16 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunun rəhbərliyi təhsil müddəti bitmiş, lakin dissertasiya müdafiə etməmiş fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə sabiq doktorant və dissertantlar ilə görüş keçirib. İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, elmi tədqiqat müəssisələrinin əsas vəzifələrindən biri yüksəkixtisaslı kadr hazırlığından ibarətdir: “Çox təəssüf ki, bir çox hallarda fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olunanlar təhsil müddətini başa vurduqdan sonra uzun müddət keçsə də müdafiə etmirlər. Bu isə həm İnstitutun özünün, həm də universitet və digər elmi təşkilatların elmi dərəcə və elmi ada sahib yüksək ixtisaslı kadr təminatında çətinliklər yaradır”.
O vurğulayıb ki, elmi fəaliyyətini doktorantura və dissertanturada davam etdirən hər bir elmi mütəxəssis elmi işini yüksək səviyyədə yerinə yetirib müvafiq elmi dərəcə qazanmaqla, təkcə şəxsinə deyil, eyni zaman da bütövlükdə ölkəmizə, dövlətimizə, millətimizə fayda gətirmiş olur: “Ona görə dissertasiya işi müdafə etməyə yalnız öz şəxsi məsələniz kimi baxmamalısınız. Bu həm də ümumi məsələdir”.
V.Fərzəliyev təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, bəzən doktorant və dissertantlar elmi işlərinə məsuliyyətlə yanaşmırlar, arxayın olurlar ki, onların yerinə elmi rəhbərləri məqalə-tezis yazacaq.
V.Fərzəliyev təhsil müddəti bitmiş doktorant və dissertantların dissertasiya işlərinin tamamlanması, təcrübi hissənin yerinə yetirilməsi üçün lazım olan reaktiv və həlledicilərin operativ şəkildə alınması, elmi əsərlərin hazırlanması və nüfuzlu jurnallarda çapı, xarici dil bilgilərinin artırılması və digər məsələlərlə bağlı üzləşdiyi problemlərin həllinə İnstitut tərəfindən müəyyən köməklik göstəriləcəyini diqqətə çatdırıb.
İnstitutun icraçı direktoru k.e.d., dos. Əfsun Sucayev belə görüşlərin davamlı keçirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, xalqımız üçün savadlı, bilikli gənclər yetişməlidir və bunun üçün də gənclər öz üzərlərində işləməlidirlər. O gənclərə hər zaman dəstək olacağını müxtəlif mövzularda doktorant və dissertantlar üçün ayrıca maarifləndirmə seminarın təşkil ediləcəyini bildirib.
Sonra institutun təhsil müddəti əvvəlki illərdə başa çatmış, lakin dissertasiya işlərini müdafiə etməmiş doktorant və dissertantlar yerinə yetirdikləri tədqiqat işlərinin icra vəziyyəti, dissertasiya mövzuları üzrə çap olunmuş əsərlərin sayı, dissertasiya işlərinin yerinə yetirilmə dərəcəsi, işi vaxtında müdafiə edə bilməmələrinin səbəbləri, üzləşdikləri problemlər haqqında geniş məlumat veriblər.

Состоялась встреча с бывшими докторантами и диссертантами Института химии присадок
16 мая 2023 года руководство Института химии присадок Министерства науки и образования Азербайджанской Республики провело встречу с бывшими докторантами и диссертантами, завершившими обучение, но не защитившими диссертации.
Академик Вагиф Фарзалиев, генеральный директор института, сказал, что одной из основных задач научно-исследовательских учреждений является подготовка высококвалифицированных кадров: «Очень жаль, что во многих случаях поступившие в докторантуру и диссертантуру по подготовке докторов философии  и  наук  даже по прошествии длительного времени после окончания учебы не защищаются. Это создает трудности в обеспечении высококвалифицированными кадрами с учеными степенями и учеными званиями как для самого института, так и для вузов и других научных организаций». Он подчеркнул, что каждый научный специалист, который продолжает свою деятельность в докторантуре и диссертантуре, завершая свою научную работу на высоком уровне и получая соответствующую ученую степень, приносит пользу не только своей личности, но и нашей стране, государству, нации как целом: «Поэтому, защищая диссертацию, вы не должны относиться к ней только как к своему личному делу. Это тоже общий вопрос».
В.Фарзалиев с сожалением отметил, что иногда докторанты и диссертанты не берут на себя ответственность за свою научную работу, они уверены, что вместо них статьи и диссертации напишут их научные руководители.
В.Фарзалиев также отметил, что институт может оказать определенную помощь в решении таких задач, стоящих перед докторантами и диссертантами, закончившими обучение, как завершение их диссертаций, оперативное приобретение реактивов и растворителей, необходимых для выполнения экспериментальной части, подготовка и публикация научных работ в престижных журналах, повышение уровня владения иностранным языком и др.
Исполнительный директор института, д.х.н., доц. Афсун Суджаев подчеркнул, что такие встречи необходимо проводить постоянно. Он отметил, что для нашего народа необходимо готовить образованную и знающую молодежь, а для этого молодежь должна работать над собой. Он сказал, что всегда будет поддерживать молодежь, а для докторантов и диссертантов будет организован отдельный образовательный семинар на разные темы.
Затем, диссертанты и докторанты, учебный период которых закончился в предыдущие годы, но не защитившие диссертации, дали подробную информацию о состоянии своих научно-исследовательских работ, количестве опубликованных работ по диссертационным темам, степени выполненности диссертационных работ, причинах неспособности защитить работу в срок и проблемы, с которыми они сталкиваются.