AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasına yeni sədr və müavinlər seçilib
691
Bu gün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının növbəti toplantısı keçirilib. Toplantıda çıxış edən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, “Gənclər siyasəti haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun 9-1.2. bəndinə əsasən Gənclər təşkilatları üzvlərinin həmin təşkilatlarda üzvlüyünə onların 35 yaşı tamam olduğu andan xitam verilməlidir. Bunu nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti Akademiyanın elmi müəssisə və təşkilatlarında yaradılmış Gənc Alim və Mütəxəssislər Şuralarının tərkibinin “Gənclər siyasəti haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanunun 9-1.2 bəndinə uyğun formalaşdırılması zəruri hesab edib: “Bununla əlaqədar AMEA elmi bölmələrinə, elmi müəssisə və təşkilatlarına və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasına tapşırılıq verilib ki, yeni formalaşdırılacaq yerli şuraların tərkibi haqqında məlumatlar AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elmi-Təşkilat İdarəsinə təqdim olunsun”.
Sonra Şuranın sədri k.ü.f.d. Səbiyə Osmanova hesabat məruzəsi ilə çıxış etdi. O rəhbərlik etdiyi Şura tərəfindən 2021-ci ildə görülən işlər, həyata keçirilən tədbirlər haqqında geniş hesabat verdi.
O, sonra İnstitut Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının hazırki tərkibinə daxil olan gənclərin yaş həddinin 35- i keçdiyini və yeni İdarə Heyətinin seçkisinin keçiriləcəyini bildirdi.
Tədbirin sonunda açıq səsvermə yolu ilə 11 nəfərdən ibarət AKİ Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının yeni İdarə Heyəti seçildi. İdarə Heyəti üzvlərinin yekdil rəyi ilə İnstitutun kiçik elmi işçisi Günay İsmayılova sədr, doktorantlar – Lalə Əliyeva və Lamiyə Kazımzadə sədr müavinləri seçildi.

New chairman and deputies elected to the Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Chemistry of Additives of ANAS
580
A regular meeting of the Council of Young Scientists and Specialists of Academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of Azerbaijan National Academy of Sciences  (ANAS) was held today.
Director General of the Institute, Academician Vagif Farzaliyev, speaking at the meeting, said that according to Article 9-1.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On Youth Policy”, members of youth organizations had to terminate their membership from the moment they reached 35 years of age. Taking this into account, the Presidium of ANAS considered it necessary to form Councils of young scientists and specialists created in scientific institutions and organizations of the Academy in accordance with paragraph 9-1.2 of the Law of the Republic of Azerbaijan “On youth policy”. The Council of Young Scientists and Specialists was instructed to provide information on the composition of the newly formed local councils to the Scientific-Organizational Department of the Presidium of ANAS.
Then the chairman of the Council, Ph.D. in Chem. Sabiya Osmanova made a presentation. She spoke in detail about the work done by the Council in 2021 and the measures taken. Then she said that the young members of the current Council of Young Scientists and Specialists of the Institute had reached the age of 35 and a new Council  had to be elected.
At the end of the event, a new composition of the Council of Young Scientists and Specialists of the ICA of 11 members was elected by open vote. According to the unanimous opinion of the members of the Management Board, junior researcher of the institute Gunay Ismayilova was elected chairman, and doctoral students Lala Aliyeva and Lamia Kazimzade were vice-chairmen.