“Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsi və Elm və Təhsil Nazirliyinin Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun (KQKİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
Əvvəlcə Vətən uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
İnstitutda gerçəkləşən tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın vitse-prezidenti, KQKİ-nin baş direktoru akademik Dilqəm Tağıyev açaraq iştirakçıları salamlayıb, tədbirin 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsi haqqında ökə Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamının işığında keçirildiyini vurğulayıb. O, konfransı sözügedən Sərəncamın müddəalarından irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsinə ziyalıların və alimlərin töhfə verməsi istiqamətində təşəbbüslərindən biri kimi dəyərləndirib.
Akademik Dilqəm Tağıyev Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən birinin “Təmiz ətraf mühit və yaşıl artım ölkəsi” kimi müəyyən edildiyini söyləyib, ölkəmizdə ətraf mühitin sağlamlaşdırılması, yaşıllıqların bərpası və artırılması, su ehtiyatlarından və dayanıqlı enerji mənbələrindən səmərəli istifadənin təmin edilməsi istiqamətində köklü işlərin aparıldığını vurğulayıb.
Hazırda Azərbaycanda 10 milli parkın, 11 dövlət təbiət qoruğunun fəaliyyət göstərdiyini deyən vitse-prezident meşə ilə örtülü sahələrin, “yaşıl zona”nın respublika ərazisinin 11,8 faizini əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb. O, işğal dövründə ermənilərin vandalizm cinayətlərinə məruz qalmış Azərbaycanın meşə fondu sahəsində hazırda meşələrin bərpa edildiyini, yeni yaşıllıq sahələrinin salındığını bildirib.
Daha sonra akademik Dilqəm Tağıyev institutun əməkdaşı Günel Əzimovanın Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyası tərəfindən əməkdə, təhsildə və ictimai fəaliyyətdə xüsusi nailiyyətlərinə görə “2023-cü ilin peşəkar gənci” mükafatı ilə təltif olunduğunu, həmçinin müəssisənin alimlərinin Ümumrusiya Elmi-Tədqiqatlar Cəmiyyətinin keçirtdiyi müsabiqədə 3-cü yerə layiq görüldüklərini nəzərə çatdırıb.
Konfransda çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının müvafiq Sərəncamı ilə 2024-cü ilin ölkəmizdə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib. O, leksikamıza yaşıl dünya ilə bağlı “yaşıl zona”, “yaşıl iqtisadiyyat”, “yaşıl texnologiya”, “yaşıl enerji”, “yaşıl sintez” kimi müxtəlif yeni anlayış və baxışların, yeni istiqamətlərin daxil olduğunu diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycanın ən müxtəlif sahələrinin daha da inkişaf etməsinə, müasirləşməsinə səbəb olacaq, eyni zamanda ölkəmizdə dünyanın qlobal çağırışları ilə səsləşən proseslərin sürətlənməsi üçün yeni perspektivlər açacaq.
Akademik İsa Həbibbəyli “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ilə bağlı AMEA-da müxtəlif tədbirlərin təşkil olunduğunu söyləyib. Alim, həmçinin Azərbaycanın dünya üzrə ən böyük və mötəbər dövlətlərarası tədbirlərdən biri olan COP29-a ev sahibliyi etməsinin ölkəmizin “yaşıl” texnologiyalar ölkəsinə çevrilməsi istiqamətində, cənab Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu vəzifələrin icrasında əhəmiyyətli rola malik olduğunu qeyd edib.
Prezident İlham Əliyevin 2024-cü il sentyabrın 19-da imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi haqqında” Sərəncamını xatırladan akademik İsa Həbibbəyli bu sənədi ölkəmizin ictimai-siyasi həyatında əlamətdar tarixi hadisə kimi dəyərləndirib. Bildirib ki, bundan öncə Azərbaycan iki dəfə dövlət müstəqilliyini elan etmişdir. 1918-ci il mayın 28-də Tiflisdə Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti Milli Şurası tərəfindən İstiqlal Bəyannaməsi tərtib olunaraq imzalanmışdır. 1991-ci il oktyabrın 18-də isə “Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyi haqqında” Konstitusiya Aktı qəbul olunmuşdur. Qeyd edib ki, bu, məzmununa və mahiyyətinə görə İstiqlal Bəyannaməsinin, müstəqillik aktının davamı olub, onu yekunlaşdıran, bir daha təsdiq edən sənəddir.
“Azərbaycan Respublikasında Dövlət Suverenliyi Gününün təsis edilməsi Heydər Əliyevin “Müstəqilliyimiz əbədidir, daimidir, dönməzdir” sözünün  isbatıdır”, – deyən AMEA rəhbəri hazırda ölkəmizin bütün ərazisində Azərbaycan Bayrağının dalğalandığını vurğulayıb, 44 günlük Vətən müharibəsi, lokal xarakterli antiterror tədbirləri və həyata keçirilən digər proseslərin Azərbaycana özünün suverenliyi gününü dövlət səviyyəsində qeyd etməyə imkan verdiyini bildirib. O, bunun Prezident İlham Əliyevin əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş dövlət müstəqilliyimizin möhkəmləndirilməsi uğrunda apardığı mübarizəsinin zirvəsi olduğunu deyib.
Bu gün AMEA-da dövlət başçısının çağırışlarına və müasir dünya elminin prioritet istiqamətlərinə uyğun tədqiqatların aparıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli Elmlər Akademiyasının 4 nüfuzlu beynəlxalq elmi quruma üzv seçildiyini xatırladıb.
Çıxışının sonunda AMEA rəhbəri  Azərbaycanın dayanıqlı, innovativ inkişafı, ekoloji problemlər, ətraf mühitin mühafizəsi  və digər aktual mövzularda aparılan tədqiqatların nəticələrinin təqdim ediləcəyi konfransın işinə uğurlar arzulayıb, məruzələr ətrafında maraqlı elmi müzakirələrin aparılacağına əminliyini bildirib.
Tədbirdə Neft-Kimya İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Abbasovun “Qlobal ekoloji problemlər, səbəblər, həll yolları. Yaşıl enerji”, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyevin “Ekoloji problemlərin həllinə yönələn elmi tədqiqat işləri”, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri k.ü.f.d. Elmir Babayevin “Zərərli istehsalatdan davamlı və yaşıl sintezə gedən yol xəritəsi” və Polimer Materialları İnstitutunun aparıcı elmi işçisi k.ü.f.d., dosent Türkan Quliyevanın “Ətraf mühitin kimyəvi çirklənməsi kontekstində qloal iqlim dəyişiklikləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə qlobal ekoloji problemlərlə qarşılaşan müasir dünyamızda yeni, ekoloji cəhətdən təmiz enerji mənbələrinin tətbiqi, yaşıllıqların mühafizəsi və artırılması, bərpa olunan alternativ enerji mənbələrinin mənimsənilməsi kimi mühüm məsələlərə toxunulub, Azərbaycanda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edilməsinin bütün dünya üçün qlobal çağırış olduğu qeyd edilib.
Sonda akademik Dilqəm Tağıyev tədbirə yekun vuraraq bildirib ki, hazırki dövrdə kimyaçıların qarşısında duran əsas prioritetlərdən biri yaşıl enerji, suyun parçalanmasından hidrogenin iqtisadi cəhətdən daha səmərəli üsulla alınması, onun saxlanılması və daşınması, eləcə də Günəş enerjisindən istifadənin yeni yollarının araşdırılması, tullantılardan təkrar emal üçün yeni texnologiyaların hazırlanması və s. olmalıdır. O, bu istiqamətdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin intensivləşdirilməsinin önəmini qeyd edib.
© Bütün hüquqlar qorunur. Xəbərlərdən istifadə edərkən www.science.gov.az saytına istinad zəruridir.

A scientific conference dedicated to the Green World Solidarity Year was held
The scientific conference dedicated to the Green World Solidarity Year was jointly organized by the Department of Chemical Sciences of ANAS and the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry of the Ministry of Science and Education.
First, a minute of silence was observed in memory of the martyrs who gave their lives for the Motherland.
Vice President of ANAS, Director General of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, Academician Dilgam Taghiyev opened the event held at the institute with an opening speech, welcomed the participants and emphasized that the event was held taking into account the relevant Decree of President Ilham Aliyev on declaring 2024 the Green World Solidarity Year. He highly appreciated the conference as one of initiatives on the contribution of intellectuals and scientists to the fulfillment of the duties arising from the provisions of the said Decree.
Academician Dilgam Taghiyev said that one of the five national priorities of the socio-economic development of Azerbaijan until 2030 was defined as “Country of Clean Environment and Green Growth”, he emphasized that fundamental work was being carried out to ensure it. The Vice President noted that there are currently 10 national parks and 11 state nature reserves in Azerbaijan, forests and “green zones” occupy 11.8 percent of the territory of the republic. He said that forests were restored and new green zones were created in the forest fund of Azerbaijan, which was subjected to vandalism by Armenians during the occupation.
Further, Academician Dilgam Taghiyev said that Gunel Azimova, an employee of the institute, was awarded the “Professional Youth of 2023” prize by the Confederation of Trade Unions of Azerbaijan for special achievements in work, study and social activities. He also congratulated the scientists of the institute who took 3rd place in the competition held by the All-Russian Scientific Research Society.
President of ANAS, Academician Isa Habibbayli, speaking at the conference, noted the importance of declaring 2024 the Green World Solidarity Year in our country by the corresponding decree of the head of state. He noted that various new concepts and views, such as “green zone”, “green economy”, “green technologies”, “green energy”, “green synthesis”, as well as new directions related to the green world, have entered our lexicon. The head of ANAS noted that the events held within the framework of the Green World Solidarity Year would lead to further development and modernization of the most diverse territories of Azerbaijan, and at the same time would open up new prospects for accelerating processes in our country that resonate with the global challenges of the world. Academician Isa Habibbayli said that ANAS was organizing various events in connection with the Green World Solidarity Year.
The scientist also noted that holding COP29 in Azerbaijan, one of the largest and most prestigious interstate events in the world, played an important role in the implementation of the tasks set by President Ilham Aliyev in the direction of turning our country into a country of “green” technologies. Academician Isa Habibbayli, recalling the Decree “On the establishment of the Day of State Sovereignty in the Republic of Azerbaijan”, signed by President Ilham Aliyev on September 19, 2024, assessed this document as a significant historical event in the socio-political life of our country. According to him, Azerbaijan has declared its state independence twice before. On May 28, 1918, the Declaration of Independence was drawn up and signed by the National Council of the People’s Republic of Azerbaijan in Tbilisi. On October 18, 1991, the Constitutional Act “On the State Independence of the Republic of Azerbaijan” was adopted. He noted that this was a continuation of the Declaration of Independence, the Act of Independence, and this was a document that completed and confirmed it. “The establishment of the Day of State Sovereignty in the Republic of Azerbaijan is a confirmation of the words of Heydar Aliyev: “Our independence is eternal, permanent, irreversible,” said the head of ANAS, emphasizing that the Azerbaijani flag fluttered throughout the territory of our country. The 44-day Patriotic War, local anti-terrorist measures carried out in Azerbaijan and other processes made it possible to celebrate the day of our sovereignty at the state level. He said that this was the pinnacle of President Ilham Aliyev’s struggle to strengthen our state independence founded by the Great Leader Heydar Aliyev.
Academician Isa Habibbayli, noting that today ANAS conducts research in accordance with the calls of the head of state and the priority areas of modern world science, recalled that the Academy of Sciences was  elected a member of 4 prestigious international scientific institutions.
At the end of his speech, the head of ANAS spoke about the sustainable, innovative development of Azerbaijan, environmental issues.