Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan anım tədbiri keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi akademik  Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 31 mart – Azərbaycanlıların Soyqırımı Gününə həsr olunan anım tədbiri keçirilib.
Tədbir iştirakçıları soyqırım qurbanları və Vətən Müharibəsi qəhrəmanlarının xatirəsini  bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Anım  tədbirində  İnstitutun Həmkarlar Təşkilatının sədri kimya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Elxan İsakov geniş təqdimatla çıxış edib, qeyd edib ki: “Mart soyqırımı zamanı Bakıda, Qubada, Qarabağda, Şamaxıda,Kürdəmir, Göyçay, Xaçmaz və Lənkəran kimi rayonlarda  qırğınlar törədilib, öldürülən insanların sayı dəqiq bilinmir.  Azərbaycanlılara qarşı iki əsr davam edən soyqırım düşünülmüş şəkildə genişmiqyaslı qanlı aksiya nəticəsində yüzlərlə yaşayış məntəqəsini yerlə-yeksan edib, minlərlə azərbaycanlını böyük qəddarlıqla qətlə yetirmişlər. Ermənilərin Azərbaycana qarşı uzun illər boyu apardığı ardıcıl etnik təmizləmə, soyqırım və təcavüzü nəticəsində minlərlə insan elindən-obasından didərgin düşmüşdur”.
Ümummilli lider Heydər Əliyev 26 mart 1998-ci il tarixdə 31 mart Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü kimi qeyd olunması barədə Sərəncam imzalamışdır. 2013-cü ildə Prezident İlham Əliyevin qərarı ilə, soyqırımda öldürülənlərin xatirəsinə Quba Soyqırım Memorial Kompleksi yaradılmışdır.
Daha sonra professor Pərvin Məmmədova və aparıcı elmi işçi, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Nüsrət Əliyev 1918-ci ilin mart soyqırımının öz amansızlığına və miqyasına görə təkcə Azərbaycan tarixində deyil, bəşər tarixində də ən qanlı faciə olmasından danışıb, mənfur ermənilərin xalqımıza qarşı ən qəddar zorakılıq üsullarından istifadə etməklə, tarixdə misli görünməmiş cinayətlər törətdiklərini nəzərə çatdırb, 44 günlük Vətən Müharibəsi və 23 saat 47 dəqiqə davam edən antiterror əməliyyatı zamanı Azərbaycan Ordusunun Şanlı Zəfərini, dövlətimizin iqtisadi gücünün, hərbi potensialının və beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artdığını, ölkəmizin hərtərəfli inkişafa nail olduğunu, erməni vandalizmi nəticəsində həyatını qurban verənlərin qisasının alındığını qeyd ediblər.

A commemorative event dedicated to March 31 – Genocide Day of Azerbaijanis was held at the Institute of Chemistry of Additives
223
A commemorative event dedicated to March 31, the Day of the Azerbaijani Genocide, was held at academician Ali Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The event participants observed a minute of silence in memory of the victims of genocide and heroes of the Patriotic War.
At the memorable event, the chairman of the Trade Union Organization of the institute, Doctor of Philosophy in Chemistry, Associate Professor Elkhan Isakov made a wide presentation. He noted: “During the March genocide, massacres were committed in Baku, Guba, Karabakh, Shamakhi, Kurdamir, Goychay, Khachmaz and Lankaran, the exact number of those killed is unknown. As a result of the two-century genocide of Azerbaijanis, hundreds of settlements were destroyed and thousands of Azerbaijanis were brutally killed in a large-scale bloody action. Thousands of people have been forced to flee their villages as a result of successive ethnic cleansing, genocide and Armenian aggression against Azerbaijan over the years. On March 26, 1998, national leader Heydar Aliyev signed a decree recognizing March 31 as the Day of Genocide of Azerbaijanis. In 2013, by decision of President Ilham Aliyev, the Guba Genocide Memorial Complex was created in memory of those killed in the genocide.”
Then Professor Parvin Mammadova and leading researcher Nusrat Aliyev spoke about the cruelty and scale of the March genocide of 1918, which became the bloodiest tragedy not only in the history of Azerbaijan, but also in the history of mankind. Thus, they committed crimes unprecedented in history. They celebrated the glorious victory of the Azerbaijan Army during the 44-day Patriotic War and the Anti-Terrorist Operation, which lasted 23 hours and 47 minutes. They also emphasized that the economic power, military potential and reputation of our country had increased in the international world, and the country had achieved comprehensive development.