Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 8 noyabr – Zəfər Gününə həsr olunan “Qalib ölkənin qələbə sevinci” adlı tədbir keçirilib
391
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akad.Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “8 noyabr – Zəfər Günü”nə həsr olan bayram tədbiri keçirilib.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi və şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanılan tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki: “8 noyabr 2020-ci il Azərbaycanın tarixinə şanlı Zəfər Günü olaraq keçən, Qarabağa qovuşduğumuz tarixi gündür. Sentyabrın 27-dən başlayan, 44 gün davam edən və işğal altındakı ərazilərimizin qaytarılması ilə nəticələnən Vətən Müharibəsi Azərbaycan xalqının iftixar və qürurla qeyd ediləcək tariximizin ən şanlı və parlaq səhifəsinə çevrildi. Çünki 30 illik erməni işğalına son qoyan bu tarix xalqımıza son 200 illik bir dövrdə indiyə qədər yaşmadığı sevinci yaşatmış, vətəndaşlarımızı qalib ölkənin qürurlu vətəndaşına çevirmişdir. 27 sentyabr 2023-cü il tarixində 23 saat 43 dəqiqiqə çəkən lokal  anti-terror əməliyyatı nəticəsində isə bu sevincimiz daha da artdı. Beləliklə süverenliyimiz və Konstitusiya quruluşu bütün ölkə ərazisində bərpa olundu”.
Sonra İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının gənc mütəxəssisi – Leyla Vahidzadə “Qalib ölkənin qələbə sevinci” adlı təqdimatla çıxış edib və 44 günlük Vətən müharibəsinə – Zəfər Gününə həsr olunmuş videoçarxı nümayiş etdirib.
İnstitutun alimi Nusrət Əliyev bu gününün tarixi əhəmiyyəti ilə bağlı öz fikirlərini bölüşüb və gənc nəsilə arzu və tövsiyələrini çatdırıb.
Tədbiri öz çıxışı ilə davam etdirən İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev Vətən müharibəsində ordunun, xalqın göstərdikləri qəhrəmanlıqdan, dövlətin müharibə şəhidləri və qazilərinə göstərdikləri qayğı və köməkdən bəhs edib. Qeyd edib  ki, Zəfəri qazanmaq qədər onu qorumaq da şərəfli bir borcdur: “Bu şərəfli vəzifə bizə və bizdən sonra gələcək nəsillərə aiddir. Biz də hər birimiz bu Vətənin övladı olaraq Müzəffər Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşərək, Azərbaycanın, Qarabağ torpaqlarının yenidən çiçəklənməsi üçün əlimizdən gələni etməliyik”, – deyə fikirlərinə əlavə edib.

The Institute of Chemistry of Additives held an event dedicated to November 8 – Victory Day called “Victory joy of the victorious country” ​
255
A festive event devoted to “November 8 – Victory Day” was held at Academician A.Guliyev Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan.
The director general of the institute, Academician Vagif Farzaliev, who gave the opening speech at the event, which began with the performance of the State anthem and a minute of silence in memory of the martyrs, said: “November 8, 2020 is a glorious Victory Day in the history of Azerbaijan, a historic day of annexation to Karabakh. The Patriotic War, which began on September 27, lasted 44 days and ended with the return of our occupied territories, became the most glorious and bright page of our history, which will be marked with pride by the Azerbaijani people. Because this story, which finished the 30-year Armenian occupation, gave our nation joy that it had not experienced in the last 200 years, and made our citizens proud of the citizens of the victorious country. As a result of the local anti-terrorist operation, which lasted 23 hours and 43 minutes on September 27, 2023, our joy grew even more. Thus, our sovereignty and constitutional system were restored throughout the country.”
Then the young specialist of the Institute’s Council of Young Scientists and Specialists Leyla Vahidzadeh made a presentation “Joy of victory of the victorious country” and showed a video clip dedicated to the 44-day Patriotic War – Victory Day.
The leading scientist of the institute, Nusrat Aliyev, shared his views on the historical significance of this day and conveyed his wishes and recommendations to the young generation.
During the event, in his speech, the executive director of the institute, Doctor of Chemical Sciences, Afsun Sujayev, spoke about the heroism of the army and the people during the Patriotic War, the care and assistance of the state, which they provided to the veterans of the war. He noted that protecting the Victory was as much an honorable duty as winning it: “This honorable obligation belongs to us and the generations that will come after us. Each of us, as children of this motherland, must closely unite around the Supreme Commander-in-Chief and do everything possible so that the lands of Azerbaijan and Karabakh flourish again,” he added.