Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akad. Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunun “Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi” laboratoriyasının müdiri kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nəbiyev Oruc Qərib oğlu ömrünün 69-cu ilində vəfat edib.
Nəbiyev Oruc Qərib oğlu 20 may 1955-ci ildə Gürcüstan SSR-nin Marneuli rayonunun Ağməmmədli kəndində anadan olub. 1972-cü ildə Ağməmmədli kənd orta məktəbini bitirmişdir.1973-cü ildə S.M. Kirov adına Azərbaycan Dövlət Universitetinin kimya fakultəsinə daxil olub və 1981-ci ildə həmin Universiteti fərqlənmə diplomu ilə bitirmişdir. Əmək fəaliyyətini AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda laborant vəzifəsində işləməklə başlamişdır. Daha sonra Aşqarlar Kimyası İnstitutunda (AKİ) laborant vəzifəsində işləmişdir. 1981-ildə AKİ-da mühəndis vəzifəsində çalışmış və həmin il AKİ-nin aspiranturasına qəbul olunmuşdur. 1986-cı ildə namizədlik dıssertasiyası müdafiə edıb kimya elmləri namizədi elmi dərəcəsinə layiq qörülmüşdür. 1984-2010 illərdə AKİ-də mühəndis, elmi işçi və böyük elmi işçi, 2014-cü ildən aparıcı elmi işçi vəzifəsində çalışmışdır. 2015-ci ildə dosent elmi adını almışdır.
2022-ci ildən etibarən “Üzvi birləşmələrin və kompozisiyaların analizi və fiziki-kimyəvi tədqiqi” laboratoriyasının müdiri vəzifəsində çalışırdı.
Xeyirxah, mehriban və alicənab insan Oruc Nəbiyevin parlaq xatirəsi onu tanıyanların və həyat fəaliyyətinin böyük dövrünün bağlı olduğu Aşqarlar Kimyası İnstitutunun hər bir əməkdaşının qəlbində daima yaşayacaq.

Институт химии присадок МНО АР понес тяжелую потерю
Институт химии присадок МНО АР понес тяжелую потерю. На 69-м году жизни скончался Набиев Орудж Гариб оглы, кандидат химических наук, заведующий лабораторией «Анализ и физико-химические исследования органических соединений и композиций» Института химии присадок.
Набиев Орудж Гариб оглы родился 20 мая 1955 года в селе Агмамедли Марнеульского района Грузинской ССР. В 1972 году окончил среднюю школу села Агмамедли. В 1973 году он поступил на химический факультет Азербайджанского государственного университета имени Кирова и окончил его с отличием в 1981 году. Он начал работать лаборантом в Институте нефтехимических процессов НАНА. Позже работал лаборантом в Институте химии присадок (ИХП). В 1981 году работал инженером в ИХП и в том же году был принят в аспирантуру. В 1986 году защитил кандидатскую диссертацию и ему была присвоена ученая степень кандидата химических наук. С 1984 по 2010 год работал инженером, научным сотрудником и старшим научным сотрудником ИХП, с 2014 года ведущим научным сотрудником. В 2015 году получил ученое звание доцента.
С 2022 года работал заведующим лабораторией «Анализ и физико-химические исследования органических соединений и композиций».
Светлая память об Орудже Набиеве, добром и щедром человеке всегда будет жить в сердцах тех, кто его знал, и каждого сотрудника Института химии присадок, с которым связан долгий период его жизни.