16 may 2023-cü il tarixində Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin Aşqarlar Kimyası İnstitutunun rəhbərliyi təhsil müddəti bitmiş, lakin dissertasiya müdafiə etməmiş fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə sabiq doktorant və dissertantlar ilə görüş keçirib. İnstitutun baş direktoru akademik Vaqif Fərzəliyev bildirib ki, elmi tədqiqat müəssisələrinin əsas vəzifələrindən biri yüksəkixtisaslı kadr hazırlığından ibarətdir: “Çox təəssüf ki, bir çox hallarda fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbul olunanlar təhsil müddətini başa vurduqdan sonra uzun müddət keçsə də müdafiə etmirlər. Bu isə həm İnstitutun özünün, həm də universitet və digər elmi təşkilatların elmi dərəcə və elmi ada sahib yüksək ixtisaslı kadr təminatında çətinliklər yaradır”.
O vurğulayıb ki, elmi fəaliyyətini doktorantura və dissertanturada davam etdirən hər bir elmi mütəxəssis elmi işini yüksək səviyyədə yerinə yetirib müvafiq elmi dərəcə qazanmaqla, təkcə şəxsinə deyil, eyni zaman da bütövlükdə ölkəmizə, dövlətimizə, millətimizə fayda gətirmiş olur: “Ona görə dissertasiya işi müdafə etməyə yalnız öz şəxsi məsələniz kimi baxmamalısınız. Bu həm də ümumi məsələdir”.
V.Fərzəliyev təəssüf hissi ilə qeyd edib ki, bəzən doktorant və dissertantlar elmi işlərinə məsuliyyətlə yanaşmırlar, arxayın olurlar ki, onların yerinə elmi rəhbərləri məqalə-tezis yazacaq.
V.Fərzəliyev təhsil müddəti bitmiş doktorant və dissertantların dissertasiya işlərinin tamamlanması, təcrübi hissənin yerinə yetirilməsi üçün lazım olan reaktiv və həlledicilərin operativ şəkildə alınması, elmi əsərlərin hazırlanması və nüfuzlu jurnallarda çapı, xarici dil bilgilərinin artırılması və digər məsələlərlə bağlı üzləşdiyi problemlərin həllinə İnstitut tərəfindən müəyyən köməklik göstəriləcəyini diqqətə çatdırıb.
İnstitutun icraçı direktoru k.e.d., dos. Əfsun Sucayev belə görüşlərin davamlı keçirilməsinin zəruri olduğunu vurğulayıb. O qeyd edib ki, xalqımız üçün savadlı, bilikli gənclər yetişməlidir və bunun üçün də gənclər öz üzərlərində işləməlidirlər. O gənclərə hər zaman dəstək olacağını müxtəlif mövzularda doktorant və dissertantlar üçün ayrıca maarifləndirmə seminarın təşkil ediləcəyini bildirib.
Sonra institutun təhsil müddəti əvvəlki illərdə başa çatmış, lakin dissertasiya işlərini müdafiə etməmiş doktorant və dissertantlar yerinə yetirdikləri tədqiqat işlərinin icra vəziyyəti, dissertasiya mövzuları üzrə çap olunmuş əsərlərin sayı, dissertasiya işlərinin yerinə yetirilmə dərəcəsi, işi vaxtında müdafiə edə bilməmələrinin səbəbləri, üzləşdikləri problemlər haqqında geniş məlumat veriblər.

A meeting was held with former doctoral students and dissertators at the Institute of Chemistry of Additives
395
On May 16, 2023, the leadership of the Institute of Chemistry of Additives of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan held a meeting with former doctoral students and dissertators who completed their studies but did not defend their dissertations.
Academician Vagif Farzaliyev, General Director of the Institute, said that one of the main tasks of research institutions was to train highly qualified personnel: “It is a pity that in many cases those who entered doctoral and dissertation programs for the preparation of doctors of philosophy and sciences, even after a long time after graduation studies are not protected. This creates difficulties in providing highly qualified personnel with scientific degrees and academic titles both for the institute itself, and for universities and other scientific organizations.”
He emphasized that every scientific specialist who continues his work in doctoral and dissertation studies, completing his scientific work at a high level and receiving an appropriate academic degree, benefits not only his personality, but also our country, state, nation as a whole: “Therefore, defending a dissertation, you should not treat it only as your own personal matter. This is also a common question.” V.Farzaliyev noted with regret that sometimes doctoral students and dissertators did not take responsibility for their scientific work, they were sure that instead of them articles and dissertations would be written by their supervisors.
V. Farzaliyev also noted that the institute could provide some assistance in solving such problems facing doctoral students and dissertators who had completed their studies, such as completing their dissertations, promptly purchasing reagents and solvents necessary to carry out the experimental part, preparing and publishing scientific papers in prestigious journals, increasing the level of foreign language proficiency, etc.
Executive Director of the Institute, Doctor of Chemistry, Assoc.Afsun Sujayev stressed that such meetings should be held constantly. He noted that it was necessary to prepare educated and knowledgeable youth for our people, and for this, young people must work on themselves. He said that he would always support the youth, and a separate educational seminar on various topics would be organized for doctoral students and dissertators.
Then, dissertators and doctoral students, whose academic period ended in previous years, but who did not defend their dissertations, gave detailed information about the status of their research works, the number of published works on dissertational topics, the degree of completion of dissertations.