AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasına yeni sədr və müavinlər seçilib
691
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının növbəti toplantısı keçirilib. Toplantıda çıxış edən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, “Gənclər siyasəti haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 9-1.2. bəndinə əsasən Gənclər təşkilatları üzvlərinin həmin təşkilatlarda üzvlüyünə onların 35 yaşı tamam olduğu andan xitam verilməlidir. Bunu nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında yaradılmış Gənc Alim və Mütəxəssislər Şuralarının tərkibinin “Gənclər siyasəti haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunun 9-1.2 bəndinə uyğun formalaşdırılması zəruri hesab edib: “Bununla əlaqədar AMEA elmi bölmələrinə, elmi müəssisə və təşkilatlarına və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasına tapşırılıq verilib ki, yeni formalaşdırılacaq yerli şuraların tərkibi haqqında məlumatlar AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-Təşkilat İdarəsinə təqdim olunsun”.
Sonra Şuranın sədri k.ü.f.d. Səbiyə Osmanova hesabat məruzəsi ilə çıxış etdi. O rəhbərlik etdiyi Şura tərəfindən 2021-ci ildə görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər haqqında geniş hesabat verdi.
O, sonra İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının hazırki tərkibinə daxil olan gənclərin yaş həddinin 35- i keçdiyini və yeni İdarə Heyətinin seçkisinin keçiriləcəyini bildirdi.
Tədbirin sonunda açıq səsvermə yolu ilə 11 nəfərdən ibarət AKİ Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının yeni İdarə Heyəti seçildi. İdarə Heyəti üzvlərinin yekdil rəyi ilə İnstitutun kiçik elmi işçisi Günay İsmayılova sədr, doktorantlar – Lalə Əliyeva və Lamiyə Kazımzadə sədr müavinləri seçildi.

Новый председатель и заместители избраны в Совет молодых ученых и специалистов Института химии присадок НАНА
344
Сегодня состоялось очередное заседание Совета молодых ученых и специалистов Института химии присадок им.академика Али Кулиева Национальной академии наук Азербайджана (НАНА).
Выступивший на заседании генеральный директор института, академик Вагиф Фарзалиев сказал, что согласно статье 9-1.2 Закона Азербайджанской Республики «О молодежной политике», члены молодежных организаций должны прекратить членство   с момента достижения ими 35-летнего возраста. Принимая это во внимание, Президиум НАНА счел необходимым сформировать состав Советов молодых ученых и специалистов, созданных в научных учреждениях и организациях Академии в соответствии с пунктом 9-1.2 Закона Азербайджанской Республики «О молодежной политике». Совету молодых ученых и специалистов поручено предоставить информацию о составе вновь образованных местных советов в научно-организационный отдел Президиума НАНА.
Затем председатель Совета д.ф.п.х. Сабия Османова выступила с докладом. Она подробно рассказала о проделанной Советом работе в 2021 году и принятых мерах. Затем она сообщил, что молодые члены нынешнего Совета молодых ученых и специалистов института достигли возраста 35 лет и состоятся выборы нового Совета.
В конце мероприятия открытым голосованием был избран новый состав Совета молодых ученых и специалистов ИХП  из 11 членов. По единодушному мнению членов Правления, председателем была избрана младший научный сотрудник института Гунай Исмайлова, заместителями председателя — докторанты Лала Алиева и Ламия Казимзаде.