Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi” laboratoriyasının müdiri kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəbiyev Oruc Qərib oğlu ömrünün 69-cu ilində vəfat edib.
Nəbiyev Oruc Qərib oğlu 20 may 1955-ci ildə Gürcüstan SSR-nin Marneuli rayonunun Ağməmmədli kəndində anadan olub. 1972-cü ildə Ağməmmədli kənd orta məktəbini bitirmişdir.1973-cü ildə S.M. Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin kimya fakultəsinə daxil olub və 1981-ci ildə həmin Universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Əmək fəaliyyətini AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda laborant vəzifəsində işləməklə başlamişdır. Daha sonra Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) laborant vəzifəsində işləmişdir. 1981-ildə AKİ-da mühəndis vəzifəsində çalışmış və həmin il AKİ-nin aspiranturasına qəbul olunmuşdur. 1986-cı ildə namizədlik dıssertasiyası müdafiə edıb kimya elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq qörülmüşdür. 1984-2010 illərdə AKİ-də mühəndis, elmi işçi və böyük elmi işçi, 2014-cü ildən aparıcı elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır. 2015-ci ildə dosent elmi adını almışdır.
2022-ci ildən etibarən “Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi” laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışırdı.
Xeyirxah, mehriban və alicənab insan Oruc Nəbiyevin parlaq xatirəsi onu tanıyanların və həyat fəaliyyətinin böyük dövrünün bağlı olduğu Aşqarlar Kimyası İnstitutunun hər bir əməkdaşının qəlbində daima yaşayacaq.

The Institute of Chemistry of Additives of MSEAR has suffered a heavy loss
The Institute of Chemistry of Additives of MSEAR has suffered a heavy loss. At the 69th year of his life, Nabiyev Oruj Garib oglu, Doctor of Philosophy in Chemistry, head of the laboratory “Analysis and physical and chemical studies of organic compounds and compositions” of the Institute of Chemistry of Additives, died.
Nabiyev Oruj Garib oglu was born on May 20, 1955 in the village of Agmammadli, Marneuli region, Georgian SSR. In 1972 he graduated from Agmammadli village secondary school. In 1973, he entered the Faculty of Chemistry of the Azerbaijan State University named after S.M.Kirov and graduated with honors in 1981. He began working as a laboratory assistant at the Institute of Petrochemical Processes of ANAS. Later he worked as a laboratory assistant at the Institute of Chemistry of Additives (ICA). In 1981, he worked as an engineer at the ICA and was accepted into graduate school the same year. In 1986 he defended his thesis and was awarded the academic degree of Candidate of Chemical Sciences. From 1984 to 2010 he worked as an engineer, researcher and senior researcher at the ICA, and since 2014 as a leading researcher. In 2015, he received the academic title of Associate Professor. Since 2022, he has worked as the head of the laboratory “Analysis and physical and chemical studies of organic compounds and compositions.”
The bright memory of Oruj Nabiyev, a kind and generous man, will always live in the hearts of those who knew him, and every employee of the ICA, with whom a long period of his life was associated.