” of the institute and took a commemorative photo.
Then the management of the institute held a meeting with the them in the assembly hall of the institute. Welcoming the guests at the meeting, the executive director of the institute, doctor of chemical sciences, professor Afsun Sujayev said that on November 11-24 this year, the prestigious event COP29 (Conference of Parties) would be held in Azerbaijan. Along with that, according to the order of the President of Azerbaijan, Mr.Ilham Aliyev, 2024 was declared “The Green World Solidarity Year”. Because the main goal of the above-mentioned global event and the all-republican green movement was the minimization of ecological problems and the improvement of the environment: “One of them is familiarizing you with scientific projects aimed at solving environmental problems.”
A.Sujayev gave detailed information about the main results of scientific research conducted by scientists of the institute, related to the cleaning of oil-contaminated territories, the creation of technologies for the regeneration of used oils and additives created by the Baku Oil Refinery Plant for the processing of acid tar, which occupied large areas in Balakhany, and answered the questions of the schoolchildren.
Schoolchildren watched a video about outstanding scientists-chemists of Azerbaijan who worked at the institute and are currently working – academicians Ali Guliev, Izzat Orujeva, Vagif Farzaliyev and Kamil Sadykhov.
The schoolchildren visited the laboratories of the nstitute, familiarized themselves with modern physical and chemical devices and equipment, and conducted scientific experiments.