Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənc tədqiqatçılar üçün maarifləndirmə seminarı keçirilib
Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin akademik Əli Quliyev adına Aşqarlar Kimyası İnstitutunda gənc alim və tədqqiatçılar (magistr, doktorant və dissertantlar) üçün növbəti maarifləndirmə seminarı keçirilib.
Seminarı giriş sözü ilə institutun elmi katibi,  kimya üzrə fəlsəfə doktoru Mehparə Səfərova açıb.
İnstitutun “ Inhibitor xassəli üzvi birləşmələr ” laboratoriyasının böyük  elmi işçisi Səbiyə Osmanova “Amidlərin sintezi, tədqiqi və tətbiqi” mövzusunda təqdimatla çıxış edib. O, zərif üzvi kimyanın aktual mövzularından olan amidlərin  sintezi, tədqiqi,  tətbiq sahələrindən və institutun tanınmış alimlərindən olan Sabir Məmmədovun bu istiqamətdə apardığı elmi araşdırmalarından müfəssəl məlumat verib və sualları cavablandırıb.
Seminarda institutda təcrübə keçən  tələbələr (Bakı Dövlət Universitetinin IV kurs tələbələri) də iştirak ediblər.

В Институте химии присадок проведен образовательный семинар для молодых исследователей
Очередной образовательный семинар для молодых ученых и исследователей (магистров, докторантов и диссертантов) состоялся в Институте химии присадок имени академика Али Кулиева Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Семинар открыла Мехпара Сафарова, ученый секретарь института, доктор философии по химии.
С докладом на тему «Синтез, исследование и применение амидов» выступила старший научный сотрудник Лаборатории органических соединений с ингибиторными свойствами  института Сабия Османова. Она дала подробную информацию о синтезе, исследовании и применении амидов, являющихся актуальными темами для тонкой органической химии, и научных исследований, проводимых в этом направлении одним из известных ученых института Сабиром Мамедовым, и ответила на вопросы.
В семинаре также приняли участие студенты, проходящие практику в институте (студенты IV курса Бакинского государственного университета).