Aşqarlar Kimyası İnstitutunda 8 noyabr – Zəfər Gününə həsr olunan “Qalib ölkənin qələbə sevinci” adlı tədbir keçirilib
391
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akad.Ə.Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda “8 noyabr – Zəfər Günü”nə həsr olan bayram tədbiri keçirilib.
Dövlət Himninin səsləndirilməsi və şəhidlərin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlanılan tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki: “8 noyabr 2020-ci il Azərbaycanın tarixinə şanlı Zəfər Günü olaraq keçən, Qarabağa qovuşduğumuz tarixi gündür. Sentyabrın 27-dən başlayan, 44 gün davam edən və işğal altındakı ərazilərimizin qaytarılması ilə nəticələnən Vətən Müharibəsi Azərbaycan xalqının iftixar və qürurla qeyd ediləcək tariximizin ən şanlı və parlaq səhifəsinə çevrildi. Çünki 30 illik erməni işğalına son qoyan bu tarix xalqımıza son 200 illik bir dövrdə indiyə qədər yaşmadığı sevinci yaşatmış, vətəndaşlarımızı qalib ölkənin qürurlu vətəndaşına çevirmişdir. 27 sentyabr 2023-cü il tarixində 23 saat 43 dəqiqiqə çəkən lokal  anti-terror əməliyyatı nəticəsində isə bu sevincimiz daha da artdı. Beləliklə süverenliyimiz və Konstitusiya quruluşu bütün ölkə ərazisində bərpa olundu”.
Sonra İnstitutun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının gənc mütəxəssisi – Leyla Vahidzadə “Qalib ölkənin qələbə sevinci” adlı təqdimatla çıxış edib və 44 günlük Vətən müharibəsinə – Zəfər Gününə həsr olunmuş videoçarxı nümayiş etdirib.
İnstitutun alimi Nusrət Əliyev bu gününün tarixi əhəmiyyəti ilə bağlı öz fikirlərini bölüşüb və gənc nəsilə arzu və tövsiyələrini çatdırıb.
Tədbiri öz çıxışı ilə davam etdirən İnstitutun icraçı direktoru kimya elmləri doktoru Əfsun Sucayev Vətən müharibəsində ordunun, xalqın göstərdikləri qəhrəmanlıqdan, dövlətin müharibə şəhidləri və qazilərinə göstərdikləri qayğı və köməkdən bəhs edib. Qeyd edib  ki, Zəfəri qazanmaq qədər onu qorumaq da şərəfli bir borcdur: “Bu şərəfli vəzifə bizə və bizdən sonra gələcək nəsillərə aiddir. Biz də hər birimiz bu Vətənin övladı olaraq Müzəffər Ali Baş Komandanın ətrafında sıx birləşərək, Azərbaycanın, Qarabağ torpaqlarının yenidən çiçəklənməsi üçün əlimizdən gələni etməliyik”, – deyə fikirlərinə əlavə edib.

В Институте химии присадок состоялось мероприятие, посвященное 8 ноября – Дню Победы, под названием «Победная радость страны-победительницы»
280
В Институте химии присадок им.академика А.Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики состоялось праздничное мероприятие, посвященное «8 ноября – Дню Победы».
Генеральный директор института академик Вагиф Фарзалиев, выступивший со вступительной речью на мероприятии, которое началось с исполнения Государственного гимна и минуты молчания в память шехидов, сказал: «8 ноября 2020 года – славный День Победы в истории Азербайджана, исторический день присоединения к Карабаху. Начавшаяся 27 сентября Отечественная война, продолжавшаяся 44 дня и закончившаяся возвращением наших оккупированных территорий, стала самой славной и яркой страницей нашей истории, которая будет отмечаться с гордостью азербайджанским народом. Потому что эта история, положившая конец 30-летней армянской оккупации, подарила нашему народу радость, которую он не испытывал за последние 200 лет, и заставила наших граждан гордиться гражданами страны-победительницы. В результате локальной антитеррористической операции, которая длилась 23 часа 43 минуты 27 сентября 2023 года, наша радость еще больше возросла. Таким образом, наш суверенитет и Конституционный строй были восстановлены на всей территории страны».
Затем молодой специалист Совета молодых ученых и специалистов института Лейла Вахидзаде выступила с презентацией «Радость победы страны-победительницы» и показала видеоклип, посвященный 44-дневной Отечественной войне – Дню Победы.
Ведущий ученый института Нусрат Алиев поделился своими взглядами на историческое значение этого дня и передал молодому поколению свои пожелания и рекомендации.
В продолжение мероприятия в своем выступлении исполнительный директор института, доктор химических наук Афсун Суджаев рассказал о героизме армии и народа в годы Отечественной войны, заботе и помощи государства, которую  оказывали ветеранам войны. Он отметил, что защитить Победу – такой же почетный долг, как и завоевать ее: «Эта почетная обязанность принадлежит нам и поколениям, которые придут после нас. Каждый из нас, как дети этой Родины, должен тесно объединиться вокруг Верховного Главнокомандующего и сделать все возможное, чтобы земли Азербайджана и Карабаха снова процветали», — добавил он.